15 września 2023
Wpis przeczytasz w 5 min.
System zarządzania energią w domu inteligentnym

Coraz więcej osób decyduje się na inteligentny dom – rozwiązanie to przynosi szereg korzyści, dzięki którym użytkowanie budynku jest zdecydowanie bardziej przyjazne. Idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnego człowieka, który coraz chętniej stawia na to, co zapewnia komfort, wygodę, a jednocześnie swobodę. Inteligentny budynek może być sterowany za pomocą smartfona, komputera, a nawet tabletu – wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk w aplikacji, aby zapalić światło, opuścić rolety czy włączyć centralne ogrzewanie. Mówiąc o inteligentnych budynkach, należy przyjrzeć się bliżej również system zarządzania energią.

 

Czy inteligentny dom może być również ekologiczny?

Każdy inteligentny budynek powinien być również ekologiczny – w tych nowoczesnych rozwiązaniach chodzi bowiem nie tylko o wygodę użytkowników, ale również troskę o środowisko naturalne. Decydując się na rozwiązania z zakresu smart home, zyskasz nie tylko oszczędność energii (zarówno elektrycznej, jak i cieplnej) – zmniejszą się też Twoje wydatki. Stawiając na odpowiednie funkcjonalności inteligentnego domu, możesz skutecznie obniżyć swoje rachunki związane z utrzymaniem budynku. Inteligentne czujniki, w które zawsze wyposażony jest smart home to możliwość regularnych pomiarów temperatury. Jeśli zostaną one zintegrowane ze stacją pogodową, warunki, jakie będą panowały wewnątrz domu będą dopasowane do tych na zewnątrz.

Nowoczesne rozwiązania z zakresu ogrzewania dbają o to, aby w domu panowała odpowiednia temperatura. Jednocześnie na bieżąco monitorują, czy w danej części budynku ktoś przebywa – jeśli nie, ich ogrzewanie może zostać wstrzymane. Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością jest montaż klimatyzatora wyposażonego w rekuperator. Jego najważniejszym elementem jest centrala, której rolę pełni właśnie wspomniany rekuperator. Znajduje się w nim wymiennik ciepła, dzięki któremu może zachodzić przepływ powietrza. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz skutecznie zmniejszyć wysokość swoich rachunków za prąd. Pamiętaj przy tym, że wentylacja, która działa naprawdę sprawnie, przekłada się na większy komfort życia. To nie tylko odpowiednia temperatura powietrza, ale również oczyszczanie go z bakterii, grzybów, alergenów, a nawet uciążliwych zapachów.

Rosnąca popularność automatyki domowej sprawia, że dostępne są coraz bardziej zaawansowane kompleksowe rozwiązania, których jakość jest bardzo wysoka. Sprawiają one, że stworzenie komfortowego, ekologicznego, a jednocześnie w pełni bezpiecznego domu nie nastręcza dzisiaj żadnych problemów. Dzięki systemom zarządzania energią powstaje elastyczna całość. Z kolei możliwość stałego monitorowania energii (nie tylko jej produkcji i zużycia, ale również magazynowania) przekłada się na obniżenie rachunków, a jednocześnie przyczynia się na mniejszą emisję szkodliwego dwutlenku węgla.

Zarządzanie energią

Fotowoltaika w inteligentnym domu

Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania pozwalające na samodzielną produkcję energii – idealnie wpisują się one w ideę inteligentnego domu. Decydując się na system fotowoltaiczny w inteligentnym domu, wybierasz praktyczne rozwiązanie, które przyniesie Ci szereg korzyści. Oczywiście musisz pamiętać, że nie masz wpływu na ilość promieni słonecznych, które będą dostępne w ciągu dnia. Łącząc inteligentny dom z fotowoltaiką, będziesz mógł natomiast w sposób efektywny zarządzać energią, która zostanie wyprodukowana. Pamiętaj, że postawić na rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie wykorzystanie pełnego potencjału instalacji. Dostępne dzisiaj rozwiązania pozwalają na znaczną redukcję strat, co oznacza, że nie będziesz musiał oddawać nadwyżki wyprodukowanego prądu – wystarczy postawić na magazyn energii, który pozwoli na jej maksymalne wykorzystywanie.

Wielu właścicieli inteligentnych domów, w których zamontowano instalację fotowoltaiczne decyduje się również na podgrzewanie wody użytkowej wyprodukowaną przez panele energią. Po ewentualne nadwyżki można sięgnąć, chcąc zrobić pranie czy skorzystać ze zmywarki, a także wtedy, kiedy konieczne jest naładowanie samochodu elektrycznego. To sprawia, że samowystarczalność smart home znacznie się zwiększa, możliwa staje się także optymalizacja korzystania z tych urządzeń domowych, które zaliczane są do energochłonnych. Jeśli chcesz zaoszczędzić gaz bądź olej wykorzystywany do ogrzewania domu, możesz w przypadku nadwyżek energii zdecydować się wyłączenie pieca i włączenie elektrycznej grzałki znajdującej się w zbiorniku na CWU. Warto dodać, że dzisiaj do obsługi instalacji fotowoltaicznej wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie. Dostarcza ono informacji dotyczących ilości zarówno produkowanej, jak i zużywanej energii. W efekcie udaje się skutecznie zredukować koszty związane z eksploatacją budynku.

 

System HEMS a kontrola zużycia światła

Kiedy mówimy o systemach przeznaczonych do zarządzania energią, które stosowane są w inteligentnych domach, nie można zapomnieć o inteligentnym oświetleniu. Nowoczesne wnętrza bardzo często charakteryzują się różnymi źródłami światła. Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na energooszczędne żarówki, ale również bardzo popularne taśmy LED, które można montować chociażby nad blatami roboczymi, skutecznie je doświetlając. Kiedy zdecydujesz się na włączenie oświetlenia do automatyki domowej, możesz mieć pewność, że z łatwością będziesz mógł kontrolować wszystkie źródła światła znajdujące się w Twoim domu. Co więcej, będziesz mógł to robić w pełni zdalnie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które często wyjeżdżają. Bez względu na to, gdzie aktualnie będziesz, włączysz światło, co będzie dawało wrażenie, że w Twoim domu ktoś jest. To świetny sposób, aby uchronić się przed włamywaczami.

Montując inteligentne oświetlenie, można cieszyć się również znacznie mniejszym zużyciem energii elektrycznej, co w przypadku stale rosnących cen ma ogromne znaczenie. Łącząc źródła światła z automatyką w budynku, będziesz mógł zdecydowanie bardziej racjonalnie z nich korzystać. Inteligentne gniazdka, włączniki oraz czujniki ruchu sprawiają, że oszczędzać będziesz bez większych problemów. Optymalizacja zużycia energii obejmuje między innymi podążanie światła za domownikami. Ciekawą opcją, która generuje naprawdę duże oszczędności, jest automatyczne wyłączanie światła w niektórych pomieszczeniach – rozwiązanie to najczęściej stosowane jest na strychach, w piwnicach oraz garażach.

Smart Home

Jaką rolę pełnią inteligentne gniazdka w systemie zarządzania energią?

Jeśli chcesz cieszyć się z praktycznych elementów swojego smart domu, postaw na inteligentne gniazdka – sprawią one, że korzystanie z budynku będzie kosztowało jeszcze mniej. Do takich gniazdek można połączyć dowolnie wybrany sprzęt AGD i RTV. Może to być na przykład ekspres do kawy czy pralka. Nie zapominaj, że podłącza się do nich także lampy. Jeśli chcesz zyskać naprawdę duże możliwości sterowania urządzeniami – zarówno RTV, jak i AGD – pamiętaj, aby postawić na sporą liczbę takich gniazdek. Co zyskasz? Będziesz mógł na przykład zaparzyć kawę w ekspresie bez konieczności wstawania z łóżka – kiedy pojawisz się w kuchni, będzie unosił się w niej przyjemny aromat, a gorąca kawa będzie na Ciebie czekać. To dobra opcja również dla miłośników muzyki – system zarządzania energią HEMS, pozwala również na włączenie sprzętu grającego.

Inteligentne gniazdka pozwalają na tworzenie harmonogramów pracy – dzięki nim możesz ustalić, kiedy poszczególnie urządzenia mają działać. Możesz także w prosty sposób kontrolować ilość energii, jaką pobierają one podczas pracy. Dostępne są obecnie inteligentne gniazdka, która wykrywają zwarcia w urządzeniu i podejmują działania polegające na odcięciu zasilania. Dzięki temu skutecznie chronią one dom przed pożarem instalacji elektrycznej. Wiele osób zastanawia się, czy zwykłe gniazdka mogą zostać przekształcone w modele smart. Okazuje się, że tak – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Zaawansowany system zarządzania energią to niewątpliwie korzystne rozwiązanie – przekłada się na mniejsze zużycie energii, a tym samym oznacza spadek wydatków. Do tego zyskuje się komfort i chroni środowisko. Wszystko to sprawia, że jest to inwestycja, na którą warto się zdecydować. Pamiętaj, że ostateczny koszt, jaki trzeba w związku z nią ponieść wpływa nie tylko wielkość budynku, ale także liczba urządzeń, które mają być do sieci podłączone. Nie bez znaczenia są również funkcjonalności, na które się zdecydujesz. Koszt zaczyna się na ogół od kilku tysięcy złotych. Jeśli chodzi o maksymalny wydatek, to jest on w zasadzie bez limitu.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora