Fotowoltaika w inteligentnym domu
Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania pozwalające na samodzielną produkcję energii – idealnie wpisują się one w ideę inteligentnego domu. Decydując się na system fotowoltaiczny w inteligentnym domu, wybierasz praktyczne rozwiązanie, które przyniesie Ci szereg korzyści. Oczywiście musisz pamiętać, że nie masz wpływu na ilość promieni słonecznych, które będą dostępne w ciągu dnia. Łącząc inteligentny dom z fotowoltaiką, będziesz mógł natomiast w sposób efektywny zarządzać energią, która zostanie wyprodukowana. Pamiętaj, że postawić na rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie wykorzystanie pełnego potencjału instalacji. Dostępne dzisiaj rozwiązania pozwalają na znaczną redukcję strat, co oznacza, że nie będziesz musiał oddawać nadwyżki wyprodukowanego prądu – wystarczy postawić na magazyn energii, który pozwoli na jej maksymalne wykorzystywanie.
Wielu właścicieli inteligentnych domów, w których zamontowano instalację fotowoltaiczne decyduje się również na podgrzewanie wody użytkowej wyprodukowaną przez panele energią. Po ewentualne nadwyżki można sięgnąć, chcąc zrobić pranie czy skorzystać ze zmywarki, a także wtedy, kiedy konieczne jest naładowanie samochodu elektrycznego. To sprawia, że samowystarczalność smart home znacznie się zwiększa, możliwa staje się także optymalizacja korzystania z tych urządzeń domowych, które zaliczane są do energochłonnych. Jeśli chcesz zaoszczędzić gaz bądź olej wykorzystywany do ogrzewania domu, możesz w przypadku nadwyżek energii zdecydować się wyłączenie pieca i włączenie elektrycznej grzałki znajdującej się w zbiorniku na CWU. Warto dodać, że dzisiaj do obsługi instalacji fotowoltaicznej wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie. Dostarcza ono informacji dotyczących ilości zarówno produkowanej, jak i zużywanej energii. W efekcie udaje się skutecznie zredukować koszty związane z eksploatacją budynku.
System HEMS a kontrola zużycia światła
Kiedy mówimy o systemach przeznaczonych do zarządzania energią, które stosowane są w inteligentnych domach, nie można zapomnieć o inteligentnym oświetleniu. Nowoczesne wnętrza bardzo często charakteryzują się różnymi źródłami światła. Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na energooszczędne żarówki, ale również bardzo popularne taśmy LED, które można montować chociażby nad blatami roboczymi, skutecznie je doświetlając. Kiedy zdecydujesz się na włączenie oświetlenia do automatyki domowej, możesz mieć pewność, że z łatwością będziesz mógł kontrolować wszystkie źródła światła znajdujące się w Twoim domu. Co więcej, będziesz mógł to robić w pełni zdalnie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które często wyjeżdżają. Bez względu na to, gdzie aktualnie będziesz, włączysz światło, co będzie dawało wrażenie, że w Twoim domu ktoś jest. To świetny sposób, aby uchronić się przed włamywaczami.
Montując inteligentne oświetlenie, można cieszyć się również znacznie mniejszym zużyciem energii elektrycznej, co w przypadku stale rosnących cen ma ogromne znaczenie. Łącząc źródła światła z automatyką w budynku, będziesz mógł zdecydowanie bardziej racjonalnie z nich korzystać. Inteligentne gniazdka, włączniki oraz czujniki ruchu sprawiają, że oszczędzać będziesz bez większych problemów. Optymalizacja zużycia energii obejmuje między innymi podążanie światła za domownikami. Ciekawą opcją, która generuje naprawdę duże oszczędności, jest automatyczne wyłączanie światła w niektórych pomieszczeniach – rozwiązanie to najczęściej stosowane jest na strychach, w piwnicach oraz garażach.