15 marca 2024
Wpis przeczytasz w 5 min.
Nowoczesna kuchnia w inteligentnym domu

W naszych domach coraz częściej można spotkać innowacyjne sprzęty gospodarstwa domowego, systemy audio, z których płynie dźwięk o kinowej jakości czy płaskie telewizory mające ogromną przekątną ekranu. Często jednak korzystamy z nich w sposób, który jest mało efektywny. Bez wątpienia warto to zmienić, przekształcając swój dom w inteligentny. Jednym z pomieszczeń, w których rozwiązania smart home warto rozważyć jest kuchnia.

 

Co to jest inteligentny dom i jakie korzyści niesie dla kuchni?

Smart home, czyli po polsku inteligentny dom, to nazwa odnosząca się do systemów i urządzeń składających się na automatykę domową. Tworząc inteligentny dom, można sprawić, że będzie on maksymalnie komfortowy, a jego funkcjonalność będzie stała na najwyższym poziomie. Co więcej, inteligentny dom będzie tańszy w eksploatacji. Warto dodać, że poziom bezpieczeństwa w inteligentnym domu jest niezwykle wysoki. Smart home tworzą urządzenia odpowiadające zarówno za bezpieczeństwo domowników, jak i poprawiające komfort i przynoszące oszczędności. Do urządzeń składających się na inteligentny dom zalicza się między innymi:

  • inteligentne gniazdka;
  • inteligentne oświetlenie, którym można kierować za pomocą aplikacji w smartfonie;
  • systemy alarmowe;
  • czujniki dymu, gazu, temperatury.

 

Rozwiązania smart w kuchni dotyczą nie tylko tych urządzeń, ale także sprzętów kuchennych. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom korzystanie z kuchni zajmuje mniej czasu, a jednocześnie jest bardziej komfortowe. Warto dodać, że na uwagę zasługuje nie tylko funkcjonalność, ale również design rozwiązań smart. Z łatwością można dzisiaj dowiedzieć się o nich więcej, kontaktując się z doświadczonymi monterami i wykonawcami systemów smart.

 

Sprawdź, jak inteligentna kuchnia może ułatwić codzienne gotowanie

Nowoczesny sprzęt kuchenny wykorzystuje innowacyjne technologie, ale z drugiej strony jest tak samo funkcjonalny, jak klasyczne urządzenia kuchenne. W smart kuchni, która wyposażona została w takie sprzęty i urządzenia domownicy mogą się z nimi porozumiewać i wydawać polecenia. Można do tego wykorzystywać:

  • bezprzewodowe połączenie z Internetem;
  • smartfon lub tablet;
  • dedykowane aplikacje stworzone przez producenta danego sprzętu AGD.

 

Do inteligentnych urządzeń, które mogą znaleźć się w Twojej kuchni zaliczają się lodówki, piekarniki, czajniki – te ostatnie urządzenia mogą działać wtedy, gdy tego potrzebujesz. Na przykład korzystając ze smartfona, możesz włączyć inteligentny piekarnik w drodze z pracy do domu – kiedy wrócisz, zapiekanka będzie gotowa. Smart rozwiązania zapewniają więc nie tylko ogromną wygodę, ale pozwalają również zaoszczędzić czas.

 

Jakie są najważniejsze funkcje inteligentnego sprzętu AGD w kuchni?

Za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej w smartfonie każdy z domowników może komunikować się z urządzaniami wchodzącymi w skład sieci składającej się na inteligentny dom. Zdalny sposób kierowania urządzeniami i sprzętem AGD znacznie ułatwia korzystanie z nich – na odległość (nawet będąc poza domem) można je włączać lub wyłączać, sterować ogrzewaniem, określając temperaturę, jaka panować ma w kuchni, włączać piekarnik, sprawdzić, czy wszystkie pola w kuchence indukcyjnej zostały wyłączone. Aplikacja może Ci podpowiedzieć też, jaki program mycia w zmywarce warto ustawić – dobierze go, biorąc pod uwagę nie tylko stopień zabrudzenia naczyń, ale także ich rodzaj. Z kolei funkcjonalność inteligentnej lodówki znacznie wykracza poza jej podstawową funkcję, którą jest przechowywanie produktów – smart lodówka umożliwi Ci zarządzanie zapasami nawet wtedy, gdy jesteś poza domem.

 

Możliwości sterowania kuchnią za pomocą smartfona

Najwięksi producenci sprzętu AGD mają w swojej ofercie coraz więcej urządzeń, które są w stanie komunikować się z domową siecią Wi-Fi. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają sterowanie płytą kuchenną, piekarnikiem, okapem, lodówką, zmywarką, a nawet ekspresem do kawy za pomocą aplikacji na smartfonie. Aplikacje te umożliwiają również monitorowanie stanu technicznego poszczególnych sprzętów. Każda dodana przez producenta danego sprzętu funkcjonalność ma na celu ułatwienie ich obsługi. Inteligentne urządzenia i sprzęty kuchenne wiele czynności wykonają za nas, są jednak takie (na przykład wyjęcie umytych naczyń ze zmywarki), które musimy w dalszym ciągu wykonywać samodzielnie. Dedykowane aplikacje, z których można korzystać za pośrednictwem Wi-Fi bądź Bluetooth, pozwalają zdalnie uruchomić zmywarkę, podgrzać obiad czy włączyć szybkie zamrażanie w chłodziarce.

Inteligentna kuchnia

Najnowocześniejsze rozwiązania w inteligentnej kuchni

Rozwiązania smart w kuchni ułatwiają wykonywanie wielu – często żmudnych – codziennych czynności. Do inteligentnych urządzeń, które warto mieć w swoim domu należy między innymi zmywarka potrafiąca komunikować się z domownikami za pośrednictwem Internetu. Urządzeniem, które warto wybrać do każdego domu z instalacją gazową jest czujnik gazu. Potrafi on wykryć niebezpieczne stężenie gazu, który jest bezbarwny i bezwonny. Jeżeli korzystasz z kuchenki gazowej lub gazowego podgrzewacza wody, czujnik gazu jest urządzaniem, w które koniecznie powinieneś zainwestować – zainstaluj go w pobliżu tych sprzętów. W smart kuchni powinno się znaleźć również inteligentne oświetlenie umożliwiające sterowanie światłem za pomocą czujników ruchu bądź aplikacji mobilnej.

 

Nowoczesne technologie w piekarnikach

Inteligentne piekarniki z pewnością znacznie ułatwiają pieczenie różnych potraw. Producenci wyposażają je w automatyczne programy pieczenia – w zależności od modelu i producenta może ich być nawet kilkadziesiąt. Posiadają one również elektroniczną książkę kucharską. Posiadając piekarnik z taką funkcją, możesz przeglądać przepisy na wyświetlaczu bądź na ekranie smartfona. Zainstalowana w smart piekarniku aplikacja umożliwia również włączenie go o określonej godzinie, możesz też zostać poinformowany o tym, że wymaga on czyszczenia. Lubisz korzystać z przepisów zamieszczanych w Internecie? Sterowany aplikacją piekarnik sam pobierze ze strony internetowej przepis na danie, które chcesz przygotować. Niektóre modele wyposażone są w głośniki – kupując taki piekarnik, możesz odtwarzać muzykę ze smartfona za pośrednictwem technologii Bluetooth. Nowoczesne, inteligentne piekarniki mogą współpracować ze zmywarkę – wyślą jej informacje, dzięki którym dobierze program mycia dostosowany do przygotowanego dania.

 

Czy inteligentne zmywarki naprawdę ułatwiają życie?

Pod względem wizualnym nie różnią się one od tradycyjnych, ale dzięki temu, że posiadają moduł łączności bezprzewodowej, mogą szereg czynności wykonywać na odległość – niestety, garnki i patelnie musimy do nich wkładać i wyjmować samodzielnie. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej możliwe jest jej zdalne uruchomienie. Już w trakcie zmywania można na odległość zmienić program mycia lub aktywować dodatkową czynność. O tym, że praca została zakończona, zmywarka poinformuje Cię, wysyłając powiadomienie na smartfona. Smart zmywarka powiadomi Cię również o konieczności przeprowadzenia jej konserwacji. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom zmywanie jest czynnością o wiele prostszą, pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i wodę, oszczędza również czas.

 

Jak stworzyć inteligentną kuchnię?

Wysoka funkcjonalność jest dla Ciebie bardzo ważna? Smart kuchnia jest rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Projektując inteligentną kuchnię, musisz uwzględnić nie tylko innowacyjne sprzęty, które się w niej znajdą, ale także ich rozmieszczenie oraz usytuowanie szafek. Znalezienie na rynku inteligentnych urządzeń kuchennych nie powinno Ci sprawić żadnych problemów, w swojej ofercie mają je wszyscy wiodący producenci sprzętu AGD. Twoja kuchnia powinna być nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale przede wszystkim bezpieczna, dlatego przy jej urządzaniu rozważ montaż czujników wykrywających zbyt wysokie stężenie gazu, dwutlenku węgla czy zalanie. Urządzając inteligentną kuchnię, możesz też wykorzystać inne rozwiązania, takie same, jak w innych pomieszczeniach – w sposób automatyczny może być sterowana wentylacja, ogrzewanie i oświetlenie. Korzystając z automatyki budynkowej, możesz włączyć lub wyłączyć dane urządzenie, znajdując się poza kuchnią – wystarczy Ci do tego smartfon i odpowiednia aplikacja.

 

Zarządzanie kuchnią za pomocą aplikacji mobilnej

Jeżeli chcesz mieć inteligentną kuchnię, wybierz nie tylko smart sprzęt AGD, ale też wykorzystaj możliwości, jakie daje automatyka budynkowa. Dzięki niej będziesz mieć możliwość kontrolowania wszystkiego, co dzieje się w Twojej kuchni z poziomu smartfona. Co więcej, kontrola ta będzie możliwa także wtedy, gdy będziesz w pracy czy na wakacjach. Nie musisz obawiać się, że przez Twoją nieuwagę dojdzie do pożaru, bo wychodząc z domu zapomnisz wyłączyć wszystkie pola w kuchence. Będziesz mógł sterować oświetleniem, wentylacją i ogrzewaniem. Urządzenia kuchenne – takie, jak inteligentna lodówka, piekarnik, okap, płyta grzewcza i zmywarka – powinny być ze sobą połączone w jedną sieć, dzięki czemu będą się komunikować ze sobą. Za konfigurowanie poszczególnych urządzeń nie zabieraj się samodzielnie, powierz to zadanie fachowcom. Zainstalowana na smartfonie lub tablecie aplikacja pozwala na zarządzanie nimi.

 

Innowacyjne rozwiązania w kuchni – smart kuchnia

Inteligentnymi urządzeniami w kuchni możesz sterować z dowolnego miejsca w swoim domu oraz wtedy, gdy znajdujesz się poza nim. Projektując smart kuchnię, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i domowników. Dodatkowo zainwestuj w:

  • czujniki gazu i czadu wykrywające, że doszło do przekroczenia bezpiecznego poziomi ich stężenia w powietrzu;
  • czujnik dymu wykrywający pojawienie się dymu w kuchni;
  • czujniki zalania sygnalizujący najmniejszy wyciek wody.

Niektóre z dostępnych na rynku czujników nie tylko wykrywają i sygnalizują zagrożenie, ale wysyłają także powiadomienie na telefon.

 

Inteligentny okap

Wśród inteligentnego sprzętu AGD znajdują się między innymi smart okapy. Posiadają one duży ekran dotykowy umożliwiający wyświetlanie stron internetowych, odtwarzanie filmów i muzyki. W zależności od modelu, inteligentny okap może być sterowany za pomocą komend głosowych lub gestów, są też takie, w których możliwe jest wydawanie komend na oba te sposoby. Inteligentny okap jest urządzeniem niezwykle funkcjonalnym, zwiększającym bezpieczeństwo domowników – potrafi monitorować otoczenie i wykrywać nadmierne zadymienie. Jeżeli w Twojej kuchni dojdzie do takiej sytuacji, smart okap powiadomi Cię o tym za pomocą zainstalowanej w telefonie aplikacji. Inteligentny okap może zostać zintegrowany z płytą grzewczą – gdy zostanie ona uruchomiona, włączy się automatycznie, dostosuje też obroty wentylatora do mocy jej grzania.

 

Inteligenta płyta grzewcza

Nowoczesne płyty grzewcze wyposażone są w technologię Wi-Fi i Bluetooth, to właśnie dzięki temu mogą być obsługiwane za pomocą mobilnej aplikacji. Zastosowane w nich rozwiązania technologiczne umożliwiają zdalne regulowanie temperatury i zmianę trybu pracy. Atutem inteligentnej płyty grzewczej jest możliwość programowania czasu jej pracy. Dzięki temu możesz podgrzać przygotowane wcześniej danie, wracając z pracy do domu. W nowoczesne technologie wyposażane są płyty indukcyjne, co ważne, ich możliwości można rozszerzyć, wgrywając aktualizację udostępnianą przez jej producenta. Inteligentna płyta indukcyjna dostosowuje pracę pola grzewczego w zależności od sposobu przygotowania danej potrawy. Jest też rozwiązaniem ekonomicznym – zapewnia optymalne efekty gotowania przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej.

 

Czujnik dymu

Do urządzeń, w które warto zainwestować bez wątpienia należy czujnik dymu. Przyda się on w każdym pomieszczeniu Twojego domu, możesz go zainstalować również w kuchni. Detektor dymu wykrywa bowiem nie tylko dym, który wydobywa się z uszkodzonej instalacji elektrycznej, ale także ten z wadliwe działającej płyty grzewczej. Potrafi wykryć również dym ze spalonego garnka, patelni czy czajnika. Czujniki dymu to niewielkie urządzenia, które montuje się na suficie. Wykrycie dymu w pomieszczeniu urządzenie to sygnalizuje za pomocą migającej czerwonej diody lub przy pomocy sygnału dźwiękowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje czujników dymu, do tych polecanych zalicza się czujniki optyczne. Pamiętaj, że czujnik dymu spełni swoja rolę tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Jeżeli masz inteligentny dom wyposażony w instalację alarmową, czujnik dymu może zostać włączony do systemu.

 

Smart kuchnia – jak będzie wyglądała kuchnia przyszłości?

Już dzisiaj możliwe jest wykorzystywanie w kuchni wielu funkcji smart, możemy liczyć na to, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. W nowoczesnych systemach sterowania przełączniki i piloty zastąpione zostały smartfonami lub tabletami. Czas, który spędzamy w kuchni może być bardzo przyjemny – na przykład inteligentna lodówka posiada ekran LCD, na którym możesz oglądać filmy bądź ulubiony serial pobrany z serwisu streamingowego. W przyszłości w naszych kuchniach

mogą się pojawić na przykład piekarniki, w których zastosowana zostanie nowoczesna technologia Augmented Reality. Będzie oczywiście funkcjonalna, przyczyni się do oszczędności czasu i pieniędzy. W kuchni przyszłości zapomnisz o przypalonych potrawach i niedopieczonym cieście.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora