21 stycznia 2024
Wpis przeczytasz w 5 min.
Inteligentna automatyka domowa

Coraz więcej osób budujących dom decyduje się na zastosowanie rozwiązań automatyki domowej określanej mianem smart home. Wybór systemów i rozwiązań, na które można się zdecydować jest obecnie tak duży, że każdy bez problemu dostosuje dom do własnych potrzeb i preferencji. Wystarczy skorzystać z pomocy fachowców, którzy podpowiedzą, na to postawić, aby system inteligentnego domu naprawdę się sprawdził.

 

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to termin, którym określane są systemy i urządzenia automatyki domowej. Mówiąc nieco inaczej, terminem tym określa się budynek, z którym użytkownicy mogą się komunikować, wydając mu określone polecenia. Zastosowane rozwiązania łączone są w całość, którą sterować można, wykorzystując odpowiednie urządzenia i aplikacje. Wystarczy sięgnąć po smartfon, aby za pomocą kilku kliknięć włączyć/wyłączyć światło, podnieść/opuścić rolety bądź ustawić temperaturę w pomieszczeniu.

Zamieniając swój dom w smart home, możesz podnieść jego funkcjonalność, a tym samym swój komfort. Dostępne rozwiązania przekładają się również na większe bezpieczeństwo, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób często wyjeżdżających. Co więcej, coraz częściej automatyzacja pozwala również na ograniczenie kosztów utrzymania budynku. Odpowiednie czujniki ruchu przełożą się między innymi na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, co w dobie rosnących cen prądu ma szczególne znaczenie.

 

Zalety inteligentnego domu

Systemy smart home mają mnóstwo zalet Do tych najważniejszych zalicza się:

  • Komfort. Decydując się na inteligentny dom, będziesz mógł z łatwością sprawować nad nim kontrolę. Bez niepotrzebnego wysiłku zmienisz położenie rolet, zapalisz światło czy zadbasz o to, aby temperatura w budynku była na odpowiednim dla Ciebie i pozostałych domowników poziomie.
  • Bezpieczeństwo. Mówiąc o inteligentnych budynkach, nie można zapomnieć, że są one naprawdę bezpieczne. Możesz zdecydować się na montaż alarmu sygnalizującego wtargnięcie do domu intruza, w grę wchodzą czujniki wykrywające dym. Domem inteligentnym możesz sterować, będąc na wakacjach – wystarczy skorzystać z aplikacji zainstalowanej na smartfonie, aby na przykład włączyć światło, dając ewentualnym złodziejom do zrozumienia, że w domu ktoś jest.
  • Oszczędność czasu. Decydując się na smart home, możesz zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu. Zamiast korzystać z tradycyjnego odkurzacza, możesz sięgnąć po model automatyczny, który włączy się o określonej porze w sposób automatyczny. Nie będziesz tracić czasu na podnoszenie i opuszczanie rolet zewnętrznych – wystarczy, że skorzystasz z aplikacji, a system obsłuży je bez Twojego udziału. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku posiadaczy naprawdę dużych domów.
  • Ekologia. Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób szuka oszczędności energii. Smart home idealnie wpisuje się w ten trend. Takie domy są naprawdę ekologiczne – w zależności od tego, na jak bardzo zaawansowane rozwiązania się zdecydujesz, dbałość o środowisko naturalne i Twoje finanse będzie mniejsza lub większa. Możesz wybrać opcje bazujące na odnawialnych źródłach energii, czy zdecydować się na dom pasywny.

Systemy inteligentnego domu mogą korzystnie wpływać również na zdrowie domowników. Wszystko dlatego, że można perfekcyjnie ustawić temperaturę, dopasowując ją do indywidualnych preferencji. Decydując się na wentylację i klimatyzację, możesz zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie powietrza, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób cierpiących na astmę i alergię. Można również zmieniać natężenie światła, ustawiając je tak, aby sprzyjało relaksowi i odpoczynkowi.

 

Jak już wspomnieliśmy, systemy automatyki domowej przekładają się także na mniejszy koszt utrzymania budynku. Do tego dochodzi brak kabli – zamontowanie nowoczesnych urządzeń to brak konieczności ciągnięcia przewodów i kucia ścian. To przekłada się z kolei na większą elastyczność i możliwość modyfikacji systemu już w trakcie użytkowania, jeśli tylko zachodzi taka konieczność. Można dodawać do niego dowolnie wybrane elementy.

 

Funkcjonalności inteligentnego domu

Funkcjonalności inteligentnego domu mogą być różne – to od użytkownika zależy na co ostatecznie się zdecyduje. Ważne jest, aby uwzględnić własne preferencje, a nie kierować się tym, co sprawdziło się u znajomych czy sąsiadów. Możesz postawić między innymi na inteligentne:

  • oświetlenie;
  • gniazdka;
  • ogrzewanie.

 

W grę wchodzą różnego rodzaju czujniki, do których zalicza się te wykrywające obecność;

  • dymu;
  • gazu;
  • zalania.

 

Nieruchomość może zostać wyposażona w kamery do monitoringu nagrywające nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, a pozyskane dane mogą być przekazywane do chmury. Do tego dochodzą systemy alarmowe, czyli czujniki ruchu, otwarcia drzwi/okien.

Co ważne, można zdecydować się zarówno na cały zestaw smart home bądź postawić na wybraną funkcjonalność. Bardzo dużo właścicieli domów stawia na systemy alarmowe zapewniające bezpieczeństwo i chroniące dom przed włamywaczami. Co ważne, dzisiaj dom można wyposażyć w inteligentne rozwiązania na każdym etapie budowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je nawet po wykończeniu wnętrza. Wszystko dlatego, że nie ma obecnie konieczności stosowania okablowania.

automatyzacja domowa smart home

Korzyści z automatyzacji domu

Urządzenia smart pozwalające na automatyzację domu to szereg korzyści. To dobry wybór, jeśli zależy Ci na zwiększeniu wartości budynku – domy zautomatyzowane są warte zdecydowanie więcej niż te, w przypadku których nie zostało to wprowadzone. Decydując się na nowoczesne rozwiązania, możesz również sprawić, że Twój dom stanie się innowacyjny, a zarządzanie nim będzie zdecydowanie prostsze. Smart home to możliwość sprawowania kontroli nad wybranymi urządzeniami i systemami – decydując się na automatyzację, możesz włączać ogrzewanie, a nawet ekspres do kawy bez konieczności podnoszenia się z kanapy. Nie można zapomnieć także o oszczędności energii, co przekłada się na dbałość o środowisko naturalne.

 

Jakie urządzenia są wykorzystywane w inteligentnym domu?

Decydując się na inteligentny dom, możesz postawić na urządzenia wpisujące się w Twoje indywidualne potrzeby i oczekiwania – wybór jest naprawdę duży. Automatyka domowa pozwala na sterowanie między innymi:

  • ekspresem do kawy;
  • pralką;
  • piecem od centralnego ogrzewania.

Możesz sterować nimi za pomocą smartfona, co sprawia, że zarówno wspomniany ekspres, jak i pralkę możesz uruchomić w drodze powrotnej z pracy. Efekt? Czekać będzie na Ciebie aromatyczna kawa i zrobione pranie, które wystarczy po prostu rozwiesić.

Inteligentny dom to także wentylacja dbająca o jakość powietrza w domu. Sterowanie jej pracą w przypadku smart home nie stanowi najmniejszego problemu.

Nie można zapomnieć również o urządzeniach audio-video, które w przypadku inteligentnych domów stosowane są naprawdę często. Jeśli bawi Cię oglądanie filmów, zależy Ci na doskonałej jakości dźwięki i obrazu, a jednocześnie nie chcesz tracić czasu na długą obsługę urządzeń, postaw na profesjonalnie wykonany system.

 

Trendy w urządzeniach inteligentnego domu

Jeśli chcesz cieszyć się inteligentnym domem wpisującym się w aktualne trendy, postaw na rozwiązania pozwalające oszczędzać energię – obecnie duży nacisk kładziony jest na ekologię. Przekłada się to również na mniejsze wydatki, co w przypadku galopujących cen prądu ma coraz większe znaczenie. Do modnych rozwiązań stosowanych naprawdę często zalicza się także wirtualne głosowe asystentki – pozwalają one na sterowanie urządzeniami poprzez wydawanie poleceń głosowych. Sprzęty, które mogą wejść w skład inteligentnego domu, są coraz bardziej nowoczesne i zaawansowane – ich możliwości są coraz większe.

Inteligentne gniazdka i przełączniki

Decydując się na inteligentne gniazdko, możesz w prosty sposób kontrolować zużycie prądu, a także jego przepływ. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć go z centralką inteligentnego domu. Można określić je jako zdalnie sterowany włącznik sprzętów elektrycznych znajdujących się w domu. Co ważne, wszystkie dane dotyczące zużycia prądu możesz otrzymać na aplikację zainstalowaną na smartfonie bądź tablecie.

Gniazdka inteligentne można uruchamiać i wyłącznie zdalnie. Dostępne są modele, które z aplikacją łączą się za pomocą sieci Wi-Fi, Internetu oraz przez bluetooth. Tym samym możesz postawić na model najlepiej wpisujący się w Twoje preferencje. Inteligentne gniazdka to idealne rozwiązanie do domów i mieszkań. Z ich obsługą poradzi sobie każdy – nie wymaga to żadnych specjalnych umiejętności.

Sterowniki systemów domowych

Sterowniki systemów domowych to elementy widoczne, co sprawia, że w ich przypadku liczy się nie tylko funkcjonalność na najwyższym poziomie, ale również estetyka. Obecnie stosowane są trzy rodzaje sterowań;

  • przewodowy sterownik indywidualny;
  • przewodowy sterownik grupowy;
  • sterownik bezprzewodowy.

 

Zdecydowana większość osób decyduje się na sterowniki bezprzewodowe, które są zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Montować można je bez konieczności kucia ścian, co sprawia, że można po nie sięgnąć nie tylko na etapie budowania domu. Systemy sterowania są niezawodne – decydując się na nie, nie musisz martwić się tym, że szybko odmówią współpracy. Ich zakup to inwestycja na lata.

Czujniki temperatury i ruchu

Smart home to nie tylko sterowanie oświetleniem, ale również czujniki temperatury i ruchu. Te pierwsze są częścią inteligentnego systemu ogrzewania. Wykrywają temperaturę panującą w pomieszczeniu, sterując piecem i dopasowując jego pracę do indywidualnych preferencji domowników. Możesz ustawić czujnik tak, aby włączał ogrzewanie, kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie do określonej wartości.

Czujniki ruchu to z kolei elementy systemu zabezpieczeń, który chroni przed włamaniem. Możesz zdecydować się na czujnik otwarcia drzwi i okien, który uruchomi alarm, kiedy wykryje nieszczelność w systemie. Takie rozwiązania są szczególnie polecane osobom często wyjeżdżającym. Jeśli w trakcie podróży nie chcesz martwić się bezpieczeństwem swojego domu, zdecyduj się na zamontowanie systemu alarmowego obejmującego czujniki ruchu.

Automatyczny dom – czyli jaki?

Dom inteligentny to budynek, w którym znajdują się różne urządzenia i systemy współpracujące ze sobą. Dzięki nim człowiek nie musi tracić czasu na wykonywanie wielu różnych czynności. Opiera się on na systemie zarządzania budynkiem, który do domów prywatnych trafił z obiektów biurowych. Stosowane obecnie rozwiązania mają na celu przede wszystkim poprawę komfortu życia. Mają również charakter proekologiczny, co oznacza, że decydując się na smart home zadbasz o środowisko naturalne.

Mówiąc nieco inaczej, mianem inteligentnego domu określa się sieć czujników znajdujących się w budynku. Aby mogły one działać, połączone są z centralnym systemem zarządzania, który część decyzji podejmuje samodzielnie. Możesz na przykład zaprogramować sterowanie ogrzewaniem tak, aby temperatura w domu dopasowana była do Twoich godzin pracy – kiedy Cię nie będzie, jej wartość będzie niższa, przed Twoim powrotem system ją podniesie.

Dom automatyczny jest niezwykle zaawansowanym systemem, który uwzględnia szereg informacji. Najlepszym przykładem jest klimatyzacja – jej praca dostosowywana jest do wartości zarówno wilgotności, jak i temperatury powietrza. Decydując się na jej montaż, będziesz mógł cieszyć się komfortowymi warunkami panującymi w domu, co niewątpliwie przełoży się na samopoczucie Twoje i pozostałych domowników. Z pewnością docenią to zwłaszcza osoby mające trudności z układem oddechowym.

Oświetlenie i klimatyzacja w inteligentnym domu

Smart home w zdecydowanej większości przypadków obejmuje inteligentne oświetlenie, które można zaprogramować zgodnie z własnymi potrzebami. Światło może włączać się w dowolnym momencie dnia, dokładnie na tej samej zasadzie może się wyłączać. Przy użyciu aplikacji można również samodzielnie włączać/wyłączać światło nawet wtedy, kiedy domowników nie ma w domu. To oznacza, że można symulować obecność mieszkańców, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza podczas wyjazdów. Potencjalni złodzieje będą w ten sposób wprowadzani w błąd.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora