10 października 2023
Wpis przeczytasz w 7 minut
Czujnik ruchu i zmierzchu

Od pewnego czasu czujniki ruchu możemy spotkać coraz częściej, na ich zamontowanie decydują się już nie tylko firmy, ale także właściciele domów rodzinnych. Montując to urządzenie, możesz poczuć się znacznie bezpieczniej, do tego zaczniesz oszczędzać energię elektryczną. Czujnik ruchu występuje na rynku w różnych konfiguracjach, poszczególne modele różnią się od siebie zasięgiem, zastosowaną w nich technologią oraz miejscem zastosowania. Możesz więc wybrać taki, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i wymaganiom.

 

Podstawowe informacje o czujnikach ruchu zewnętrznych

Czujniki ruchu zewnętrzne to – jak sama nazwa wskazuje – urządzenia, które przystosowane zostały do montażu na zewnątrz budynków. To oznacza, że doskonale znoszą one trudne warunki i odporne są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Sterują oświetleniem na zewnątrz, podnosząc znacznie poziom bezpieczeństwa.

Istnieją różne rodzaje czujek – asortyment jest bardzo szeroki, a w naszej ofercie widać to bardzo dobrze. Bardzo dobry przykład to nie tylko czujnik budynkowy, czy czujnik zmierzchowy. Istotną kwestia jest też wybór pod kątek marki, czyli na przykład czujnik Bosch, Paradox, Crow, czy Optex. Posiadamy też czujniki z funkcją IR czy antymasking lub czujka pir+mw. Asortyment czujek zewnętrznych jest bardzo duży – są i te odporne na trudne warunki atmosferyczne, czy pełne nowoczesnych rozwiązań. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór, w zależności od modelu.  Bezprzewodowa zewnętrzna czujka pir, czy cyfrowa czujka zewnętrzna dualna to tylko przykład znajdujący się w asortymencie sklepu.

 

Definicja czujnika ruchu

Czujnik ruchu to urządzenie, które w sytuacji, gdy wykryje ruch, automatycznie włącza światło, następnie po upływie określonego czasu je wyłącza. Na rynku urządzenie to występuje także pod nazwą detektor ruchu. W czujnikach ruchu mogą być zastosowane różne technologie – to od nich zależy, czy w wybrany model w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Do wyboru masz czujniki ruchu, które działają na podczerwień, wykorzystują mikrofale, laser bądź podczerwień. Od rodzaju zastosowanej w nich technologii zależy również cena urządzenia.

Zastosowanie czujników ruchu w budynkach

Podstawową funkcją, którą pełni czujka ruchu jest włączanie światła po wykryciu ruchu w zasięgu swojego działania, a następnie jego wyłączenie po upływie określonego czasu, na przykład po pięciu sekundach. W rynkowej ofercie dostępne są też detektory ruchu włączające alarm antywłamaniowy. Plusem jest to, że mogą one współpracować z innymi urządzeniami elektrycznymi, które znajdują się w danym budynku. Można je montować w domach prywatnych, firmach, obiektach użyteczności publicznej.

 

Czujnik ruchu w inteligentnym domu

Rodzaje zewnętrznych czujników ruchu

Detektory ruchu możemy podzielić, biorąc pod uwagę nie tylko rodzaj wykorzystanej w nich technologii, ale też ich zastosowanie. Do tych najbardziej popularnych zalicza się czujniki zewnętrzne. Jeśli pod uwagę weźmiemy rodzaj zastosowanej technologii, będziemy mogli wyróżnić czujniki:

  • pasywne;
  • aktywne;
  • mieszane.

Czujniki aktywne wykorzystują mikrofale, są bardzo dokładne i najczęściej wykorzystywane są we wnętrzach budynków, czujniki pasywne działają na podczerwień, włączają światło po wykryciu ciepła, które emituje nie tylko człowiek, ale także zwierzę czy auto. Ten rodzaj detektorów dobrze sprawdza się zarówno jako zewnętrzny, jak i wewnętrzny czujnik ruchu. Te, w których zastosowana została technologia mieszana wykrywają ruch, wykorzystując promieniowanie podczerwone lub mikrofale.

 

Czujnik ruchu PIR

Czujka ruchu PIR (skrót został utworzony od angielskiego wyrażenie Passive Infra Red) to detektor elektroniczny wykrywający ruch dzięki promieniowaniu podczerwonemu. Takie czujki przeznaczone zarówno do stosowania na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Mogą one wchodzić nie tylko w skład systemu alarmowego, ale też instalacji oświetleniowej. Co więcej, mogą współpracować z innymi instalacjami znajdującymi się w budynku, na przykład z klimatyzacją, ogrzewaniem, wentylacją. Jeśli Twoim marzeniem jest dom inteligentny, to czujnik PIR jest jak najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

 

Czujki dualne

Jak już wspominaliśmy, wśród czujek ruchu wyróżnić można modele mieszane, a więc wykorzystujące dwie technologie wykrywania ruchu. Dualna czujka ruchu doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie warunki szybko ulegają zmianie lub są wyjątkowo niekorzystne. Ich zaletą jest też to, że są wyjątkowo odporne na zakłócenia – to zasługa tego, że korzystają z dwóch technologii detekcji ruchu, w efekcie liczba fałszywych alarmów w przypadku czujki dualnej jest naprawdę niewielka.

 

Czujki mikrofalowe

Detektor ruchu mikrofalowy zwany jest także radarowym czujnikiem ruchu. Wykrywa obiekty, które poruszają się w jego zasięgu, emitując i odbierając mikrofale o określonej częstotliwości. Czujki te reagują na każdy ruch, wykrywają nie tylko osoby i zwierzęta, ale także takie obiekty, jak na przykład robot sprzątający. Są bardzo czułe, rozpoznają ruch nawet za przeszkodami, mogą być stosowane na zewnątrz.

Zewnętrzne inteligentne czujniki ruchu

Wybór odpowiedniego czujnika ruchu zewnętrznego

Wybierając czujnik ruchu, pod uwagę musisz wziąć kilka istotnych elementów. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że urządzenia te różnią się między sobą zasięgiem działania. Są takie, których zasięg wynosi zaledwie kilkanaście centymetrów oraz takie o zasięgu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów. Jeśli interesuje Cię czujnik zmierzchu na niewielką prywatną posesję, wybierz taki, którego zasięg wynosi kilka metrów. Twoja posesja z takim czujnikiem na pewno będzie dobrze chroniona przed włamywaczami. Urządzenie o zasięgu kilkudziesięciu metrów sprawdzi się na rozległej posesji i dużych obiektach magazynowych.

 

Wymagania dotyczące detekcji ruchu

Czujka ruchu najczęściej jest częścią systemu alarmowego, ale może też być elementem instalacji oświetleniowej. Z kolei oferowany na rynku czujnik zmierzchu jest w stanie wykryć nie tylko wykonywanie ruchu, ale też rozpoznać natężenie światła, dzięki czemu może sterować uruchamianiem instalacji oświetleniowej, do której został podłączony. Wybierając się po zakup detektora ruchu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ruchy będą wykonywane w zasięgu jego działania, określić należy także powierzchnię rejonu, który będzie kontrolowany oraz kąt detekcji ruchu – największym zasięgiem charakteryzują się czujki montowane na ścianie, ich kąt detekcji wynosi trzysta sześćdziesiąt stopni. Jeśli zamierzasz urządzenie montować w narożnikach, wybierz takie, którego kąt detekcji wynosi dwieście czterdzieści stopni.

 

Wymagania dotyczące odporności na warunki atmosferyczne

Czujki ruchu zewnętrzne mogą być montowane na zewnątrz różnych budynków, ale muszą one być dobrze znosić działanie zmiennych warunków atmosferycznych – powinny być odporne na niskie i skrajnie wysokie temperatury, promieniowanie UV, kurz i piasek. Niezwykle istotny jest też stopień ochrony IP – obudowa czujki ruchu przeznaczonej na zewnątrz musi być odporna na działanie wody. W przypadku urządzenia montowanego poza domem wybierz takie, które ma przynajmniej stopień IP66, jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie postaw na takie z oznaczeniem IP 68. Taka czujka zapewni Ci bardzo wysoki poziom ochrony, będzie całkowicie nie tylko wodoszczelna, ale także pyłoszczelna.

 

Wymagania dotyczące odległości detekcji

W sprzedaży jest obecnie bardzo duży wybór czujek ruchu, na etapie zakupu tego urządzenia musisz zastanowić się, na jakim obszarze będzie on działał. Wybierz model o mniejszym zasięgu, gdy chcesz, aby włączał on automatycznie światło na przykład na klatce schodowej. Większy zasięg powinien mieć ten detektor, który będzie włączał światło na posesji. Do wyboru masz szeroki wybór czujek naściennych – obszar, który mogą one kontrolować wynosi nawet dwieście metrów kwadratowych, ale są też i takie kontrolujące powierzchnię o powierzchni aż trzystu metrów kwadratowych. Do wyboru masz też czujniki kurtynowe, w których możliwa jest zmiana długości ogniskowej.

 

Instalacja i konfiguracja czujnika ruchu zewnętrznego

Podłączenie czujnika ruchu tylko z pozoru jest zadaniem trudnym, do każdego detektora ruchu jego producent dołącza instrukcję – wystarczy, że będziesz się jej trzymać, a instalacja i konfiguracja detektora przebiegnie sprawnie, szybko i bez problemów. Czujnik ruchu zewnętrzny możesz podłączyć do lamp wyposażonych zarówno w klasyczne żarówki, jak i diody LED – niezależnie od tego, do jakiego lampy będziesz go podłączać, pamiętaj o wyłączeniu zasilania na czas montażu

 

Miejsce montażu czujnika ruchu

Dostępne są modele różniące się miejscem montażu. Możesz wybrać czujnik:

  • podtynkowy;
  • natynkowy;
  • narożny;
  • ścienny.

Przed montażem musisz ustalić też wysokość, na jakiej detektor ruchu zostanie zainstalowany. Miejsce montażu wybierz tak, aby czujnik dobrze „widział” każdą osobę, w przypadku czujnika zewnętrznego upewnij się, czy pola widzenia nie zasłaniają drzewa i krzewy, co mocno utrudni mu detekcję osób i w efekcie zmniejszy Twój poziom bezpieczeństwa.

 

Podłączenie czujnika ruchu do systemu oświetlenia

Najpierw odłącz zasilanie, następnie odkręć pokrywę czujki, odsłoń kostkę zaciskową i wprowadź przewody zasilające. Pamiętaj, że czujnik ruchu musisz podłączać zgodnie z tym, jak są oznaczone przewody. W przypadku zasilania 230 V przewód niebieski (oznaczony na schemacie literą N) jest neutralny, a brązowy (L) jest przewodem fazowym. W przypadku zasilania 12 V przewód ujemny ma kolor czarny, a dodatni kolor czerwony. Po podłączeniu przewodów umieść urządzenie w wybranym miejscu i załóż obudowę.

 

Ustawienia czułości i zakresu detekcji

Czułość i zakres detekcji możesz ustawić tak, aby urządzenie spełniało wszystkie Twoje oczekiwania. Maksymalną wysokość montażu urządzenia (standardowo czujki ruchu umieszcza się na wysokości dwóch i pół metra) oraz kąt detekcji wybierz, biorąc pod uwagę obszar, który ma być chroniony. Uwzględnij też technologię, w której działa wybrana przez Ciebie czujka ruchu. Jeśli urządzenie to ma sterować oświetleniem, ustaw zakres czasowy. Zakres detekcji czujnika ruchu ustawisz przy pomocy potencjometru, na którym znajduje się oznaczenie „SENS” – pod uwagę weź swoje potrzeby i wielkość powierzchni, w której urządzenia ma działać.

 

Zastosowanie czujnika ruchu zewnętrznego w systemie alarmowym

Czujki ruchu i obecności są ważnym elementem każdego systemu alarmowego. O tym, czy dany system alarmowy będzie naprawdę skuteczny, zadecyduje ich rodzaj, liczba i sposób rozmieszczenia. Popularne, wykorzystujące promieniowanie podczerwone czujniki PIR montowane na ścianach mają pole „widzenia” wynoszące maksymalnie sto osiemdziesiąt stopni. Modele montowane na suficie mają kat detekcji trzysta sześćdziesiąt stopni – mowa tutaj oczywiście o czujkach wewnętrznych. Każdy – zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny – czujnik ruchu, który jest elementem systemu alarmowego informację o wtargnięciu osób niepożądanych przesyła do centralki, jednocześnie oświetla teren i uruchamia alarm dźwiękowy.

 

Wykorzystanie czujnika ruchu do detekcji intruzów

Czujnik ruchu wykrywa wtargnięcie intruza na obszar, który jest objęty ochroną. Przesyła informację do centralki, która z kolei zawiadamia o tym odpowiednie służby, jednocześnie posesja zostaje oświetlona. Modele wyposażone w czujniki zmierzchu w dzień są nieaktywne. Są wykorzystywane w systemach alarmowych (próbę nieuprawnionego wejścia na posesję wykryją naprawdę wcześnie) i oświetleniowych. Można je montować przy drodze do domu, nad drzwiami wejściowymi do budynku.

 

Integracja czujnika ruchu z innymi elementami systemu alarmowego

Każda zewnętrzna czujka ruchu może zostać zintegrowana z innymi elementami tworzącymi system alarmowy. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć funkcjonalność systemu, a tym samym jeszcze skuteczniej zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo.

 

Czujnik ruchu odporny na zwierzęta

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na bezprzewodowy, czy przewodowy czujnik ruchu pamiętaj, że obecnie dostępne są modele odporne na zwierzęta. Warto rozważyć ich zakup, jeśli chcesz uniknąć zbędnych alarmów, kiedy wokół drzwi przebiegnie mysz czy przeleci nietoperz.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora