Istnieje wiele przesłanek za tym, aby wprowadzić do swojego domu sterowanie oświetleniem przez inteligentne systemy oświetlenia. Dzięki sterowaniu oświetleniem zyskać można przede wszystkim na komforcie użytkowania nieruchomości, a klasycznym takim przykładem jest zapalanie oświetlenia wyłącznie po wykryciu ruchu w danym pomieszczeniu lub na schodach. To oszczędność czasu i wygoda, do której człowiek bardzo się przyzwyczaił, a która stanowi tylko wierzchołek góry lodowej możliwości, jakie stwarza w 2023 roku inteligentny system oświetlenia w domu. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom można dzisiaj również podnieść swoje bezpieczeństwo, a także zmniejszyć swoje rachunki za prąd – co na pewno zostanie dostrzeżone natychmiast w domowym budżecie. Nowa technologia może stać na straży oszczędzania i proekologicznych trendów – zintegruj inteligentne oświetlenie z pozostałymi układami swojego smar domu i ciesz się oszczędnościami, jakie gwarantuje oświetlenie domu metodą „smart”.
Inteligentny system sterowania oświetleniem
Nowoczesne sterowanie oświetleniem zakłada jak najmniejszy udział samego użytkownika w procesie działania. Oczywiście sterowanie radiowe oświetleniem pozwala na każdorazowe ręczne wyłączenie lub włączenie konkretnych sekcji oświetleniowych lub lamp, ale z punktu widzenia komfortu użytkowania i wygody gości – zdecydowanie lepiej sprawdza się inteligentne sterowanie oświetleniem. Możliwości sterowania oświetleniem przez aplikację również wymagają wzięcia do ręki urządzenia mobilnego, zalogowania się do oprogramowania sterującego inteligentnym domem i wydania mu konkretnych poleceń. Dlatego coraz więcej klientów sięga po całkowicie zautomatyzowane i bezprzewodowe sterowanie oświetleniem, które opiera się przede wszystkim na czujnikach ruchu – a te po wykryciu takowego natychmiast rozświetlają poszczególne oprawy i gaszą je po przejściu obiektu. Taki sam system może również zagwarantować sterowanie oświetleniem ulicznym lub ogrodowym, więc instalacja z domu będzie jednocześnie decydowała o zapalaniu oświetlenia zewnętrznego. Działanie inteligentnego oświetlenie może być dowolnie programowane i zmieniane według potrzeb użytkownika, ale zawsze można także zadecydować o jego całkowitym lub punktowym włączeniu albo wyłączeniu pilotem zdalnego sterowania.
Inteligentne oświetlenie
Dzisiaj jeśli chcesz sterować oświetleniem, musisz wstać do przełącznika lub w najlepszym przypadku, sięgasz po jakiś pilot do zdalnego sterowania urządzeniami i możesz na nim zadać nową temperaturę w pomieszczeniu albo zadecydować o zapaleniu świateł czy zamknięciu rolet okiennych. Idea smart-domu jest jednak taka, że to systemy zautomatyzowane wspierane ewentualnie aplikacją na Twoim telefonie, będą zdalnie sterować wszystkimi kluczowymi urządzeniami tworzącymi w domu zintegrowaną całość. Sterowanie oświetleniem bluetooth na pewno daje wiele możliwości, tak jak zainstalowanie inteligentnej lampy na tarasie, to jednak każdorazowe sterowanie oświetleniem z pomocą pilota wydaje się być ogromną uciążliwością.
Skorzystanie ze zdalnego oświetlenia sterowanego przez komputer domowy wyposażony w najnowsze oprogramowanie i stale uczący się algorytm sztucznej inteligencji – daje o wiele większe możliwości. Najważniejsza z tych możliwości polega natomiast na tym, że użytkownik sam nie musi podejmować wszystkich decyzji – systemem zdalnego sterowania będzie w międzyczasie kierował i dowodził komputer pokładowy. Oczywiście raporty i odczyty wskazujące na sterowanie oświetleniem ulicznym lub uruchomienie funkcji zigbee light – natychmiast pojawiają się w oprogramowaniu mobilnym właściciela domu. Ale jeśli nie podejmie on nawet żadnej akcji w systemie, będzie on w stanie z powodzeniem nadal funkcjonować i sterować zigbee light oraz innymi modułami i urządzeniami wpiętymi do układu.
Sprawdzone przy oświetleniu zewnętrznym
Działania zdalnym oświetleniem oczywiście mogą być wykonywane ręcznie, przez domowników czy administratora budynku. Codzienne ręczne włączanie światła jest jednak uciążliwe, a także sprawia, że energia elektryczna jest używana w okresie, kiedy nie musiałaby być konsumowana, więc przechodząc na obsługę inteligentnego oświetlenia można przede wszystkim odczuć natychmiastowe korzyści finansowe. Oszczędności poczynione na podstawie obsługi zdalnego oświetlenia mogą zostać wykorzystane do kolejnych inwestycji w rozwiązania typu „smart”, które pozwalają oszczędzić poprzez magazyny energii czy inną automatykę użytkową na budynku. Przy dużej liczbie konkurencyjnych systemów inteligentnego domu, warto porównać najpierw ofertę poszczególnych dostawców urządzeń lub skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta nieruchomości. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również doraźne urządzenia peryferyjne ułatwiające sterowaniem oświetlenia możliwe do nabycia u lokalnego dystrybutora takich rozwiązań, a wśród nich coraz popularniejszy inteligentny przełącznik oświetlenia.
Inteligentny system oświetlenia – to część inteligentnego domu
Inteligentny dom to nie tylko oświetlenie, którym można sterować za pomocą pilota czy oprawy sufitowe, które włączają się po wykryciu czyjegoś ruchu. To przede wszystkim zdalne sterowanie oświetleniem przez oprogramowanie nadzorujące cały system inteligentnego domu. Pozwala on podnieść nie tylko wygodę użytkowania nieruchomości, ale także bezpieczeństwo domowników i majątku, odstraszając potencjalne zagrożenia przy inteligentnym sterowaniu światłem. Włączając inteligentne oświetlenie można nie tylko zniechęcić nieproszonych gości, ale także poprawić swój domowy budżet i wydatnie zmniejszyć nakłady na oświetlenie.