26 lutego 2024
Wpis przeczytasz w 5 min.
Salon w inteligentnym domu

Smart home to rozwiązanie cieszące się w Polsce coraz większą popularnością. Nie dzieje się tak bez powodu: inteligentny dom to możliwość „komunikacji” z budynkiem i odpowiedniego nim zarządzania. Wielość funkcjonalności, na jakie można postawić sprawia, że każdy z łatwością znajdzie rozwiązania odpowiednie dla siebie, dopasowując dom do własnych potrzeb. System inteligentnego domu może być zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwie warto je poznać przed podjęciem decyzji.

Co to jest system inteligentnego domu?

Inteligentny dom to nic innego, jak nazwa używana dla określenia systemów i urządzeń zaliczanych do automatyki domowej. Decydując się na smart home, możesz mieć pewność, że z łatwością będziesz mógł sterować poszczególnymi funkcjonalnościami budynku, wydając im różnego rodzaju polecenia. Stosowane obecnie systemy są naprawdę bardzo różne. Możesz zamontować w domu czujnik, który zareaguje, kiedy wykryje dym. Chętnie montowane są alarmy zapewniające bezpieczeństwo domownikom. Smart home to również sterowanie centralnym ogrzewaniem, oświetleniem i roletami.

Czym się charakteryzuje system przewodowy?

System przewodowy oparty jest na połączeniach przewodowych. Pozwalają one na przekazywanie impulsów elektrycznych do poszczególnych urządzeń i funkcjonalności zastosowanych w inteligentnym domu. To oznacza, że w przypadku systemu przewodowego w budynku znajdzie się system różnego rodzaju kabli. Jeśli jednak ich montaż powierzysz doświadczonym fachowcom, możesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy. Oznacza to, że komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami smart home będzie niezawodna, a kable poprowadzone tak, aby przeszkadzały w możliwie jak najmniejszym stopniu.

Ogólne cechy przewodowego systemu inteligentnego domu

Tym, co wyróżnia taki system smart home, jest przede wszystkim wysoka stabilność działania. To właśnie z tego powodu poleca się je szczególnie do obiektów o dużych powierzchniach. Są idealne również wszędzie tam, gdzie zastosowanie systemu bezprzewodowego jest z różnych powodów niemożliwe (na przykład wówczas, gdy zbyt duże zagęszczenie urządzeń elektronicznych prowadziłoby do zakłócania komunikacji).

Montaż i podłączenie przewodowego systemu inteligentnego domu

Kiedy porównamy system przewodowy z bezprzewodowym, okaże się, że jego wykonanie jest nieco droższe. Inwestycja jest również bardziej skomplikowana, wiąże się też z ingerencją w budynek. To właśnie dlatego wykonanie automatyki domowej opartej na systemie przewodowym najlepiej rozważyć jeszcze przed wykończeniem domu. Jeśli podejmiesz decyzję o zamontowaniu przewodowego systemu inteligentnego domu już po jego wykończeniu, musisz liczyć się ze zniszczeniem ścian. Aby rozprowadzić przewody, trzeba je bowiem na ogół rozkuć – umieszczane są one bowiem często w ścianie. To wiązać będzie się z koniecznością przeprowadzenia remontu.

Funkcjonowanie przewodowego systemu w praktyce

Przewodowy system smart home działa naprawdę dobrze. Rozwiązanie oparte na przewodach jest niezwykle stabilne, co oznacza, że nie musisz obawiać się trudności ze sterowaniem poszczególnymi funkcjonalnościami. Taki system to świetny wybór wszędzie tam, gdzie zastosowanie rozwiązań bezprzewodowych byłoby niemożliwe.

Wady i zalety przewodowego systemu inteligentnego domu

Przewodowy system inteligentnego domu to przede wszystkim wysoka niezawodność – decydując się na jego wykonanie, możesz mieć pewność, że będzie on działał tak, jak należy. Sprawdza się w każdym budynku, w którym zastosowanie rozwiązań bezprzewodowych jest niemożliwe w związku ze zbyt dużą ilością urządzeń elektrycznych.

Wady? Niestety, wykonanie systemu przewodowego najlepiej jest zaplanować już na etapie projektowania budynku. Wprawdzie można wykonać go już po wykończeniu, ale zawsze będzie to wiązało się z poważnymi uszkodzeniami ścian, a tym samym koniecznością generalnego remontu. Przekłada się to oczywiście na koszty, jakie trzeba ponieść.

Monitorowanie i konfiguracja przewodowego systemu

Konfigurację systemu przewodowego najrozsądniej jest powierzyć fachowcom, którzy naprawdę dobrze znają się na swojej pracy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik. System przewodowy musi być odpowiednio rozplanowany – ewentualnie poprawki jego w jego przypadku są bardzo trudne do wprowadzenia.

Systemy alarmowe do mieszkania

Jak działa bezprzewodowy system inteligentnego domu?

System bezprzewodowy to – jak sama nazwa wskazuje – system pozbawiony przewodów. To oznacza, że komunikacja urządzeń i funkcjonalności jest w jego przypadku oparta na WiFi, Bluetooth bądź innym standardzie, który opiera się na falach radiowych. Niezbędne jest zastosowanie różnego rodzaju nadajników oraz odbiorników. Mogą one być podłączone do sieci, ale spotykane są również takie, w przypadku których wykorzystywane są baterie bądź akumulatory. Bezprzewodowy system smart home jest niezwykle elastyczny. Decydując się na niego, trzeba jednak pamiętać, że może być podatny na zakłócenia elektromagnetyczne. Również różnego rodzaju przeszkody fizyczne mogą dobijać się negatywnie na jego pracy. Jeśli Twój dom jest naprawdę duży, niezbędne będzie zastosowanie również wzmacniacza sygnału.

Montaż i konfiguracja bezprzewodowego systemu

Wykonanie bezprzewodowego systemu smart home najrozsądniej jest powierzyć fachowcom, którzy doskonale znają się na swojej. To gwarancja tego, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy. Pamiętaj, że po rozlokowaniu poszczególnych elementów systemu niezbędne jest ich odpowiednie skonfigurowanie. Tym również powinni zająć się fachowcy.

Funkcjonalność urządzeń w bezprzewodowym systemie

Urządzenia w bezprzewodowym systemie inteligentnego domu mogą być naprawdę różne – to Ty decydujesz, na jakie funkcjonalności postawisz. Jeśli często wyjeżdżasz i chcesz, aby Twój dom był bezpieczny, wybierz system alarmowy. Przyda się również sterowanie oświetleniem – nawet wówczas, gdy nie będzie Cię w domu, zapalisz światło, odstraszając złodziei.

Bezpieczeństwo związane z bezprzewodowym systemem inteligentnego domu

Bezprzewodowy system inteligentnego domu to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale również bezpieczne. Pamiętaj jednak, aby stawiać na rozwiązania najlepszych producentów bazujących na wysokiej jakości komponentach. To gwarancja solidnego wykonania, trwałości, a także niezawodności.

Porównanie bezprzewodowego i przewodowego systemu inteligentnego domu

Zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy system inteligentnego domu mają swoje wady i zalety. Jeśli myślisz o smart home, warto je bliżej poznać. Pozwoli Ci na to podjęcie najlepszej decyzji i wybór tego, co najlepiej wpisze się w Twoje indywidualne preferencje.

Wady i zalety bezprzewodowego systemu inteligentnego domu

Bezprzewodowy system inteligentnego domu to przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – brak przewodów. To oznacza, że nie trzeba kuć ścian, aby w domu pojawiło się to nowoczesne rozwiązanie. Do gotowego już systemu można w dowolnym momencie dodawać kolejne funkcjonalności, nie przeprowadzając kosztownego remontu.

Niestety, rozwiązanie bezprzewodowe ma też swoje wady. Przede wszystkim nie sprawdzi się w budynkach o dużej powierzchni – może wówczas wymagać stosowania specjalnych wzmacniaczy sygnału. Również przeszkody fizyczne – na przykład grube ściany – mogą znacznie ograniczać jego działanie.

Jak wybrać odpowiedni system inteligentnego domu?

Jeśli chcesz cieszyć się inteligentnym domem, pamiętaj, aby dokładnie zastanowić się nad tym, jaki system inteligentnego domu będzie w Twoim przypadku najbardziej odpowiedni. Pamiętaj, że to, co sprawdza się w przypadku Twoich znajomych czy przyjaciół, niekoniecznie musi odpowiadać Tobie.

Kryteria wyboru systemu inteligentnego domu

Podejmując decyzję o tym, jaki system inteligentnego domu zastosujesz, weź pod uwagę:

-kompatybilność z innymi urządzeniami;

-zastosowanie systemu smart home w zależności od potrzeb;

-Twoje oczekiwania;

-możliwość ewentualnego rozszerzenia systemu o dodatkowe funkcjonalności.

Kompatybilność z innymi urządzeniami

Przewodowy i bezprzewodowy system smart home mogą być kompatybilne z różnymi urządzeniami. Jeśli zależy Ci na zastosowaniu urządzeń konkretnych producentów, zawsze sprawdź, czy zostały one zaprojektowane z myślą o systemach przewodowych czy bezprzewodowych. Dzięki temu unikniesz wpadki w postaci niedziałających urządzeń już po zakończeniu prac związanych z montażem systemu smart home.

Zastosowanie systemu inteligentnego domu w zależności od potrzeb

Potrzeby każdego użytkownika smart home mogą być inne, dlatego warto je przeanalizować przed podjęciem decyzji o tym, jaki system ma być wykonany w domu. Rozwiązania bezprzewodowe są bardziej elastyczne, mogą podlegać w zasadzie dowolnej modyfikacji w trakcie użytkowania. Pod tym względem przewyższają rozwiązania przewodowe. Jeśli chcesz mieć możliwość dodawania nowych funkcjonalności bez konieczności wykonania kosztownego remontu, system bezprzewodowy to lepsze rozwiązanie.

Instalacja systemu inteligentnego domu – wybór odpowiednich urządzeń

Stawiając na smart home, pamiętaj, jak ważny jest wybór odpowiednich urządzeń. Muszą one komunikować się między sobą i działać niezawodnie. Warto zatem wybrać urządzenia i akcesoria pochodzące od najlepszych producentów. To gwarancja skuteczności i braku problemów.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora