Prowadzenie biznesu to nie tylko planowanie inwestycji i optymalizacja kosztów, ale także wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem. Aby działalność była opłacalna i niczym niezakłócona, niezbędne jest zapewnienie jej ochrony. Dlatego tak ważne jest wdrożenie dobrego systemu alarmowego. W ten sposób przedsiębiorca skutecznie ochrania mienie.
Instalacja alarmowa chroni przed napadami, włamaniami, a także wszelkimi innymi zagrożeniami. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób działa taki system i jakie elementy się na niego składają. Chodzi o kwestie takie jak np. bezprzewodowe rozwiązania lub kontrola dostępu.
Jak działa system alarmowy w firmie?
W jaki sposób jednak działa tego typu system i z czego się składa? To zestaw urządzeń, które monitorują obiekt lub obiekty, a w sytuacji wykrycia zagrożenia, natychmiast reagują. Kluczowe w funkcjonowaniu takiego systemu jest współdziałanie różnych podzespołów. Wliczamy w to czujniki otwarcia drzwi i okien, kamery, czujniki ruchu i centralę alarmową.
Centrala ma za zadanie zbierać wszystkie sygnały z powyższych elementów systemu. W momencie gdy np. czujnik odnotuje nieautoryzowany ruch albo będzie to próba włamania, to w takiej sytuacji alarmowa centrala włącza syrenę. Może też wysyłać powiadomienia przy wykorzystaniu mobilnej aplikacji. Dzięki temu personel firmy lub odpowiednie służby mogą szybko zareagować. Dlatego właśnie system alarmowy jest tak skuteczną zaporą chroniącą pracowników i mienie
Główne elementy systemu alarmowego
Jeżeli system alarmowy ma być skuteczny i nowoczesny, to musi się składać z pewnych podstawowych elementów. Tylko ich współpraca zagwarantuje dobrą ochronę konkretnego miejsca. Na system więc składają się:
- Alarmowe czujniki – działają one niczym zmysły, ponieważ reagują na ruch. To może być otwarcie okna lub drzwi, a może też chodzić o obecność dymu lub zmiany temperatury. Wyróżniamy tu czujniki bezprzewodowe i przewodowe. Te pierwsze dają spore możliwości w montażu.
- Centrala alarmowa, czyli punkt centralny całego systemu. To tu docierają od czujników sygnały. Centrala decyduje, czy aktywować alarm. Popularne są nowoczesne modele centrali, które dają możliwość zdalnego sterowania i są zintegrowane z aplikacjami.
- Syreny oraz sygnalizatory odpowiadają z kolei za błyskawiczne przekazywanie informacji o zagrożeniu. W zależności od potrzeb można je montować wewnątrz lub na zewnątrz budynku, lub innego obiektu.
- Systemy kontroli dostępu pozwalają na kontrolę wejść do obiektu i do poszczególnych pomieszczeń. Systemy takie często integruje się z monitoringiem wizyjnym, co sprawia, że ochrona jest jeszcze skuteczniejsza.
Ważne, aby każdy z takich elementów był we właściwy sposób dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników, a także do specyfiki obiektu.
Jakie funkcje oferuje nowoczesny system alarmowy?
Systemy alarmowe zapewniają obecnie bardzo dużo funkcji, czyli na przykład:
- Monitoring i zdalne sterowanie – współpraca z mobilnymi obligacjami umożliwia kontrolę systemu nawet wtedy, gdy użytkownik jest w odległym miejscu, np. w domu.
- Powiadomienia natomiast wysłane przez system do urządzenia użytkownika pozwalają mu zareagować natychmiast na takie alerty.
- Raportowanie zdarzeń w sposób automatyczny – wszelkie zdarzenia są zarejestrowane, a to później daje możliwość ich dokładnej analizy i wprowadzenia ulepszeń w ochronie.
- Zintegrowanie systemu alarmowego z systemem kontroli dostępu – ta funkcja pozwala swobodnie zarządzać uprawnieniami konkretnych osób, ale także monitorować wszelki ruch na terenie obiektu.
- Inteligentne oświetlenie to funkcja włączająca lub wyłączająca światło. Jest bardzo skuteczna i odstrasza intruzów.
Posiadający takie funkcje system alarmowy to element dobrze przygotowanej strategii w zakresie ochrony firmy.
Korzyści z instalacji systemu alarmowego
Decyzja o wyborze dobrego systemu alarmowego to dla firmy mnóstwo korzyści. Wśród najważniejszych zalet wymieniamy:
- Skuteczniejszy zakres ochrony – system poprzez odstraszanie niechcianych gości to mniejsze podobieństwo napadów i włamań.
- Reakcja natychmiastowa – gdy wykryte są zagrożenia, powiadomienia są wysyłane błyskawicznie, co pozwala interweniować bez zbędnej zwłoki.
- Poczucie bezpieczeństwa – świadomość dobrej ochrony obiektu to większy spokój i pewność, że wszystko jest pod kontrolą.
- Dopasowanie do własnych wymagań – tego rodzaju systemy są elastyczne, a więc można je tak dobrać, aby odpowiadały na nawet bardzo specyficzne potrzeby firmy. Może chodzić o funkcje dodatkowe lub zasięg.
Jak system alarmowy zwiększa poziom bezpieczeństwa?
Główny cel wykorzystania alarmowego systemu to ochrona obiektu 24 godziny na dobę. Jeżeli jakieś zagrożenie jest wykryte, centrala alarmowa nie tylko ostrzega właściciela, ale także skutecznie odstrasza intruza.
Monitoring wizyjny jest zintegrowany z systemem, a to gwarantuje obserwowanie w czasie rzeczywistym wszelkich zdarzeń. Dzięki temu właśnie możliwa jest błyskawiczna reakcja ze strony personelu firmy, firmy ochroniarskiej lub policji. Tak skuteczne rozwiązania jak systemy alarmowe Satel, to także możliwość powiadamiania ochrony i zarządu firmy o wszelkich działaniach nieautoryzowanych. Dzięki temu można podjąć niezbędne kroki zabezpieczające i zadbać o wyższy poziom bezpieczeństwa w przyszłości.
Dlaczego warto zainwestować w monitoring wizyjny?
Aby ochrona firmy była maksymalnie skuteczna, warto połączyć system alarmowy z monitoringiem wizyjnym. Integracja ta to w efekcie stała obserwacja obiektu. Zdarzenia mogą być na bieżąco rejestrowane, ponieważ kamery mają zamontowane detektory ruchu. Posiadają także funkcję zdalnego dostępu. To bardzo ważne, ponieważ nawet wtedy, gdy zabezpieczenia zostaną złamane, dzięki nagraniom dysponuje się ważnym dowodem, który jest istotny w postępowaniu sądowym i odzyskaniu mienia.
Monitoring wizyjny jest więc nie tylko narzędziem kontroli, ale służy również do analizy. Właściciele mogą zlokalizować słabe punkty ochrony w obiekcie i je poprawić. Taki monitoring znacznie zwiększa poziom ochrony i jest nieoceniony zwłaszcza dla firm, które dysponują cennym mieniem i dużą powierzchnią.
Jakie są zalety systemów bezprzewodowych?
Opisywane systemy mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Bardzo ceniony jest bezprzewodowy system alarmowy. Jest prosty w montażu i bardziej elastyczny, jeśli chodzi o samą instalację. Nie trzeba się martwić układaniem kabli. Dodatkowo czujniki alarmowe, niewymagające okablowania można umieszczać w najbardziej strategicznych miejscach dokładnie tam, gdzie chcemy. Tak samo łatwe jest skalowanie systemu adekwatnie do wymagań firmy. Poza tym systemy bezprzewodowe integruje się z aplikacjami mobilnymi. System alarmowy jest więc bardziej skuteczny, ponieważ nieprzerwanie dostępny dla użytkownika.
Jakie są różnice między systemem przewodowym a bezprzewodowym?
Różnica pomiędzy takimi systemami wynika w metodzie przekazywania sygnału pomiędzy centralą alarmową a czujnikami. Urządzenia systemów bezprzewodowych są połączone fizycznie, czyli poprzez kable. Połączenie takie jest stabilne, ale może stanowić problem, gdy np. obiekt jest w remoncie.
Bezprzewodowe systemy przekazują dane poprzez transmisję radiową. Dzięki temu jak wspomnieliśmy, czujniki można umieścić tam, gdzie chcemy nawet w miejscach, które są trudno dostępne. Jednocześnie bezprzewodowe systemy czasami mogą ulegać zakłóceniom, choć nowoczesne rozwiązania chronią także przed takimi problemami, co zapewnia skuteczność systemu. Wybór jednej z opcji zależy od własnych potrzeb. Dobrze jest decyzję skonsultować ze specjalistą.