Dlaczego inteligentny dom to coraz częstsze rozwiązania, na które decydują się inwestorzy? Niezależnie od tego, czy chcesz wyremontować swoją nieruchomość lub budujesz ją od zera, tego typu rozwiązania gwarantują połączenie bezpieczeństwa i wygody. Automatyka budynkowa to rozwiązanie nowoczesne, które ułatwia codzienne funkcjonowanie, niezależnie od tego, czy masz dużą, czy małą rodzinę. Szczególnie interesującym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest symulacja obecności. Jest to zespół czynników, które mają na celu naśladowanie powszedniego codziennego zachowania domowników.
Dzięki symulacji obecności bardzo dokładnie zaplanowanej można niezwykle skutecznie obniżyć ryzyko włamania. Włamywacze są po prostu odstraszani. Poprzez harmonogramy istnieje możliwość zautomatyzowania sterowania roletami, włączania oświetlenia lub działania sprzętu RTV. Takie nowoczesne rozwiązania umożliwiają nawet automatyczne podlewanie ogrodu. Ten zespół czynników gwarantuje, że Twój dom będzie tętnić życiem, pomimo tego że nikogo nie ma w środku. Ważne jest też, aby wiedzieć, w jaki sposób zaprogramować taki osobisty system symulacji obecności.
Wprowadzenie do symulacji obecności
Czym jednak jest ta dosyć zagadkowa dla nowicjuszy symulacja obecności? Jest to po prostu funkcja inteligentnego domu (smart home). Rozwiązanie to imituje szereg najróżniejszych czynności wykonywanych przez domowników. Jeżeli są one obserwowane z zewnątrz, to wskazują na to, że ktoś jest po prostu obecny na terenie nieruchomości. Takie systemy symulacji obecności dostarcza np. Ropam Elektronik – firma bardzo znana i ceniona na polu takich innowacyjnych technologii.
W praktyce więc, pomimo tego że dom jest pusty, system będzie całkowicie samodzielnie uruchamiać różne urządzenia. Może więc chodzić o włączenie telewizora o określonych godzinach lub opuszczenie, czy też podciągnięcie rolet. To samo dotyczy światła. System po prostu w konkretnym momencie uruchamia oświetlenie i to w różnych pomieszczeniach. Jeżeli więc akurat potencjalni złodzieje obserwują nieruchomość, to są po prostu przekonani, że wewnątrz domu ktoś się porusza i wykonuje różne czynności. Jeżeli chcesz odstraszyć złodziei i włamywaczy, to technologia ta sprawdza się w stu procentach i będzie sprawiać wrażenie, że w domu ktoś jest i to nawet podczas Twojej dłuższej nieobecności.
Co to jest symulacja obecności?
W praktyce symulator obecności domowników jest po prostu takim swoistym zestawem wcześniej zaprogramowanych scen i harmonogramów. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że można je ustawić zgodnie z własnymi indywidualnymi potrzebami. Co więc może w rzeczywistości objąć taki system symulacji obecności? Najczęściej wykorzystywane opcje takie, jak choćby:
- Oświetlenie zewnętrzne, a więc wszelkiego rodzaju kinkiety, lampy lub punktowe źródła światła.
- Oświetlenie zewnętrzne, czyli np. lampy ogrodowe lub te, które montujemy bezpośrednio na elewacji.
- Rolety i żaluzje, które będą adekwatnie do pory dnia podnoszone i opuszczane.
- Wszelkiego typu urządzenia RTV, które także będą się włączać i wyłączać o określonych porach. To może być telewizor, radio lub sprzęt grający.
- Inteligentne gniazdka, a więc chodzi o zasilanie lamp nocnych, czy też nawet ekspresu do kawy.
Te wszystkie powyżej wymienione elementy, jeżeli będą zastosowane w symulatorze, to będą bardzo skutecznie naśladować zwykły dzień mieszkańców od rana do wieczora.
Dlaczego symulacja obecności jest ważna?
Z jakiego powodu jednak tego rodzaju symulacja może być dla Ciebie istotna jako dla właściciela nieruchomości? Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że w dzisiejszych czasach nie wystarczy rozwiązanie takie jak monitoring i alarm. Tego typu zabezpieczenia współczesnego złodzieja raczej nigdy nie odstraszają. Można wręcz stwierdzić bez przesady, że pusta nieruchomość, gdzie nie ma żadnych objawów ruchu i gdzie nie pali się światło, to wręcz zaproszenie dla włamywaczy.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na rozwiązania takie jak symulacja obecności, to zgodnie ze statystykami ryzyko włamania obniża się nawet o 60%. W końcu złodziej już nie jest pewny, czy dom jest pusty, czy jednak ktoś znajduje się w środku. Wystarczy wymienić takie aktywności jak zapalające się w różnych cyklach światła lub też opuszczanie rolet w porze nocnej. Jeżeli dodamy jeszcze do tego dźwięki, które będą płynąć z telewizora lub sprzętu grającego, to raczej każdy intruz będzie odstraszony.
Jak działają nowoczesne systemy symulacji obecności?
Zasada działania systemów inteligentnego domu nie jest zbyt skomplikowana. Naczelną zasadą jest to, że systemy takie składają się z centralki, która steruje modułami przewodowymi albo radiowymi. Kolejno więc można wyliczyć tu takie elementy jak:
- Sterowniki oświetlenia, które są instalowane w panelach i puszkach. Dzięki nim można właśnie automatycznie włączać i wyłączać którekolwiek obwody.
- Moduły roletowe, które z kolei odpowiadają za sterowanie silnikami, które są zamontowane w żaluzjach albo roletach. Dzięki modułom tym można ustawić konkretny harmonogram.
- Inteligentne gniazdka – najczęściej w przypadku montażu takich systemów występują one w wersji Wi-Fi lub ZigBee. Są wykorzystywane do podłączania urządzeń AGD i RTV.
- Centrum sterowania natomiast jest jednostką, która ma za zadanie zbierać sygnały od czujników. Centrum to realizuje konkretne scenariusze.
- Aplikacja mobilna ma z kolei za zadanie umożliwienie zdalnego zarządzania systemem. To oznacza np. definiowanie harmonogramów, ale także kontrolowanie stanu domu. Monitoring taki można realizować z dowolnej lokalizacji.
Firma Ropam Elektronik dostarcza zestawy, które są gotowe do rozbudowania, ale również moduły, które dają się konfigurować w graficznym interfejsie użytkownika.