24 października 2022
automatyka domowa

Wielu klientów, którzy zdecydowali się na automatykę budynkową podkreśla, że podczas spotkań z dystrybutorami, a następnie instalatorami nie otrzymywali kompletnych informacji na temat zaproponowanych systemów. Często nie wiedzieli nawet, jakie automatyczne możliwości ma wybrany przez nich system. Niestety, na rynku działa wiele firm, których jakość usług pozostawia wiele do życzenia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając zarówno producenta, jak i instalatora automatyki budynkowej.

 

Czym jest automatyka budynkowa?

Mimo coraz większego rozpowszechnienia automatyki budynkowej wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z funkcjonalności, jakie może ona zapewniać, a tym samym z korzyści, jakie przynosi. W sieci nie brakuje artykułów, po przeczytaniu których można utożsamiać automatykę budynkową albo ze sterowaniem urządzeniami za pomocą smartfona, albo z działaniem urządzeń domowych w sposób, który dopasowany jest do potrzeb mieszkańców.

Jeśli chodzi o działanie zgodne z naszymi potrzebami, to kwestia ta jest dość skomplikowana. Trzeba bowiem jasno zaznaczyć, że pojęcia takiego, jak działanie i zgodne z potrzebami nie są jasno zdefiniowane. Co więcej, można określić je jako wieloznaczne. W efekcie często nie wiadomo, co miał na myśli autor artykułu czy komunikatu. Przekłada się to oczywiście na brak świadomości w zakresie tego, co otrzymuje klient.

Słownik PWN wskazuje, że automatyka jest działem nauki oraz techniki, który skupia się na urządzeniach sterujących procesami technologicznymi bez bezpośredniego udziału człowieka. Automatyczny oznacza więc działający samoczynnie. Idąc tym tropem, automatykę budynkową można zdefiniować jako działanie budynku w sposób automatyczny i samodzielny. Chodzi oczywiście o znajdujące się w nim urządzenia.

Mowa o tak zwanej automatyzacji rutyn. Chodzi o te czynności, które zainstalowany w domu system jest w stanie wykonać w imieniu mieszkańców. Przykłady? Jeśli w domu będzie ulatniał się czad, to właściciel otrzyma wiadomość SMS, w której zostanie poinformowany o zaistniałej sytuacji, jednocześnie uruchamiają wentylację i otwierając okna.

Pamiętaj, że jeśli instalator, z usług którego chcesz skorzystać nie proponuje Ci automatyki budynkowej, którą będziesz mógł zaprogramować, uwzględniając własne potrzeby i oczekiwania, a jednocześnie robiąc to tak, aby urządzenia w Twoim domu działały automatycznie, lepiej przemyśl współpracę. Być może warto poszukać innej firmy.

sterowanie domem

Jak wygląda sterowanie ręczne w automatyce budynkowej?

Automatyka budynkowa nigdy nie powinna być utożsamiana ze sterowania poszczególnymi elementami systemu z wykorzystaniem takich gadżetów, jak smartfon czy tablet. Należy wyraźnie zaznaczyć, że byłoby to bowiem jedynie w części prawdziwe. Dlaczego? Przecież sterowanie za pomocą smartfona jest tak naprawdę ręczne. Oznacza więc, że z pojęciem automatyki budynkowej nie ma za wiele wspólnego.

 

Jedną z wielu korzyści, jakie można przypisać automatyce budynkowej jest możliwość sterowania zamontowanymi systemami poprzez wykorzystanie jednego urządzenia sterującego. Oznacza to, że nie trzeba wykorzystywać różnych sterowników czy włączników, które mogą przecież znajdować się w kilku miejscach domu.

 

Przykład? Zarówno smartfonem, jak i panelem ściennym można sterować urządzeniami znajdującymi się zarówno w całym domu, jak i tylko niektórych pomieszczeniach. Możesz zapalić światło tylko w sypialni bądź sprawić, że zapali się ono w całym domy. Smartfon może posłużyć Ci do sterowania ogrzewaniem, opuszczania i podnoszenia rolet, kontrolowania pracy wentylacji. Oczywiście musisz pamiętać, że będzie tak tylko wtedy, kiedy wybrany przez Ciebie system automatyki domowej będzie do tego przystosowany.

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie rozsądnie jest więc sprawdzić, jakie formy sterowania ręcznego wchodzą w grę. Można bowiem stosować nie tylko smartfon. Rozwiązaniem niezwykle popularnym jest także panel ścienny. Oczywiście dobrym posunięciem jest porównanie dostępnych paneli pod względem funkcjonalności, jakie posiadają. Nie wszystkie są bowiem takie same, a możliwości niektórych potrafią naprawdę zaskoczyć.

 

Czy automatyka budynkowa powinna być oparta na komunikacji kablowej, czy radiowej?

Elementy tworzące system automatyki budynkowej można łączyć ze sobą, wykorzystując drogę radiową bądź kable, które rozprowadzone są w elementach konstrukcyjnych budynku. Jeśli rozważasz opcję bezprzewodową, musisz pamiętać, aby uwzględnić zakłócenia występujące w otoczeniu. Jeśli w Twoim domu znajduje się wiele luster, zdecydował się na takie materiały wykończeniowe, jak marmur bądź kamień, musisz liczyć się z tym, że droga radiowa niekoniecznie się sprawdzi. Co więcej, niektóre farby stosowane do malowania ścian mają właściwości zakłócania fan radiowych.

Jeśli zdecydujesz się na system przewodowy, nie musisz się tym martwić. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń. Przesył danych będzie stabilny, a jednocześnie naprawdę szybki. To najważniejsze zalety tego systemu. Po podłączeniu – o ile zostanie to wykonane prawidłowo – będzie pracował stabilnie przez wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja jest skomplikowana, co nakłada konieczność skorzystania z usług cieszących się doskonałą opinią fachowców.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora