15 listopada 2023
Wpis przeczytasz w 5 min.
kontaktrony magnetyczne w inteligentnym domu

Coraz więcej osób decyduje się na tak zwany inteligentny dom. To rozwiązanie przynoszące szereg korzyści – jeśli system wykonany jest poprawnie, można cieszyć się wygodą, komfortem, a nierzadko również zdecydowanie większym poziomem bezpieczeństwa. Smart home może obejmować szereg elementów, których funkcje są naprawdę różne. Do tych cieszących się rosnącą popularnością zaliczana jest czujka kontaktronowa, czyli niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest wykrywanie powiększenia się szczeliny między powierzchniami dwóch elementów tworzących czujnik. Jeśli zależy Ci na poprawie własnego bezpieczeństwa, chcesz żeby alarm włączał się, jeszcze zanim intruz znajdzie się wewnątrz domu, kontaktron magnetyczny to bardzo dobry wybór.

Jak działa kontaktron w inteligentnym domu?

Bezprzewodowy czujnik kontaktronowy może być zamontowany zarówno w drzwiach, jak i oknach. O ile tradycyjne czujniki działają w momencie otwarcia drzwi bądź okien, o tyle nowoczesny system kontaktronowy zasygnalizuje, że dzieje się coś złego już w momencie próby ich sforsowania. Wszystko dlatego, że wykrywa on zmianę w wielkości szczeliny. Kiedy tylko zwiększy się ona – nawet minimalnie – system zareaguje.

Ogólna zasada działania kontaktronu w inteligentnym domu

Kontaktron okienny oraz drzwiowy to nowoczesny czujnik, który montuje się wewnątrz drzwi lub okien. Specjalny detektor wykrywa zmianę w szczelinie i natychmiast reaguje, kiedy odbiega ona od normy. O ile tradycyjne czujki działają dopiero wówczas, gdy włamywacz znajdzie się wewnątrz domu, o tyle specjalna magnetyczna czujka działa od razu, kiedy szczelina w drzwiach lub oknie zwiększa się. W efekcie nie musisz martwić się tym, że włamywacz dostanie się do budynku. Takie działanie systemu alarmowego z jednej strony pozwala na reakcję jeszcze zanim dojdzie do włamania, z drugiej nierzadko skutecznie odstrasza włamywacza, który po prostu ucieka i nie próbuje więcej dostać się do budynku.

W jaki sposób kontaktron montuje się w oknach i drzwiach?

Nowoczesny czujnik magnetyczny składa się z dwóch elementów:

-magnesu;

-kontaktronu.

Jeden z nich umieszczany jest na ościeżnicy, drugi zaś na ramie (zarówno drzwi, jak i okien). Oczywiście można spróbować zrobić to samodzielnie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Specjaliści wiedzą, na co zwrócić uwagę w czasie montażu, aby cały system działał tak, jak należy. Warto dodać, że wykorzystanie pola magnetycznego sprawia, że czujki działają naprawdę niezawodnie.

Zasada działania takich czujników jest prosta. Kiedy dojdzie do otwarcia drzwi/okna, magnes odrywa się od kontaktronu. W efekcie dochodzi do zwarcia/rozwarcia tak zwanego styku roboczego. To właśnie to zjawisko jest bezpośrednią przyczyną włączenia się alarmu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dostępne są czujki wpuszczane oraz czujki powierzchniowe. Te pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – montuje się wewnątrz drzwi/okien. To dobry wybór, jeśli szczególnie mocno zależy Ci na estetyce wykonania. Modele powierzchniowe umieszczane są na powierzchni. Odrębną grupę stanowią kontaktrony garażowe, które stworzono z myślą o ochronie bram. Taki kontaktron bramowy warto zamontować wówczas, gdy nie chcesz obawiać się kradzieży samochodu.

Kontaktron vs czujka magnetyczna – czym się różnią?

Tradycyjne czujki reagują dopiero wtedy, kiedy włamywacz znajdzie się już wewnątrz budynku. W efekcie nie zapewniają one dostatecznego bezpieczeństwa. Kontaktron to rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy chcą czuć się w pełni bezpiecznie w  swoim domu. Założony na okna lub drzwi będzie sygnalizował zagrożenie zawsze wtedy, kiedy rozwarcie między między dwoma elementami zwiększy się.

Jak zamontować kontaktron powierzchniowy w inteligentnym domu?

Modele nawierzchniowe montowane są na powierzchni drzwi lub okien. To oznacza, że będą one nieco widoczne, ale ich montaż jest zdecydowanie prostszy i szybszy. Magnes należy umieścić na skrzydle okna/drzwi, a czujnik na ramie. Co ważne, montując system, należy zwrócić uwagę na to, aby elementy te dotykały siebie nawzajem, kiedy okno/drzwi są zamknięte. Tylko wówczas będą one bowiem spełniać swoją rolę.

Montaż wpuszczany vs powierzchniowy – którą opcję wybrać?

To, na które rozwiązanie się zdecydujesz uzależnione jest w dużej mierze od Twoich indywidualnych preferencji, a także od tego, jaki element wizualny chcesz uzyskać. Jeśli to, jak drzwi/okna po zamontowaniu kontaktronu będą się prezentować ma dla Ciebie duże znaczenie, nie chcesz, aby elementy systemu zabezpieczenia były widoczne, zdecydowanie lepszy będzie wybór systemu wpuszczanego. Musisz jednak pamiętać, że montaż będzie w tym przypadku nieco bardziej skomplikowany. Jeśli jednak widok magnesu i kontaktronu nie będzie Ci przeszkadzać, możesz śmiało postawić na model powierzchniowy.

Czujnik otwarcia ROPAM

Zalety zastosowania kontaktronów w inteligentnym domu

Hermetyczna czujka kontaktronowa to niewielki element, który znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Jeśli szukasz rozwiązań, które skutecznie zmniejszą ryzyko włamania do budynku, pamiętaj, że składający się z kontaktronu system alarmowy nie jest zawodny. Jeśli tylko alarm jest uzbrojony, skutecznie poinformuje on o próbach dostania się do wnętrza domu. Pamiętaj, że zamontowany na ramach okiennych i drzwiowych kontaktron zadziała jeszcze zanim włamywacz znajdzie się w środku. To właśnie pod tym względem kontaktrony znacznie przewyższają klasyczne czujki, które sygnalizują obecność intruza dopiero wtedy, kiedy wykryją jego obecność w domu.

Bezpieczeństwo domu i zabezpieczenia okien i drzwi

Montując kontaktron na powierzchni okien itp, możesz cieszyć się zwiększonym bezpieczeństwem swoim oraz swoich bliskich. Jak już wielokrotnie wspomnieliśmy, jest to nowoczesny element, który wykrywa intruza jeszcze zanim ten wejdzie do budynku. To właśnie dlatego kontaktron o wiele skuteczniej niż klasyczne systemy alarmowe chroni przed włamaniami. Co ważne, pozwala na natychmiastową reakcję osób znajdujących się w budynku lub agencji ochrony, nierzadko skutecznie odstrasza intruza, który rezygnuje ze swoich zamiarów. Warto dodać, że kontaktron może chronić nie tylko dom – obiekt, w przypadku którego rozwiązanie to zostanie zastosowanie może być bardzo różny. Montaż czujek ruchu może odbywać się w biurowcach, sklepach, a nawet w garażach i na bramach.

Integracja kontaktronów z systemami alarmowymi

Decydując się na kontaktron, warto zadbać o jego integrację z innymi systemami alarmowymi. Stawiając na dobrą centralę alarmową, możesz mieć pewność, że system zadziała właściwie, kiedy wykryje zagrożenie. Na uwagę zasługują niewątpliwie rozwiązania firmy Satel, które dostępne są w sklepie internetowym. Marka od dawna specjalizuje się w produkcji kontaktronów, dostarczając nowoczesne i przede wszystkim skuteczne rozwiązania. Wśród proponowanych przez nią modeli znajduje się między innymi czujka K-1, którą zaprojektowano, mając na uwadze montaż powierzchniowy. Przykręcić można ją zarówno do ramy okiennej, jak i futryny. Dla tych, którzy szukają czujek wpuszczanych odpowiedni będzie model B-21 BR. Jest to czujka, której obudowa jest w pełni hermetyczna. Wyposażono ją w specjalny kołnierz, dołączono do niej także uchwyt magnesu, za sprawą którego można ją z łatwością zamontować nawet w tych miejscach, które są naprawdę trudno dostępne. Dostępne są również modele:

  • B-1 BR;
  • B-2 BR;
  • B-2FL BR;
  • B-2FLF BR;
  • B-3CS;
  • B-4L;
  • B-1F BR;
  • B-4S.

Kontaktron jako czujka w garażu

Kontaktron może być montowany nie tylko na ramach drzwi i okien – z powodzeniem można go wykorzystać w garażu. Okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się na takie zastosowanie tych nowoczesnych czujek wykrywających zagrożenie. Warto pamiętać, że ofiarą włamywaczy padają nie tylko nasze domy, ale również miejsca, w których znajdują się samochody, czyli garaże. Aby uchronić się przed kradzieżą, warto postawić na sprawdzony system alarmowy, które zasygnalizuje obecność intruza odpowiednio wcześnie. Kontaktrony montowane w garażach działają dokładnie tak samo, jak te, które umieszcza się na drzwiach budynków i futrynach okiennych. To oznacza, że informacja o zagrożeniu pojawia się, kiedy następuje rozwarcie obwodu. W efekcie można błyskawicznie podjąć działanie, co pozwoli uniknąć kradzieży auta.

W jaki sposób podłączyć czujniki kontaktronowe do systemu inteligentnego domu?

Smart home to rozwiązanie, które nie bez powodu cieszy się rosnącą popularnością. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób wybierających czujniki kontaktronowe decyduje się na ich podłączenie do systemu inteligentnego domu. Jeśli również chcesz cieszyć się systemem alarmowym będącym częścią inteligentnego domu, skorzystaj z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą sprawnie cały proces instalacji. Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto zdecydować się na kontaktrony bezprzewodowe, w przypadku których dane transmitowane są drogą radiową. Plusem tego rozwiązania jest to, że można je zamontować w dowolnym momencie. Obecność modeli przewodowych w domu lepiej jest zaplanować wcześniej – w przeciwnym razie konieczne będzie rozprowadzenie instalacji, co może wiązać się z kuciem ścian. Cały system współpracuje z centralką smart home, która pozwala na sterowanie każdym elementem.

Coraz więcej osób bardzo świadomie podchodzi do kwestii własnego bezpieczeństwa. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że rosnącą popularnością cieszą się systemy alarmowe skutecznie chroniące nas przed włamywaczami. Te tradycyjne uruchamiają się jednak dopiero wówczas, gdy wewnątrz budynku ktoś się znajdzie – takie rozwiązanie nie jest więc doskonałe. Czujniki kontaktronowe sprawdzają się o wiele lepiej – dzięki nim informacja o zagrożeniu dociera do właściciela budynku zdecydowanie szybciej, bo jeszcze zanim włamywacz dostanie się do środka. Szeroki wybór czujników sprawia, że każdy z łatwością może postawić na taki, który idealnie wpisuje się w indywidualne potrzeby, oczekiwania, a także możliwości finansowe. Aby być na bieżąco z ofertą najlepszych producentów i dostawców, wystarczy zapisać się na newsletter.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora