26 sierpnia 2024
Wpis przeczytasz w 6 min.

Jeszcze do niedawna w domach i mieszkaniach wykonywana była głównie jednofazowa instalacja elektryczna. Dzisiaj coraz popularniejsza staje się instalacja trójfazowa. W przypadku tej instalacji niezwykle istotna jest prawidłowa kolejność podłączenia faz, tylko dzięki temu znajdujące się w Twoim domu sprzęty i urządzenia elektryczne będą mogły działać prawidłowo. Kolejność faz należy sprawdzić nie tylko przed podłączeniem urządzenia zasilanego napięciem 400 V, ale także po zaniku fazy.

 

Jakie są podstawowe informacje dotyczące faz w trójfazowej instalacji elektrycznej?

Instalacja trójfazowa oferuje napięcie wyższe niż jednofazowa. W przypadku tej pierwszej wynosi ono 230/400 V. Instalacja trójfazowa, czyli tak zwana siła, składa się z czterech, czasem pięciu przewodów. Instalacja ta sprawdza się w domach i mieszkaniach z ogrzewaniem elektrycznym oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są sprzęty o dużej mocy pochłaniające w czasie pracy dużą ilość energii elektrycznej. Jeżeli zdecydujesz się na instalację trójfazową, jednocześnie będziesz mógł włączyć pralkę, zmywarkę i elektryczny piekarnik – nawet przy kilku energochłonnych sprzętach nie powinno dojść do spadku napięcia.

 

Kolejność faz ma znaczenie

Urządzenia elektryczne zasilane prądem z instalacji trójfazowej będą działać prawidłowo tylko wtedy, gdy poszczególne fazy zostaną podłączone w odpowiedniej kolejności. Prawidłowa kolejność faz decyduje także o bezpiecznym użytkowaniu instalacji elektrycznej. Aby prawidłowo łączyć przewody elektryczne, musisz znać ich oznaczenia kolorystyczne. W przypadku instalacji trójfazowej inne oznaczenia kolorystyczne będzie miała także każda faza. Pamiętaj więc, że:

  • faza pierwsza (L1) oznaczona jest kolorem brązowym;

  • faza druga (L2) ma kolor czarny;

  • faza trzecia (L3) oznaczona jest kolorem szarym.

Normy oznaczeń są standardowe, dzięki temu możesz bezpiecznie przeprowadzać prace naprawcze czy konserwacyjne, gdy problemem był zanik napięcia.

 

Co to jest faza w kontekście instalacji trójfazowej?

Zarówno w odniesieniu do instalacji elektrycznej jedno-, jak i trójfazowej, jako fazę określa się źródło prądu elektrycznego albo napięcie. Mówić po prostu faza to przewód elektryczny, który znajduje się pod napięciem. Obecność fazy w gniazdku jest więc niezbędna, bez niej nie będzie działać żadne urządzenie zasilane energią elektryczną. Z reguły przewód fazowy podłącza się do lewego otworu w gniazdku, ale może ona występować także w otworze po prawej stronie. Jeżeli brak jest fazy, oznacza to, że przewód fazowy został uszkodzony lub nie został on podłączony.

 

Jakie są typowe problemy związane z kolejnością faz?

Jednym z najczęściej występujących problemów w przypadku instalacji trójfazowej jest zanik jednej fazy. Przyczyny awarii mogą być bardzo różne, mogą one leżeć nie tylko po stronie instalacji zewnętrznej, ale także wewnętrznej. Brak jednej fazy może być wynikiem nieodpowiedniego działania zabezpieczeń lub uszkodzenia kabla, problemem może też być nieprawidłowo pracujący licznik. Jeżeli dysponujesz urządzeniem zasilanym silnikiem trójfazowym, w wyniku zaniku fazy może dojść nie tylko do jego przegrzania, ale także do poważnego uszkodzenia.

 

Kolejność faz

Jak zidentyfikować właściwą kolejność faz w instalacji elektrycznej?

Faza dostarcza prąd, którymi zasilane są urządzenia elektryczne znajdujące się w naszych domach, mieszkaniach, zakładach przemysłowych. Izolacja kabli elektrycznych ma różne kolory, dzięki czemu przewody mogą zostać prawidłowo podłączone , w efekcie instalacja nie tylko działa we właściwy sposób, ale jest także bezpieczna. W przypadku gniazdek elektrycznych nie ma przepisów określających, po której stronie należy zamocować przewód fazowy, przyjęło się jednak, że mocuje się go po lewej stronie. Na ogół przewód fazowy pierwszy ma brązowy kolor, drugi kolor czarny, a trzeci jest koloru szarego.

 

Jakie są dostępne metody testowania kolejności faz?

Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie na rynku dostępne są różnorodne narzędzia umożliwiające testowanie kolejności faz. Do tych najbardziej popularnych zaliczają się testery kolejności faz oraz czujniki zaniku fazy. Te ostatnie czujniki idealnie sprawdzą się, gdy zechcesz sprawdzić, jaki jest poziom napięcia fazowego, nie sprawdza on kolejności faz. Bardziej uniwersalny od niego jest tester kolejności faz, który nie tylko kontroluje poziom napięcia, ale dodatkowo monitoruje kolejność podłączenia faz. Wysokiej jakości testery kolejności faz i zaniku fazy pracują w trybie ciągłym.

 

Jak używać testerów kolejności faz w praktyce?

Testery kolejności faz to urządzenia bardzo proste w obsłudze, z ich obsługą poradzisz sobie bez najmniejszych problemów. Sprawdzony sklep w swojej ofercie ma wyłącznie nowoczesne testery, które są proste i bezpieczne w obsłudze, a do tego odznaczają się wysoką jakością. Do każdego urządzenia, które dostępne jest w naszym sklepie dołączona jest instrukcja użytkowania. Pamiętaj, że zgodnie z nią, tester nie powinien być używany w pomieszczeniach zawilgoconych. Nie może być stosowany także w sąsiedztwie środków wybuchowych i materiałów łatwopalnych. W czasie pomiarów nie możesz dotykać końcówek przewodów.

 

W jaki sposób działają czujniki kolejności faz?

W przypadku instalacji trójfazowej, czujnik kolejności faz jest urządzeniem niezbędnym, pozwala on sprawdzić, czy kolejność faz jest prawidłowa. Jeżeli czujnik wykryje, że kolejność faz jest nieprawidłowa, może to sygnalizować odpowiednim sygnałem dźwiękowym albo świetlnym. Czujnik zabezpiecza elektryczne silniki trójfazowe przed uszkodzeniem. Co więcej, zaawansowane czujniki kontroli faz dodatkowo monitorują napięcie – jeżeli nastąpi zanik napięcia, odcinają zasilanie silnika.

 

Jakie są nowoczesne rozwiązania do sprawdzania kolejności faz?

Do sprawdzania kolejności faz wykorzystywane są nowoczesne czujniki, każdą nieprawidłowość wykrywają one błyskawicznie, dzięki czemu możesz zareagować naprawdę szybko i uniknąć awarii urządzenia. Jeżeli chcesz zabezpieczyć urządzenia wyposażone w silnik trójfazowy, koniecznie musisz zaopatrzyć się w taki właśnie czujnik. Czujnik kolejności faz to często urządzenie 2 w 1, oznacza to, że jest on połączony z czujnikiem zaniku faz. Urządzenie to doskonale zabezpiecza silniki elektryczne, które są zasilane prądem trójfazowym przed uszkodzeniem na skutek zaniku napięcia w jednej lub więcej faz.

 

Jakie są zalety elektrycznych urządzeń pomiarowych do kolejności faz?

Zmiana kolejności faz to niepożądane zjawisko – wystarczy, że zaniknie jedna faza, a urządzenie zasilane silnikiem trójfazowym przestanie prawidłowo działać, może też zostać uszkodzone. Na szczęście na rynku dostępne są czujniki kolejności faz, które pozwalają uniknąć problemów związanych z zanikiem fazy. W naszym sklepie dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, stale też pojawiają się w asortymencie nowości. Różne rodzaje tych urządzeń oraz różnorodne sposoby ich montażu sprawiają, że mogą być stosowane zarówno w zakładach przemysłowych, jak i mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.

 

Czym różni się faza w instalacji jednofazowej od trójfazowej?

Instalacje tej różnią się od siebie przede wszystkim wysokością płynącego w nich napięcia. W przypadku instalacji jednofazowej napięcie wynosi 230 V, a pobór mocy nie przekracza 6 kW. Jednofazowa instalacja wystarczy Ci, gdy w Twoim domu znajdują się standardowe sprzęty elektryczne. Jeśli jednak masz w domu płytę indukcyjną, chcesz jednocześnie gotować i korzystać z klimatyzacji, niezbędna będzie instalacja trójfazowa. Jej napięcie wynosi 300/400 V, a moc instalacji przekracza 6 kW. Instalację trójfazową można wykonać nie tylko w nowym domu, pamiętaj jednak, że zmieniając instalację jednofazową na trójfazową, wymiany będzie wymagał także licznik. W układzie trójfazowym niezbędny jest licznik rozdzielczy.

 

Jakie są kluczowe parametry wykorzystywane do określenia kolejności faz w trójfazowej instalacji?

Zanim przystąpisz do montażu lampy czy gniazdka, musisz poznać najbardziej podstawowe oznaczenia kabli elektrycznych. Dzięki temu nie tylko unikniesz porażenia prądem, ale także uszkodzenia sprzętu zasilanego prądem. Przewód fazowy, czyli ten, w którym płynie prąd, oznaczony jest kolorem brązowym lub czarnym. W przypadku instalacji trójfazowej dodatkowo będą się znajdować w niej przewody czerwone i szare.

 

Jak podłączyć czujnik kolejności faz do instalacji elektrycznej?

Podłączenie czujnika kolejności i zaniku faz nie jest zadaniem skomplikowanym. Zanim jednak zabierzesz się za montaż tego urządzenia, pamiętaj, aby odłączyć bezpieczniki wszystkich faz. Dostępne w naszym sklepie czujniki przeznaczone są do montażu w skrzynkach rozdzielczych, do każdego z nich dołączona jest dokładna instrukcja podłączenia wraz ze schematem graficznym.

 

W jaki sposób zabezpieczać obwód przed błędną kolejnością faz?

Doskonałym sposobem jest montaż czujników kolejności i zaniku fazy. Urządzenia te kontrolują, czy kolejność faz jest prawidłowa. W zależności od modelu mogą on kontrolować napięcie zasilające tylko przed stycznikiem albo zarówno przed, jak i za stycznikiem. Co ważne, czujniki zabezpieczające obwód przed błędną kolejnością faz nasz sklep oferuje w naprawdę dobrej cenie.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora