Sterowanie sceneriami w inteligentnym salonie
Możliwości inteligentnych domów z roku na rok stają się coraz większe, można nimi już nie tylko sterować, ale też tworzyć całe scenariusze. Gdy wyjeżdżasz, nie musisz nikogo prosić, aby pilnował domu czy podlewał kwiatki. System możesz zaprogramować tak, aby opuszczał i podnosił rolety, włączał telewizor lub sprzęt audio, włączał i wyłączał światło. Zimą możesz zaprogramować go tak, aby przez cały czas nieobecności domowników utrzymywał obniżoną temperaturę. Co więcej, przed powrotem do domu wybrane pomieszczenie (na przykład salon) zostanie ogrzane do zadanej temperatury. System automatyki domowej pozwoli Ci na włączenie oświetlenia czy podniesienie rolety jednym dotknięciem palca. Do stworzenia inteligentnego salonu potrzebna jest centralka, do której podłączone zostaną wszystkie urządzenie. Niezbędny jest także przynajmniej czujnik temperatury, ale przyda się ich więcej – na uwagę zasługują także czujki dymu i dwutlenku węgla.
Co to są sceny w inteligentnym salonie?
Jako sceny w inteligentnym salonie określa się zestawy ustawień, które przygotują go na różne, wybrane przez Ciebie okoliczności. Jeżeli zamierzasz wieczorem oglądać film, Twój salon może łatwo i szybko zamienić się w salę kinową. Wystarczy, że uruchomisz scenę „Kino”. W sposób automatyczny zostanie zgaszone główne źródło światła i uruchomiony zostanie telewizor lub inne urządzenie do odtwarzania filmów. Oczywiście jest to tylko jeden z przykładów, sceny w inteligentnym salonie mogą Ci towarzyszyć już od rana. W zależności od tego, o której godzinie się budzisz, system smart home zadba o odsłonięcie rolet. Przed wyjściem z domu już nie musisz upewniać się, czy w każdym pomieszczeniu światła zostały zgaszone, wyłączone wszystkie urządzenia RTV i AGD i zamknięte wszystkie okna. Do wykonania wszystkich tych czynności wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji mobilnej. Aby wszystkie urządzenie elektryczne w salonie lub w innym pomieszczeniu zostały wyłączone, musisz wybrać scenę „Wyjście z domu”.
Jak stworzyć własne scenariusze w salonie?
Inteligentny dom, a więc również znajdujący się w nim salon, może funkcjonować na podstawie własnych, zaprojektowanych przez Ciebie scenariuszy. Tak określa się poszczególne sekwencje czynności, które zostaną wykonane automatycznie w zależności od Twoich potrzeb. Dobrze opracowany scenariusz dla inteligentnego salonu zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i przyniesie oszczędność energii. Zaoszczędzisz z nim także mnóstwo czasu. Tworzenie scenariuszy dla inteligentnego domu nie jest trudne, do jego stworzenia potrzebujesz jedynie dedykowanej aplikacji mobilnej. Każdy domownik ma własne przyzwyczajenia i upodobania, możesz stworzyć scenariusz, który będzie odpowiadał na potrzeby wszystkich domowników. Masz możliwość samodzielnego ustawienia harmonogramu wykonywania poszczególnych czynności, na przykład podnoszenia rano rolet, zapalania i gaszenia światła, włączania ulubionej stacji radiowej czy telewizyjnej.
Jak zaprogramować sterowanie scenami za pomocą aplikacji?
Sterowanie nawet mocno rozbudowaną automatyką domową nie należy do skomplikowanych i trudnych zadań. Producenci inteligentnych rozwiązań do domu dbają o to, aby do sterowania wystarczył smartfon albo tablet. Urządzenia te przydadzą Ci się, gdy chcesz sterować scenami z dowolnego miejsca – także podczas przebywania poza domem. Gdy chcesz robić to, będąc w domu, możesz korzystać z panelu sterującego, ale nie jest to konieczne. Możesz sterować nimi także za pomocą jednego kliknięcia w telefon czy tablet. Producenci dbają też o to, aby sterowanie scenami było możliwie, jak najprostsze – mają one w większości przypadków intuicyjny interfejs użytkownika. Co ważne, w niektórych smartfonach wbudowana jest funkcja haptic – w czasie obsługiwania aplikacji wprawia ona telefon w lekkie drżenie. Dzięki temu systemy składające się na inteligentny dom możesz bez problemu obsługiwać nawet wtedy, gdy jesteś osobą niedowidzącą lub niewidomą.
Automatyzacja funkcjonowania salonu w inteligentnym domu
W ramach inteligentnego domu może działać mnóstwo urządzeń, to na jakie się zdecydujesz zależy tylko od Ciebie. Rozwiązaniem, które wybierane jest najczęściej w ramach inteligentnego salonu są oczywiście telewizory i głośniki. W inteligentnym salonie możesz zastosować również sterowanie nie tylko oświetleniem ogólnym, ale także dekoracyjnym. W ramach smart salonu i całego domu mogą funkcjonować zewnętrzne żaluzje i markizy oraz wewnętrzne rolety – tylko od Ciebie zależy, o jakiej porze będą one opuszczane i podnoszone. Co ważne, może się to odbywać również podczas nieobecności domowników.
Jak skonfigurować system smart home do automatyzacji salonu?
Projekt inteligentnego domu możesz wykonać samodzielnie, nie będzie to jednak prostym zadaniem. Automatyka domowa wykorzystuje bowiem nowoczesne, mocno zaawansowane technologie, dlatego też system zarządzania inteligentnym domem powinien zostać opracowany przez fachowców. Tylko dzięki temu możesz mieć pewność, że wszystkie czujniki zostaną prawidłowo podłączone i skonfigurowane. Możesz też liczyć na fachowe doradztwo już na etapie wybierania systemu inteligentnego domu, do wyboru masz bowiem dwie opcje. Możesz zdecydować się na system przewodowy lub bezprzewodowy. Co więcej, firma zajmująca się wykonywaniem instalacji składających się na system smart dom po zakończeniu wszelkich prac związanych z zaprojektowaniem i wykonaniem instalacji przeprowadzi szkolenie domowników z obsługi systemu.
Automatyzacja oświetlenia i ogrzewania w salonie
Sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem w salonie to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w inteligentnym domu. Oświetlenie sterowane automatycznie oparte jest na nowoczesnych, energooszczędnych diodach LED. To właśnie dlatego automatyzacja oświetlenia powoduje zmniejszenie rachunków za prąd. Do stworzenia inteligentnego oświetlenia w każdym pomieszczeniu domu – a nie tylko w salonie – niezbędny jest dostęp do Internetu, dedykowana aplikacja oraz odpowiednie oprawy i żarówki. Dzięki temu oświetlenie będziesz mógł włączać i wyłączać z dowolnego miejsca – wystarczy jedno kliknięcie. Nowoczesne technologie umożliwią Ci też sterowanie ogrzewaniem w salonie – możesz zaprogramować panującą w nim temperaturę na różną porę dnia. W dzień, kiedy w salonie nikogo nie ma, może ona być niższa.