Autor Wątek: Neo-GSM PS i sterowanie elektrozaworem wody  (Przeczytany 2254 razy)

Vanorton

• Newbie
  • *
Neo-GSM PS i sterowanie elektrozaworem wody
« dnia: Kwiecień 16, 2016, 17:51:53 »
Witam,
mam pytanie do mądrzejszych ode mnie. Mam centralkę Neo-GSM PS i chciałbym podłączyć do niej czujki zalania. Z tym dam sobie radę ale mam także pomysł na montaż elektrozaworu do wody użytkowej.
Mieszkam w domu jednorodzinnym, szkielet kanadyjski, i chciałbym zabezpieczyć się na wypadek pęknięcia węża od zmywarki lub baterii (kuchnia/łazienka).
I tu pytanie czy da się i jak zasilić centralką taki elektrozawór aby w przypadku wykrycia zalania system automatycznie odciął zasilanie w wodę mój dom?

glider33

• Full Member
Odp: Neo-GSM PS i sterowanie elektrozaworem wody
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2016, 15:14:08 »
Jaki to zawór ? Jaka zasada działania ? Jakie zasilanie ?

Vanorton

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2016, 21:52:00 »
Elektozawór 3/4 cala, pracuje w trybie NO, do zamknięcia potrzebuje podania zasilania DC 12V

glider33

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2016, 08:41:17 »
Musisz użyć logic procesora w Neo. Ekspertem nie jestem, także proszę serwis o sprawdzenie czy taka funkcja zadziała prawidłowo (załącznik)

Zasada działania jest taka, że po zmianie stanu wejścia I1 (czujnik zalania) załącza się wyjście O3 (elektrozawór). Tylko pamiętaj, że wyjście O3 jest nisko prądowe, tak że sterowanie elektrozaworem musisz zrealizować przez przekaźnik i dać oddzielne zasilanie.

Vanorton

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2016, 16:20:12 »
Dzięki, pokombinuje z ustawieniami i dam znać o sukcesie.

Electro-Guard

• Full Member
  • Elektroniczne Systemy zbezpieczeń i Automatyki
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 28, 2016, 22:19:30 »
Zawór musisz zasilić z odrębnego źródła, najlepiej zasilacz buforowy żeby w razie braku prądu też spełniał swoją funkcję, a skoro jest NO to podajesz mu zasilanie w momencie kiedy ma odcinać wodę - czyli w momencie alarmu "technicznego".
Zależnie od ilości potencjalnych miejsc wystąpienia przecieku - czujniki zalania musisz pomontować w pobliżu wszystkich umywalek, sedesów itp. Ja u siebie zawór "zamykam" przy użyciu sumy logicznej: alarmu z czujników zalania (których jeszcze nie mam) oraz uzbrojenia systemu alarmowego (który już mam :-) ), więc wychodząc z domu woda się zakręca, a w nocy będą pilnowały czujniki.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

Electro-Guard

• Full Member
  • Elektroniczne Systemy zbezpieczeń i Automatyki
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 28, 2016, 22:27:02 »
...zapomniałem dodać,
nie robił bym jak proponuje glider przez logic'a tylko jako tradycyjny czujnik alarmowy ponieważ jest to również stan alarmowy, oczywiście nie włamaniowy, ale ja wolałbym być podniesiony na nogi lub zostać poinformowany clipem w takiej sytuacji, ale to już zależy co kolega chciał uzyskać.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

szeldon

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2019, 16:09:39 »
Witam, stary wątek ale troszkę zamilkł. Planuje także zamontować elektrozawór na 3/4 NO. Do  L6(mam wolne pole) chce zamontować czujkę zalania ustawić na 24 H. Wyjście O3 ustawić włączane ALARM-działąnie BI zawór powinien trzymać do momentu skasowania alarmu?
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2019, 11:47:45 wysłana przez szeldon »

sq9ord

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 13, 2019, 13:26:57 »
Ja stosuje zawory kulowe 1'' sterowane silnikiem prądu stałego o napięciu 12V z krańcówkami. Silnik potrzebuje ok 4-6s do zamknięcia/otwarcia. Prosta konfiguracja  OUT3 i OUT4 . Czujka zalania działa w trybie 24h. Z racji działania systemu po wykryciu zalania centrala zamyka zawór, jednak żeby go otworzyć należy sprawdzić co było powodem zadziałania i ręcznie ( przyciskiem na panelu TPR4 ) odblokować . Nie polecam automatycznego otwierania zaworu (np po skasowaniu alarmu ) .

K@mil

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 13, 2019, 14:15:57 »
Możesz podać dokładny model zaworu jaki stosujesz?

szeldon

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Dzisiaj o 10:11:06 »
Witam, jak zasilić elektrozawór wody 4-przewodowy z centrali neogsm ps? Zawór potrzebuje podania napięcia (pobór prądu tylko w momencie zmiany pozycji) od 3 do 6 W. A sterowanie odbywa się przez pozostałe dwa przewody. Myślałem by sterowanie podłączyć do wyjścia O3 (sterowanie beznapięciowe) tylko co z zasilaniem?Czy wyjście 01 można włączyć na stałe,bo w opcjach nie widzę. Chyba,że można ustawić je Timerem? Czy użyć wersji 2-przewodowej i wyjście O1 zamyka zawór w razie alarmu? Która opcja lepsza?