NeoGSM-IP i termostat.

Zaczęty przez jackii, Grudzień 14, 2019, 13:04:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

jackii

Dzień dobry.
Chcę skonfigurować prosty termostat. Założenie jest takie, że są zamontowane dwie czujki temperatury w dwu strefach i w każdej z tych stref na być możliwość niezależnego ustawiania temperatury: normalna albo obniżona. Telefonicznie ma wsparciu technicznym uzyskałem informację, że da się to zrobić korzystając z procesora logicznego. Czy ktoś potrafi mi pomóc w takim zadaniu?
Nie wiem co robię źle, ale utykam na próbie skonfigurowania obsługi wyjścia przez procesor. Odpowiednie pole mam"zaptaszkowane" do momentu zapisania konfiguracji w centrali. Wtedy okazuje się odznaczone a z procesora nie można go wysterować.


jackii

@robertm: Dziękuję za odpowiedź, niestety w żaden sposób nie pomaga rozwiązać problemu. Owszem, potrafię ustawić np. warunek tla, ale nie wiem jak zrobić przełącznik dla wartości (przykładowo 12, 21). Te materiały widziałem i nie pomogły mi...

robertm

Proszę dokładniej opisać potrzeby - co to znaczy "zrobić przełącznik dla wartości (przykładowo 12, 21)"
Wartości temperatury dla danych progów może użytkownik ustawiać na panelach dotykowych i w aplikacjach mobilnych.

jackii

W tej chwili zrobiłem to korzystając z logiki. Mam ustawione dwie strefy grzewcze na jednej centrali. Jedna korzysta z czujnika 1 ( tla1), druga z czujnika 2 ( tla2). Aby zmienić temperaturę z normalnej na obniżoną i odwrotnie trzeba wejść w aplikacji do ustawień czujnika a i ręcznie przeklikać tę zmianę. Chciałbym zrobić przełącznik między tla1 a tlb1 i analogicznie między tla2 a tlb2. Idealnie jakby dało się jeszcze sterować za pomocą SMS, dzięki temu klient miałby pewność zadziałania, której oczywiście nie daje aplikacja.

robertm

Temperaturę można zmieniać komendami SMS.
str 28 instrukcji obsługi
#### tempa x yy
Zdalne zmiana progu A
(domyślnie Hi) dla danego 
termostatu, X= numer
termostatu, czujnika temp.
yy = zadana temperatura w
[°C] z zakresu wartości -55÷125,


Przełącznik pomiędzy tla i tlb nie  do wykonania.
Można by było taki przełącznik wykonać ale pomiędzy dwoma wartościami na sztywno wpisanymi w logice - nie do zmiany z poziomu użytkownika.
I opierając się na aktualnie odczytanej temperaturze - t1v    t2v


jackii

Faktycznie nie zadziałało mi wcześniej bo prawdopodobnie nie dałem spacji między "a" i "1" (tempax yy). Dziękuję za uświadomienie.
Użytkownik i tak nie będzie zmieniał nastawy temperatury, wystarczy zwykłe przełączenie między 2. wartościami. Mógłbym prosić o sugestię w jaki sposób to wykonać?

robertm

W załączniku koncepcja w diagram edytorze

int I1;
int M1;
int M2 ;
int M3;
int M4 ;
int M5;
int M6;
int tv1;
main()
{
while(1){
I1=geti(1);
tv1=gett(1);
tv1=gett(1);
if(tv1>=20){M1=1;} else {M1=0;};
M2 =M1&I1;
if(tv1>=30){M3=1;} else {M3=0;};
M5=!I1;
M4 =M3&M5;
M6=M2|M4;
seto(3,M6);
};
};

jackii

Ok, rozumiem prawie wszystko. Tylko nie widzę sposobu przełączenia między tymi wartościami. Jak to zrobić za pomocą aplikacji czy w ostateczności SMS?

robertm

Tak jak w opisie - przełączanie za pomocą wejścia I1.
Można to zamienić na dowolne wyjście i wyjściem sterować SMS lub z aplikacji czy paneli dotykowych.

jackii

Dziękuję, to powinno pomóc. Szkoda, że nie da się tego zrobić inaczej (bez blokowania dwóch wyjść)...
Niestety nie można mieć pewności, że da się zmienić temperaturę w aplikacji RopamNeo na iOS czy Androidzie, więc trzeba "kombinować"  >:(
BTW, co oznaczają różne kolory odczytywanej temperatury: niebieski, szary, pomarańczowy?
I jakim cudem mają tak rozbieżne odczyty? Regularnie stosuję dallasy i nie miałem przypadku aby po zmianie urządzenia, do którego jest podłączona magistrala odczyt zmienił się o 4,5°C - tak samo nie miałem przypadku by nagle zaczął pokazywać temperaturę o 13°C wyższą niż umieszczony obok termometr...

robertm

System przewiduje bezpośrednia zmianę zadanej temperatury na dowolną poprzez aplikacje czy panele dotykowe, to Pan ma życzenie zmiany poprzez przełączanie pomiędzy dwoma stałymi temperaturami - stąd "kombinacje" i konieczność użycia wyjść.
Ma Pan też do dyspozycji termostat pokojowy gdzie są do wyboru profile temperatury, w centrali NeoGSM-IP-64 może Pan mieć do ośmiu takich termostatów.

Różne kolory odpowiadają różnemu zakresowi temperatur : zimno, ciepło, gorąco.

Co Pan ma na myśli pisząc o  rozbieżnych odczytach ? Do czego Pan porównuje ? Jaki dokładnie układ dallas Pan stosuje ?

Zbiniek

Cześć,

czy wbudowany w centralę termostat pozwoli mi na sterowanie temperaturą w taki sposób:
a) temp. < 5 st. C - włączam grzejnik elektryczny (230V),
b) temp > 30 st. C - włączam wentylację (230V)?

Z dokumentacji wynika, że nie, ale wolę się upewnić. Ja prawdopodobnie w tej sytuacji potrzebuję dwa wyjścia przekaźnikowe, a termostat steruje tylko jednym. Podobnie jest z panelem TPR. Szkoda, bo sterowanie odbywałoby się w "ładny" sposób z poziomu panela.

Pozostaje mi tylko Logic Processor?

robertm

Tak niezbędne będą dwa wyjścia.
Termostat pokojowy może kontrolować grzanie,
Natomiast wentylacją można sterować już warunku przekroczenia temperatury - w centralach serii NeoGSM-IP jest to możliwe bez użycia Logic Processor  - przy wybranym wyjściu ->Techniczne