Sterowanie przekaźnikiem WAGO 788-354 z centrali OPTIMA

Zaczęty przez viallos, Luty 12, 2019, 23:09:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

viallos

Podłączyłem przekaźnik WAGO 788-354 pod jedno z wyjść centrali i się nie załącza - mniemam że napięcie sterujące z centrali jest 12V , a do tego przekaźnika potrzebuję 24V.

Czy jak zakupię expander wyjść EXP-O8T-RN-D4M to uda mi się sterować tym przekaźnikiem poprzez wyjścia z tego expandera. Z instrukcji wyczytałem że tutaj jest napięcie wyjściowe 24V, tak więc mniemam że powinno być ok.

Generalnie szukam potwierdzenia żeby na darmo nie kupować.

RobertH

#1
Nie wiem gdzie Pan wyczytał, że EXP-O8T-RN podaje 24 VDC ? Nigdzie nie ma napięcia 24V.

Więc albo sterowanie masą z wyjść centrali a zasilanie z zasilacza zewn. 24VDC
albo wymiana przekaźnika na 12VDC np. RM85-12V-1P.

Jakie napięcia/stany są na wyjściach jest jasno napisane w parametrach.
"- 8 wyjść tranzystorowych 0,7A (sterowane GND), napięcie maks. 24VDC"

viallos

Właśnie w tym sęk że określenie ", napięcie maks. 24VDC" spowodowało że zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem w expanderze nie ma 24V. Chyba nie do końca jeszcze to ogarniam ..

Wracając do meritum, tak się składa że mam w swoim "domowym laboratorium" zasilacz MeanWell MDR-60-24 (24VDC) i mógłbym go wykorzystać jednak wciąż do końca nie wiem jak to zrobić ponieważ:

1. Wyjście O3 skonfigurowane domyślnie jako NO - stan wyłączony (zielony) - różnica potencjałów pomiędzy GND a O3 wynosi: 12V
2. Połączyłem masy zasilacza i centrali (-V zasilacza z jednym z wyjść GND w centrali)
3. Połączyłem zasilanie z zasilacza (+V) do styku (A1+) przekaźnika
4. Podłączyłem wyjście O3 z centrali do drugiego styku przekaźnika (A2-) 

Co się dzieje (i w sumie jest to dla mnie jak najbardziej logiczne przy takim połaczeniu) ...

Na styku (A1+) przekaźnika mam 24V z zasilacza, na styku (A2-) mam 12V z centrali .. co powoduje że różnica potencjałów między stykami ok. 12V i dioda na przekaźniku lekko się świeci - przekaźnik nie podaje napięcia 230V.

Włączam wyjście O3 w centrali i w tym momencie różnica potencjałów na stykach zmienia się na 24V i dioda na przekaźniku mocno się świeci - przekaźnik podaje napięcie 230V.

Gdy wyłączam wyjście O3 w centrali to różnica potencjałów pomiędzy stykami spada do ok.12V (a w rzeczywistości do około 10V) dioda znowu przygasa ... ale przekaźnik wciąż podaje napięcie 230V.

Kolejne włączanie/wyłączanie wyjścia O3 już nie zmienia stanu wyjścia 230V przekaźnika - dioda na nim tylko świeci mocniej bądź słabiej ale przekaźnik ma wciąż styki wyjściowe zwarte.

Dodam że przekaźnik działa ok gdy na styk (A2-) podam (-V) z zasilacza.
Wygląda na to że przekaźnik reaguje na różnicę potencjałów w wysokości 24V a na 12 V już nie bardzo.

Wobec tego pytanie czy to dobrze połączyłem i ustawiłem wyjścia w centrali ... czy ten przekaźnik jednak się do tego nie nadaje.



RobertH

#3
Wszystko wg opisu jest prawidłowo przy czym jest 'niuans'.
Bo do wyjścia O3 jest podłączona dioda LED(na PCB)  z zasilaniem przez rezystor z +V centrali (~10kOhm).
Wiec jeżeli wyjście jest wyłączone jest tam potencjał : +V- napięcie diody LED (tzw. pull-up).
Więc na cewce przekaźnika jest ok. 14V powoduje to że płynie prąd kilka mA i on podtrzymuje przekaźnik.

Proponuję zastosować schemat jak w załączniku (schemat szybki ale pokazuje zasadę).
Zasilacz 24VDC i centrala musi być zasilana z tej samej fazy L.

niesamowitysmyk

Plik ze schematem wygląda na niedostępny - proszę o przesłanie jeszcze raz.
Też potrzebuję zintegrować się na 24V
Pozdrawiam