Neo-GSM PS i sterowanie elektrozaworem wody

Zaczęty przez Vanorton, Kwiecień 16, 2016, 17:51:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vanorton

Witam,
mam pytanie do mądrzejszych ode mnie. Mam centralkę Neo-GSM PS i chciałbym podłączyć do niej czujki zalania. Z tym dam sobie radę ale mam także pomysł na montaż elektrozaworu do wody użytkowej.
Mieszkam w domu jednorodzinnym, szkielet kanadyjski, i chciałbym zabezpieczyć się na wypadek pęknięcia węża od zmywarki lub baterii (kuchnia/łazienka).
I tu pytanie czy da się i jak zasilić centralką taki elektrozawór aby w przypadku wykrycia zalania system automatycznie odciął zasilanie w wodę mój dom?

glider33

Jaki to zawór ? Jaka zasada działania ? Jakie zasilanie ?

Vanorton

Elektozawór 3/4 cala, pracuje w trybie NO, do zamknięcia potrzebuje podania zasilania DC 12V

glider33

Musisz użyć logic procesora w Neo. Ekspertem nie jestem, także proszę serwis o sprawdzenie czy taka funkcja zadziała prawidłowo (załącznik)

Zasada działania jest taka, że po zmianie stanu wejścia I1 (czujnik zalania) załącza się wyjście O3 (elektrozawór). Tylko pamiętaj, że wyjście O3 jest nisko prądowe, tak że sterowanie elektrozaworem musisz zrealizować przez przekaźnik i dać oddzielne zasilanie.




Vanorton

Dzięki, pokombinuje z ustawieniami i dam znać o sukcesie.

Electro-Guard

Zawór musisz zasilić z odrębnego źródła, najlepiej zasilacz buforowy żeby w razie braku prądu też spełniał swoją funkcję, a skoro jest NO to podajesz mu zasilanie w momencie kiedy ma odcinać wodę - czyli w momencie alarmu "technicznego".
Zależnie od ilości potencjalnych miejsc wystąpienia przecieku - czujniki zalania musisz pomontować w pobliżu wszystkich umywalek, sedesów itp. Ja u siebie zawór "zamykam" przy użyciu sumy logicznej: alarmu z czujników zalania (których jeszcze nie mam) oraz uzbrojenia systemu alarmowego (który już mam :-) ), więc wychodząc z domu woda się zakręca, a w nocy będą pilnowały czujniki.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

Electro-Guard

...zapomniałem dodać,
nie robił bym jak proponuje glider przez logic'a tylko jako tradycyjny czujnik alarmowy ponieważ jest to również stan alarmowy, oczywiście nie włamaniowy, ale ja wolałbym być podniesiony na nogi lub zostać poinformowany clipem w takiej sytuacji, ale to już zależy co kolega chciał uzyskać.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

szeldon

#7
Witam, stary wątek ale troszkę zamilkł. Planuje także zamontować elektrozawór na 3/4 NO. Do  L6(mam wolne pole) chce zamontować czujkę zalania ustawić na 24 H. Wyjście O3 ustawić włączane ALARM-działąnie BI zawór powinien trzymać do momentu skasowania alarmu?

sq9ord

Ja stosuje zawory kulowe 1'' sterowane silnikiem prądu stałego o napięciu 12V z krańcówkami. Silnik potrzebuje ok 4-6s do zamknięcia/otwarcia. Prosta konfiguracja  OUT3 i OUT4 . Czujka zalania działa w trybie 24h. Z racji działania systemu po wykryciu zalania centrala zamyka zawór, jednak żeby go otworzyć należy sprawdzić co było powodem zadziałania i ręcznie ( przyciskiem na panelu TPR4 ) odblokować . Nie polecam automatycznego otwierania zaworu (np po skasowaniu alarmu ) .

K@mil

Możesz podać dokładny model zaworu jaki stosujesz?
www.AudioBas.pl - Instalacje audio-video :)

szeldon

Witam, by nie zaśmiecać kontynuuje w tym temacie. Jakie macie propozycje co do zadziałania elektrozaworu wody w połączeniu z czujką zalania. Ja to podłączyłem w ten sposób ,że czujkę ustawiłem - l19 jak 24/h z opóżnionym czasem reakcji, elektrozawór przez przekażnik do O3 sterowany z sms, alarm. W tym momencie działa tak,że po wywołaniu alarmu z czujki woda zostaje zakręcona, dodatkowo wykorzystałem l18 do informacji czy zawór się zamknął(krańcówka w zaworze) to powiadomienie przychodzi w sms. Tu widzę jeden minus ,jeśli skasuje alarm to z nim otwiera się elektrozawór(chyba,że idzie to ustawić w ten sposób,że wyjście O3 trzeba "odchaczyć" ręcznie np. sms albo na panelu).Chciałem zapytać czy ktoś ma to podpięte w sposób np. że czujka zalania l19 uruchamia wyjście O3 bez wywołania alarmu? Przydała by się jakaś porada może producenta jakie podłączenie poleca.

wojtek06061989

Podbijam, także chcę podłączyć czujki zalania w 24h i aby po wykryciu system wyłączał pompę (poprzez przekaźnik) oraz powiadamiał mnie mailowo i push o wykryciu zalania, jak to skonfigurować aby było wymagane także "zatwierdzenie" włączenia pompy po sprawdzeniu źródła wycieku?

robertm


wojtek06061989

Ja skonfigurowałem sterowanie przekaźnikiem Hydroforu (wyłączenie pompy)
po wykryciu zalania przez FD-1 z pominięciem LogicProcessor i tu moje
pytanie do pana Roberta lub innych doświadczonych użytkowników czy to
rozwiązanie będzie działało poprawnie?

Wszystkie czujki zalania I14, I15, I16 ustawione jako informacyjne, 2EOL
+ powiadomienie o wykryciu wody
Wyjście O6 NO, MONO, czas 999960 (maksymalny ponad 11 dni) i zaznaczone
sterowanie lokalne z wejść I14, I15, I16 i logika OR + powiadomienie

Dołączam screeny konfiguracji, podczas testów wygląda że wszystko działa
poprawnie, mogę także ręcznie z panelu wyłączyć/włączyć hydrofor nurtuje mnie
tylko jedna rzecz czy można ustawić nieskończony czas wyłączenia zamiast 999960s (do
ręcznego ponownego załączenia)
Proszę o pomoc