Integracja z systemem firmy Grenton

Zaczęty przez Marcinus, Czerwiec 29, 2018, 22:58:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marcinus

Jestem użytkownikiem centrali OptimaGSM z modułem AP/IP
Testuję od kilku dni system "Inteligentnego domu" firmy Grenton z modułem "Gate Modbus RTU".
Chcę doprowadzić do sytuacji, w której informacja o stanie wejść/wyjść centrali OptimaGSM trafia na bieżąco do jednostki centralnej Grenton (posiadającej bardzo zaawansowane możliwości ustawienia logiki). Niestety stanąłem w miejscu przy konfiguracji modułu "Gate".

poniżej znajduje się zrzut ekranu konfiguracji jednego z wirtualnych wejść Gate pozyskujących info z OptimaGSM (niestety przesył informacji nie działa)


Proszę Panów Robertów o pomoc w konfiguracji poniższych ustawień:

- RegisterAddress (Adres obsługiwanego rejestru)

- ValueType (typ zmiennej)


- BitPosition (maska bitowa)

- Bitcount (liczba bitów rejestru)

- RefreshInterval (czas odświeżania)

- ResponseTimeout (czas na odpowiedź)

- Divisor (dzielnik)

- Endianess (kolejność bajtów)


- RegisterType (typ rejestru modbus)



Nadmieniam, że moduł Gate pracuje w standardzie RTU na magistrali RS485. Moduł AP/IP zaś ma zaimplementowany protokół Modbus TCP/IP. Pomiędzy nimi wstawiłem konwerter Modbus RS485/ETHERNET ET-485.

RobertH

#1
Pytanie raczej do wsparcia Grenton i producenta konwertera.
OptimaGSM ma Modbus TCP/IP i nie ma żadnych ustawień dla RTU (na RS485).

Zbig10101

Moduł gate jest do wspołpracy systemu Grenton z Satelem.

Marcinus

Oczywiście masz rację - istnieje moduł Gate Alarm dedykowany do integracji z centralami Satel
ale jest też moduł Gate ModBus, który daje jeszcze większe możliwości, bo pozwala zintegrować system Grentona z każdym urządzeniem wspierającym standard ModBus RTU, w tym wypadku z centralą OptimaGSM.

Jak już pisałem wyżej niezbędny był jeszcze konwerter tego typu:
https://allegro.pl/gateway-konwerter-modbus-rtu-tcp-usr-tcp232-410s-i7410767340.html

Udało mi się połączyć te dwa systemy. W module głównym Grentona mam teraz bieżący odczyt
- wszystkich WEJŚĆ,
- wskazań przewodowych czujników temperatury,
- czujnika analogowego
także możliwość odczytu/zapisu wszystkich WYJŚĆ z centrali OptimaGSM

w razie czego służę pomocą.

Myślę, że centrala alarmowa i system automatyki domowej nie są konkurencją ale mogą świetnie się nawzajem uzupełniać.
Montaż centrali OptimaGSM firmy Ropam pozwala na stworzenie stabilnego a przy tym niskobudżetowego (w porównaniu z typowym systemem inteligentnego domu) systemu, który dołączony do jednostki centralnej CLU Grentona otwiera duże możliwości implementacji automatyki budynkowej.


Zbig10101

Jakie funkcje realizowane sa po stronie systemu grenton a jakie w systemie alarmowym ropam?

Marcinus

Oba systemy działają w większości niezależnie - ale podkreślam, że to w systemie Grentona jest odczyt parametrów pochodzących z OptimyGSM: wejść, temperatur oraz odczyt/zapis wyjść podłączonych do systemu Ropama. Odwrotnie już nie - OptimaGSM nie ma wglądu do bieżących parametrów czujników Grentona.

OptimaGSM u mnie pełni rolę systemu alarmowego oraz realizuje prostsze funkcje automatyki domowej: n.p. zapalenie światła po wykryciu ruchu przez czujkę, zapalenie oświetlenia wokół domu po zmierzchu (sterowane przez fotorezystor podłączony do wejścia analogowego), wysłanie e-meila informującego o otworzeniu skrzynki pocztowej (kontaktron magnetyczny w pokrywie skrzynki)

System Grentona natomiast dopiero powoli konfiguruję - w tym momencie jedną z ciekawszych funkcji jest wykonanie sekwencji czynności po wykryciu nieobecności domowników w budynku. Grenton odlicza czas od ostatniego zdarzenia sygnalizującego obecność osób w domu. Jeśli przez 30 minut nie ma żadnych sygnałów z czujników ruchu czy kontaktronów na drzwiach/bramach, to domyślnie uznawane jest to za brak obecności w domu - w tym momencie jednostka centralna Grentona daje do centrali Ropama przez modu Gate polecenia:
- wyłączenia wentylacji mechanicznej (rekuperacji),
- wyłączenia świateł w domu (oczywiście zadziała, jeśli ktoś zapomniał wyłączyć światło a lampy są podłączone przez przekaźnik do wyjść OptimyGSM - bo przyznaje że w chwili obecnej nie mam całego oświetlenia skonfigurowanego w ten sposób),
- wyłączenia obwodów instalacji elektrycznej (w celu oszczędności prądu na urządzeniach w trybie Standby oraz minimalizacji ryzyka ewentualnego pożaru od zwarcia na odbiornikach prądu).
- zakręcenia głównego zaworu wody (zawór elektryczny podłączony do przekaźnika)
- wysłania sms-em pytania do użytkownika domu: "Wykryto nieobecność w domu - czy uzbroić alarm ?" - moduł GSM Grentona zareaguje na ewentualny sms zwrotny od użytkownika.

Po powrocie do domu któregoś z domowników (ruch na czujce bądź otwarcie drzwi/bramy) centrala Grentona uruchamia sekwencje odwrotną: włącza prąd, odkręca zawór wody, włącza wentylację.

To samo można można zrobić samym Grentonem - bez Ropama ale ... moduły Ropama są o niebo tańsze od przekaźników Grentona. A poza tym system alarmowy Ropama funkcjonuje mi bezbłędnie od 5 lat, więc prościej mi połączyć go z Grentonem protokołem ModBus niż budować od nowa system czujników/elementów wykonawczych w budynku.

Zbig10101

Jak jest skonfigurowany moduł konwertera modus?

Marcinus

Tak wyglądają ustawienia złącza RS485 w konwerterze
Modbus RTU / TCP USR TCP232-410s



Zarówno jednostka centralna, konwerter jak i OptimaGSM są w obrębie jednej sieci.
192.168.0.4 - (RemoteServer Addr) jest adresem centrali OptimaGSM
nie jestem zbyt biegły w komunikacji szeregowej - ustawiałem metoda prób i błędów - powyższe ustawienia działają.

Screen jest sprzed kilku dni - testuje różne prędkości komunikacji między modułem Grenton Gate a konwerterem - w tej chwili Baud Rate mam ustawione na 57600 - działa stabilnie.


Zbig10101

I na koniec pytanie jakie moduły grentona wykorzystujesz w swojej instalacji?

Marcinus

- CLU
- Gate ModBus
- Modul GSM na szynę DIN
- Dimmer na szynę DIN (oświetlenie)
- LED RGB na szynę DIN (oswietlenie)

Mam jeszcze Beacona BLE ale jego integracja z systemem grentona jest jeszcze w powijakach i na tym etapie nie widzę możliwości jego zastosowania