Neogsm-IP dobór czujników

Zaczęty przez wojtek06061989, Październik 14, 2019, 13:44:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtek06061989

Witam serdecznie forumowiczów,

Postanowiłem zamontować we własnym zakresie alarm, który będę planował rozbudowywać o funkcję smart domu.
Dobrałem sobie czujniki i osprzęt, prosiłbym, aby ktoś z doświadczeniem na to zerknął i doradził ewentualne zmiany.
1. Centrala Ropam neogsm-IP /  neogsm-IP-64
2. Czujki ruchu 9szt Satel Silver
3. Czujki zalania 5szt Satel FD-1
4. Czujki dymu 2szt Satel TSD-1
5. Czujka czadu 1szt. Satel DG-1-CO
6. Sygnalizator zewnętrzny 1szt. Satel SP-4003-R
7. Czujka Magnetyczna Bramowa 1szt. Satel B4-L
8. Mikrostyk  z rolką sprawdzający ryglowanie zamka drzwi kotłowni
9. Przekaźnik wyłączający hydrofor np. RM85-12V-1P

Docelowo dorzucę sterowniki rolet (czekam na wersję bezprzewodową)
Generalnie plan jest taki aby alarm czuwał nad zalaniem i pożarem 24h w przypadku zalania odcinał zasilanie hydroforu i powiadamiał mnie w razie wykrycia wody czy dymu.
Dodatkowo czujniki ruchu i kontaktorny z podziałem na 2 strefy, sterowanie bramą wjazdową i garażową.
Zrezygnowałem całkowicie z manipulatora chcę używać tabletu który już obsługuje podgląd monitoringu czy manipulator jest konieczny i mogę z niego zrezygnować?

Z góry dziękuję za pomoc

wojtek06061989

Widzę ciszę w temacie, w związku z tym poszedłem krok dalej i zrobiłem sobie schemat podłączenia.
Mam prośbę o weryfikację, i informację czy mogę pod jedno wejście podpiąć 2 czujki zalania, które są w tym samym pomieszczeniu i podobnie 2 czujki ruchu będące w tym samym pomieszczeniu?
Jestem świadomy, że w przypadku awarii jednej, obie będę musiał dezaktywować, ale poza tym technicznie powinno to działać poprawnie?
Rozważam dołożenie dodatkowego modułu rozszerzeń (dodatkowe kontaktrony na bramę i drzwi oraz sabotaże), ale pomimo tego chciałbym te czujki pozostawić zgrupowane, będzie tak ok?

Bardzo proszę o informację.
Dodam że planuję jeszcze podpiąć 12 rolet ale chyba będę czekał na bezprzewodowe sterowniki bo nie mam okablowania pod rolety a nie chce pruć ścian...

Załączam schemat który popełniłem  ;)

RobertH

#2
Witam
Kilka rad:
1. Dobór czujek wymaga znajomości pomieszczeń, aranżacji itp.- więc bez planów, zrzutów nikt nie doradzi.
2. Wszystkie czujki alarmowe proponuję podłączyć jako 2EOL/NC i trzymać się zasady czujka = 1 wejście.
3. Czujki do automatyki można podłączać jako NC i szeregowo ale proponuje zrobić schemat i zapisać miejsce łączeń (zaoszczędzi to czas i pieniądze w przypadku serwisu). Najlepiej prowadzić niezależne przewody do każdego urządzenia a wszelkie łączenia robić w obudowie centrali lub w rozproszonych puszkach łączeniowych (ale łatwo dostępnych w przyszłości- serwis).
4. Jeżeli to ma być system alarmowy to jeden panel obowiązkowo - przewodowy ! Oczywiście tablety i smartfony to rozszerzenie sterowania ale nie zawsze mogą być naładowane lub będzie awaria WIFI!
5. Co do rolet - a dlaczego  na tym etapie nie położyć przewodów? np.jeden  UTP w szeregu = 7 rolet sterowanych przez SROL-S.
6. Co do schematu: EXP-I8 podłącza się pod inne złącze (X2 i inaczej się nie da), centrala obsługuje do 32 wejść (EXP-I8 x1, EXP-I8-RN x2, panele dotykowe 4x2)- więc podłączyć czujki alarmowe jako 2EOL/NC, rozdzielić SO i SA w sygnalizatorze zewn.
Przy magistrali założyć 2 zworki JT w tym przypadku na panelu i ostatnim EXP-I8-RN.

Pomocną do tego tematu będzie przykładowy projekt i szybki start do NeoGSM-IP.
https://ochronadladomu.pl/przykladowe_projekty/
https://ropam.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/an_neogsm-ip_szybki_start.pdf

wojtek06061989

#3
Cytat: RobertH w Październik 17, 2019, 09:10:59
1. Dobór czujek wymaga znajomości pomieszczeń, aranżacji itp.- więc bez planów, zrzutów nikt nie doradzi.
Zamieszczam schemat pomieszczeń i wrysowane czujki może chociaż trochę to rozjaśni sprawę.
Cytat
2. Wszystkie czujki alarmowe proponuję podłączyć jako 2EOL/NC i trzymać się zasady czujka = 1 wejście.
Dokładnie tak, zaplanowane są na 2EOL/NC czujki które wybrałem mają wbudowane rezystory, zatem dokupię dodatkowy moduł wejść i rozdzielę czujki, lub przerobię czujki zalania.
Cytat
3. Czujki do automatyki można podłączać jako NC i szeregowo ale proponuje zrobić schemat i zapisać miejsce łączeń (zaoszczędzi to czas i pieniądze w przypadku serwisu). Najlepiej prowadzić niezależne przewody do każdego urządzenia a wszelkie łączenia robić w obudowie centrali lub w rozproszonych puszkach łączeniowych (ale łatwo dostępnych w przyszłości- serwis).
Wszystkie przewody są doprowadzone do centrali, a więc w niej mogę wykonać połączenia
Cytat
4. Jeżeli to ma być system alarmowy to jeden panel obowiązkowo - przewodowy ! Oczywiście tablety i smartfony to rozszerzenie sterowania ale nie zawsze mogą być naładowane lub będzie awaria WIFI!
A zatem będzie :)
Cytat
5. Co do rolet - a dlaczego  na tym etapie nie położyć przewodów? np.jeden  UTP w szeregu = 7 rolet sterowanych przez SROL-S.
Hmm generalnie dom jest wykończony a okablowanie pod rolety nie było położone, cała reszta okablowania jest położona, kucie ścian ciężko będzie teraz przeforsować u żony :) (na piętrze pół biedy bo tylko ze strychu do włączników ale na parterze trochę gorzej) - elewacja też jest już gotowa
Ponadto chcę mieć każdą roletę osobno, no może zgrupuję 3 w wykuszu reszta na pewno każda niezależna.
Cytat
6. Co do schematu: EXP-I8 podłącza się pod inne złącze (X2 i inaczej się nie da), centrala obsługuje do 32 wejść (EXP-I8 x1, EXP-I8-RN x2, panele dotykowe 4x2)- więc podłączyć czujki alarmowe jako 2EOL/NC, rozdzielić SO i SA w sygnalizatorze zewn.
Przy magistrali założyć 2 zworki JT w tym przypadku na panelu i ostatnim EXP-I8-RN.

Poprawione
Cytat
Pomocną do tego tematu będzie przykładowy projekt i szybki start do NeoGSM-IP.
https://ochronadladomu.pl/przykladowe_projekty/
https://ropam.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/an_neogsm-ip_szybki_start.pdf
Właśnie tym się sugerowałem :)

P.S Czy mogę zrobić część rolet na SROL-S a cześć później na wersji bezprzewodowej? nie będzie problemu później aby je miksować w scenach czy harmonogramach?

Dziękuję za zainteresowanie tematem

RobertH

Rolety, można stosować system mieszany tj. SROL-S, moduły przewodowe - magistralowe, moduły bezprzewodowe - w programie jest to ujęte i mozna grupowac rolety
bez względu jaki jest element wykonawczy.

wojtek06061989

Dziękuję za wyjaśnienia,
Co do SROL-S czy można zaprogramować dla rolety zamknięcie "połowiczne"? w instrukcji nie znalazłem żadnej informacji o tym, w wielu podobnych urządzeniach przyciśnięcie przycisku kierunku ruchu >3s powoduje ruch % (wcześniej zaprogramowany) czy taka możliwość jest w planach? bo na tą chwilę widzę że powoduje to ruch do momentu puszczenia przycisku - nawiasem mówiąc raczej niezbyt użyteczna fuckcja ;)

Pozdrawiam
P.S zamówiłem już "graty" więc niedługo ruszam z montażem

RobertH

SROL-S
- sterowanie lokalne łącznikami- krótkie naciśnięcie przycisku (poniżej 0,5 sekundy) spowoduje pracę rolety aż do całkowitego zamknięcia lub otwarcia rolety, chyba
że wcześniej wystąpi zdarzenie zatrzymujące roletę, jak np. ponowne naciśnięcie przycisku  żaluzjowego. Dłuższe naciśnięcie przycisku (powyżej 0,5 sekundy) spowoduje pracę rolety, dopóki
przycisk jest wciśnięty
- sterowanie centralne: góra, dół, stop (nie ma programowanych pre-setów).

Opcje ustawiania pre-setów i stan rolety będzie dostępny w:
- 8 kanałowy sterownik rolet na magistralę RopamNet (na szynę DIN)
- sterowniki rolet bezprzewodowe SROL-W

wojtek06061989

A zatem tym bardziej będę czekał na SROL-W, a rozważałem już kucie ścian  ;)

Czy jest szansa że SROL-W pojawi się jeszcze w tym roku?

skygge

Raczej nie szedłbym we wszystkie czujki dualne, tylko tam gdzie jest to absolutnie niezbędne. Może przesadzam, ale nie chciałbym być na Twoim miejscu cały czas bombardowany promieniowaniem mikrofalowym. Zdrowe to na pewno nie jest.

wojtek06061989

Dzięki za wskazówkę, o tym nie pomyślałem, poszedłem drogą że jak dam wszędzie dualne będzie lepiej.
To w jakich pomieszczeniach dać dualne? Tylko Kotlownia i garaż czy np łazienka i pralnia też? W kuchni, pokojach i wiatrołapie dam zatem zwykłe pir.

skygge


wojtek06061989

Faktycznie dosyć fajnie to wyjaśnił,

Mam pytanie do kolegi RobertH odnośnie
Cytat
3. Czujki do automatyki można podłączać jako NC i szeregowo ale proponuje zrobić schemat i zapisać miejsce łączeń (zaoszczędzi to czas i pieniądze w przypadku serwisu). Najlepiej prowadzić niezależne przewody
Postanowiłem pogrupować czujki zalania po 2 szt na jedno wejście, ale myślę, aby zastosować 2EOL a nie NC czy załączony schemat jest poprawny? 2EOL chcę dlatego żeby uchronić się przed np, uszkodzonym przewodem do czujek zalania.
Czy mój tok myślenia ma sens?
Dzięki

RobertH


wojtek06061989

Mam jeszcze pytanie do osób z doświadczeniem odnośnie montażu czujek dymu i czadu,
Chcę jedną z czujek dymu zamontować w kotłowni, nie udało mi się znaleźć jednoznacznej informacji czy będę narożny na fałszywe alarmy, z tej czujki.
Mam piec na eko groszek który pracuje 24h/7 generalnie nie ma mowy o zadymieniu podczas jego pracy, jedynie przy dosypywaniu opału lub czyszczeniu jest możliwe niewielkie zadymienie / zapylenie pyłem.
Czujka jaką mam to TSD-1 Satela i ma ona detekcje dymu i/lub temp.
Kotłownia ma bardzo wysoki sufit w najwyższym punkcie gdzie ma być czujka to jakieś 4m

Odnośnie czujki czadu (też Satel) to ją myślę aby umieścić w garażu obok kotłowni.
Proszę o poradę i sugestie

Dziękuję

wojtek06061989

Mam jeszcze jedno pytanie  do kolegi RobertH odnośnie NeoGSM-IP
Zakupiłem właśnie tą centralę, oraz TPR-4W, (powoli zabieram się za montaż wszystkiego)

Centrala obsługuje 1 termostat pokojowy, ale panel aż 2 niezależne termostaty pokojowe.
I tu moje pytanie, czy jeśli zastosuję 3 czujki temp bezprzewodowe (3 pokoje) to będę mógł skonfigurować 3 termostaty z poziomu centrali, i będą one dostępne wszystkie z poziomu za równo TPR jak i aplikacji mobilnej? Nie do końca jest do dla mnie jasne.

Z góry dziękuję za wyjaśnienia
Pozdrawiam