Modbus w OptimaGSM

Zaczęty przez Rafal R., Styczeń 06, 2020, 21:40:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rafal R.

Dzień dobry,
Panowie, czy ktoś z Was produkcyjnie korzysta z integracji OptimaGSM <> ModBus TCP i "chwali" sobie bezproblemowość tego rozwiązania ?

Opiszę mój problem:

Do 4 wejść (29-32) w centrali mam podłączone ropamowskie kontrolery obecności fazy PMT. Po Modbusie, skryptem zintegrowanym z HomeAssistantem, co minutę odpytuję o stan tych wejść.
Wszystko ogólnie działa poprawnie, ale co jakiś czas (mogą to być dwa dni, ale również 2 tygodnie) otrzymuję błędne odczyty. Co znaczy błędne ? Wejście fizycznie jest w stanie niskim (światło zgaszone, aplikacja RopamOptima na smartfonie także potwierdza stan niski na wejściu), a modbus twierdzi, że wejście ma wartość 1. I tak do czasu aż nie zrestartuję centrali - po tej operacji wszystko wraca do normy na jakiś (dłuższy) czas.

Czy ktoś odnotował podobny problem ?

Marcinus

Odpytuję po ModBusie OptimęGSM - informacje trafiają do systemu Grenton.
Odpytywane jest 12 wejść, 8 wyjść, 2 temperatury oraz wejście 0-10V.
Grenton ModBus RTU sprawdza stan "końcówek" co 2 sekundy (wejścia, wyjścia) i co 60 sekund (temperatury, 0-10V).

Błędów nie mam. Bez restartu najdłużej funkcjonował system przez tydzień czasu - nie zanotowałem dłuższych odcinków czasowych bez restartu, gdyż co jakiś czas dokonuję zmian/rozbudowy, co wiąże się z resetem Grenton Gate Modbus RTU. W każdym razie nie zanotowałem zwisu systemu a komunikacja ta działa już drugi rok.
Dodam, że komunikacji pośredniczy konwerter (ModBus RTU - TCP), więc jest to dodatkowa rzecz, która może wpływać na awaryjność rozwiązania.

Nie mam zastrzeżeń do danych pokazywanych przez Grenton: są adekwatne do stanu czujników z OptimyGSM.

Jedyny problem który zauważyłem: w momencie gdy CLU Grentona (centrala) wydaje z jednego skryptu kilka następujących bezpośrednio po sobie poleceń dotyczących zmiany stanu wyjść - linijka po linijce:
n.p.
- włącz wyjście O1
- włacz wyjście O2
to wyjścia te potrafią się włączyć i natychmiast po chwili same wyłączyć.

Pomaga wstawienie między te polecenia komendy wstrzymującej wykonanie skryptu na dwie sekundy:
- włącz wyjście O1
-zatrzymaj wykonanie skryptu na 2 sekundy 
- włącz wyjście O2


Problemy z odczytem pojawiały się, jak ustawiałem wyższą prędkość danych, niż 9600 bit - przy tej szybkości jest OK.
Takie tylko mam ewentualne zastrzeżenie - które może tak naprawdę wynikać z mojego braku umiejętności ustawienia komunikacji po ModBusie.

Rafal R.

Dziękuję za odpowiedź. Czyli wychodzi, że modbus działa stabilnie.
Mógłbym jeszcze otrzymać od Ciebie informację w jaki sposób dostarczasz łącze do swojego AP-IP ... kablowo czy via wifi ? Może tutaj powinienem szukać problemu (u mnie wifi).

Marcinus


marcinW

Panowie czy są jakieś problemy z połączeniem optimy po modbus. Bo nie potrafię połączyć tego do HA. Dodam że przez tester modbus wszystko działa

MichalK

Hej MarcinW, problemy z podlaczeniem mialem 32bit-owym HomeAssistant OS dla RassberryPi (ver. 9.2). Polegały one na czestnym zrywaniu odczytow lub na stale braku odczytow i nieaktywnych entity. Po zainstalowaniu wersji 64bit (rowniez ver. 9.2) od razu bylo dobrze, a powiem ze meczylem sie z tym naprawde duzo i dlugo. Oczywiscie przez tester modbus dla OptimaGSM zawsze dziala (tylko wazne by nie miec zalozonej zworki serwisowej w OptimaGSM - wowczas AP-IP nie wystawia poprawnie modbus-a).

Moja aktualna konfiguracja obejmuje odczyt 4 czujnikow temperatury (co 60sek) i 4 czujnikow PIR (co 1 sek) przez AP-IP na kablu ethernet.

Na koniec moje krotkie pytanie: czy jest mozliwe aby sterowac przekaznikiem z panelu TPR-2 przez modbus ?
Wykorzystuje ten przekaznik do sterowania otwieraniem bramy garazowej, ale nie jestem w stanie zintegrowac tego z HomeAssistant po modbus.

MichalK

#6
Dzień dobry, odpowiem sobie sam na pytanie o integracje OptimaGSM i HomeAssistant po modbus i sterowanie przekaźnikiem z panelu TPR.

TAK, integracja jest jak najbardziej możliwa i działająca !!

Po przejrzeniu konfiguracji dla nowszej centralki (NeoGSM) trafilem na informacje ze wyjście przekaźnikowe panelu dotykowego jest w adresacji kolejnym wyjsciem po wyjściach centralki.
Tak wiec w HomeAssistant po wyjściach Ropam Optima O1..O8 i dalej fikcyjne zarezerwowanych do O31 (dla extenderów) jest wyjście TPR1 przekaźnika, czyli adres 32.

Poniżej cześć konfiguracji modbus z HA dla przekaźnika:


switches:
- name: Ropam_wyjscie_TPR1
  write_type: coil
  scan_interval: 1
  address: 32
  verify:
  slave: 255