Zawyżone wskazanie napięcie akumulatora.

Zaczęty przez moto-binek, Maj 24, 2020, 13:01:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

moto-binek

Witam wszystkich.
Ze względu że moja centrala jest na strychu gdzie jest w lecie dość gorąco a w zimie dość zmimno (bardzie przeszkadza lato) akumulatory padają po roku użytkowania.
Zastąpiłem je teraz pakietem LIFEPO4 któremu temperatura tak bardzo nie przeszkadza (przy tak niewielkim prądzie ładowania i rozładowania mają temperaturę pracy do 60 stC. )
Zauważyłem przy tym że Optima źle mierzy mi napięcie na akumulatorze miernik pokazuje 13,3 V a Optima 13,7V o ile przy ładowaniu mi to nie przeszkadza a wręcz pomaga to przy rozładowaniu będzie to duży problem.
Optima powinna wyłączyć się przy napięciu 10V z akumulatora (dla mnie 2.5V na oginiwo i jest to jeszcze Ok), ale właśnie ten błąd pomiaru powoduje że napięcie spadnie mi zbyt nisko i uszkodzi ogniwa.

Dwa pytania czy da sie jakoś kalibrować pomiar napięcia DC??
Czy nie ma opcji dodania do softu parametrów pracy akumulatora (napięcia graniczne, prąd ładowania itd) było by to wielkie ułatwienie a jak wiadomo wszelakie akumulatory li ion lifepo4 i podobne mocno wkraczają na rynek i wypierają akumulatory klasyczne kwasowa.

POZDRAWIAM

robertm