Optima GSM - zasilanie

Zaczęty przez pm, Sierpień 14, 2016, 16:40:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

pm

Dzień dobry,

W instrukcji jest napisane, że do zasilania OptimaGSM wymagany jest PSR-ECO-5012-RS.

Jakie będą konsekwencje jeśli OptimaGSM będzie zasilana z innego buforowego zasilacza 12V???

RobertH

Do pracy jako centrala alarmowa wymagany jest zasilacz nadzorowany, wymagania normy.
Prawidłowe zasilanie podstawowe, awaryjne i jego kontrola to bardzo ważny punkt wymagań więc jako centrala aalrmowa może pracować: OptimaGSM-PS lub OptimaGSM + PSR-ECO-5012-RS.
cyt. z DTR
"W aplikacji centrali alarmowej musi zostać użyty zasilacz nadzorowany tj: OptimaGSM-PS lub OptimaGSM + PSR-ECO-5012-RS
Wybór zależy od bilansu prądowego systemu, temperatury i warunków pracy, wymagań efektywności.
Jeżeli system nie pobiera więcej niż 1,5A i pracuje w stabilnej temp. pokojowej to można wykorzystać OptimaGSM-PS.
Jeżeli system ma pobór większy niż 1,5A (maks. 3,0A)  lub pracuje w zmiennej temperaturze to wymagany jest OptimaGSM + PSR-ECO-5012-RS.
Zasilacz PSR-ECO-5012 przewyższa wymagania normy dla zasilaczy PN-EN 50131-6, stopień 2,3 typ A."

Konsekwencje użycia zasilania 12V do OptimaGSM to brak kontroli i nadzorowania na zasilaniem AC, DC, akumulatorem.
Takie zasilanie jest dopuszczalne tylko gdy płyta pracuje jako sterowanie, automatyka itp. jeżeli ma pracować jako centrala to poważny błąd w sztuce.

pm

Dziękuję za odpowiedź.

Jaka jest sprawność wbudowanego w OptimaGSM-PS zasilacza przy zasilaniu AC z uwzględnieniem sprawności oferowanego przez Was transformatora?

RobertH

OptimaGSM-PS sprawność: ~90%
Transformator toroidalny: ~80%
W sumie cały układ: ~70%

A OptimaGSM + PSR-ECO-5012-RS cały układ : ~90%.

arcadiusz

Witam, to ja jeszcze zapytam o to zasilanie, do OptimaGSM-PS można podłączyć zasilacz PSR-ECO-5012-RN czy zupełnie mija się z celem i jakikolwiek inny np taki jaki mam na stanie Pulsar TRP 40/16/18 40VA?

RobertH

#5
Do OptimaGSM-PS może Pan podłączyć tylko transformator z wyjściem 16V do 18V AC (SEC).
(nie  może Pan podłączyć zasilacza PSR-ECO-5012-RN)

Dobór wersji zasilania centrali OptimaGSM tj:
OptimaGSM-PS + trafo
- bilans prądowy <1,2A
- stabilna temp. pracy @ 20°C

OptimaGSM + PSR-ECO-5012-RS:
- bilans prądowy 1.2A>I<3A
- zmienna temp. pracy -10°C do 50°C  (bo zasilacz ma funkcje auto-kompensacji napięcia ładowania od temp.)
- ekologia, efektywność energetyczna  (sprawność typowo 90%, prawidłowe ładowanie akumulatora w temp. /powyżej 25°C/)

luk

A mam pytanie jak podłączyć prs-eco-5012-RN do OptimaGSM D9M ?

robertm

Do współpracy z OptimagSM zalecamy PSR-ECO-5012-RS - wtedy wykonujemy połączenie dedykowaną wiązką kablową do złącza X1.

Jeżeli jednak ma Pan już wersję PSR-ECO-5012-RN
To należy wyjście zasilacza +V i GND podłączyć do zacisków zasilania centrali +V-
Dodatkowo należy podłączyć magistrale RopamNet czyli zaciski A do A,  B do B

luk

dziekuje za odpowiedź, w sumie po chwili namysłu doszedłem do tego.
nabyłem ten akurat zasilacz bo jakoby miał mieć większe dopuszczalne obciążenie ( 3A vs 2A) -błędne informacje na stronie sklepu; a dwa obecne  w tym modelu złączki dają jakieś tam inne możliwości.

luk

Proszę mi podpowiedzieć jak podłączyć FAC (PRS-ECO) do centrali (Optima) by skutecznie powiadamiała o braku AC.

RobertH

Cytat: robertm w Październik 30, 2017, 14:22:00
Do współpracy z OptimagSM zalecamy PSR-ECO-5012-RS - wtedy wykonujemy połączenie dedykowaną wiązką kablową do złącza X1.

Jeżeli jednak ma Pan już wersję PSR-ECO-5012-RN
To należy wyjście zasilacza +V i GND podłączyć do zacisków zasilania centrali +V-
Dodatkowo należy podłączyć magistrale RopamNet czyli zaciski A do A,  B do B

sebokra

Ja natomiast mam inne zagadnienie w dokumentacji podajecie znikome informacje na temat poboru mocy aby dobrać wybór centrali :
- OptimaGSM-PS + trafo bilans prądowy <1,2A (1200mA)
- OptimaGSM + PSR-ECO-5012-RS 1.2A<I<3A (3000mA)

Zastanawiam się zawsze który model wybrać zazwyczaj pada OptimaGSM + PSR-ECO-5012 (ze względu na zwiększenie skalowalności).  Obecnie mam bardzo mało miejsca na instalację i idealnie by się sprawdziło OptimaGSM-PS + trafo bilans prądowy, ale nie dokończa wiem czy dobrze bilansuje pobór. Chętnie bym to obliczył bo ROPAM podaje parę danych i producenci czujek również  jednak nigdzie nie mogę znaleźć danych poboru dla modułów :
-VAR-1U
- Hub-IQPLC-D4M

System montowy będzie miał i przyjmuje następujące dane poboru Imax :
- 1 szt EXP-I8-RN-D4M -40mA
- 1szt OptimaGSM
   - Obciążalność wyjść sterowanych O1, O2, i zasilających AUX, KBD 1200mA (bede uziwal 1 szt) (mam to podzielić na 2 ??) zakładam 600mA
   - Obciążalność wyjść O2-O8 100mA  -700mA
   - Prąd ładowania akumulatora OptimaGSM-PS - 300mA
- 1 szt TPR-4 140mA
- 40 szt kontraktony = 40x0,5mA=20mA
- 4 szt  czujki 4x22mA - 88mA
- 1 szt VAR-1U ????? brak danych
- 1 szt Hub-IQPLC-D4M (jednofazowa) ????? brak danych

Po zliczeniu bez 2 niewiadomych daje max I powyżej 1800mA czyli tylko rozwiązanie OptimaGSM + PSR-ECO-5012-RS

Czy moje rozumowanie jest prawidłowe ?

PS. Super gdyby ROPAM zrobił kalkulator lub podał zbiorcze zestawienia poboru dla podzespołów pomogło by to wielu instalatorom oraz amatorom.

RobertH

Raczej takie zestawy:
OptimaGSM + PSR-ECO-2012
OptimaGSM + PSR-ECO-5012-RS

A bilans Imaks to raczej taka suma (pobór urządzeń a nie obciążalnoć wyjść)
- 1szt OptimaGSM : 50/300 mA (średnie/maks.)
- 1 szt EXP-I8-RN-D4M -40mA
- 1 szt TPR-4 140mA
- 4 szt  czujki 4x22mA - 88mA ??
- 1 szt VAR-1U: 30/40 mA (średnie/maks.)
- 1 szt Hub-IQPLC-D4M: 0mA-220mA (Rx/Tx) @12VDC
////- 40 szt kontraktony = 40x 1mA=40mA (DEOL) wliczone w centralę (300mA)

~ 830 mA  bez sygnalizatorów

a sygnalizatory ?
a jaki akumulator ? bo to raczej determinuje zasilacz poza Imax.

sebokra

#13
A o sygnalizatorze zapomniałem ;) można przyjąć 250mA, ale prawdopodobnie będzie tylko rezystor (1kΩ powinien dać rade - proszę o potwierdzenie)

Akumulator 9 Ah, 12 V (więc  PSR-ECO-2012 odpada i tego wariantu w ogóle nie brałem) chyba żeby zejść z zasilaczem na 7hA.  Gdybym zszedł na 7Ah to PSR-ECO-2012 pobór wychodzi około 1250mA (20W i 13,8V). To wtedy by się też zamknęło. 830+250=1080mA i mamy zapas ale nie wiem czy nie za mało.

RobertH

PSR-ECO-2012 mam moc wyjściową 20W = 1,5 A a ponadto 0,5A do ładowania akumulatora.