Awaria akumulatora

Zaczęty przez hudy, Marzec 31, 2020, 10:50:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

hudy

Dzień dobry. Kolejny dzień, kolejny problem. Zanim napiszę do serwisu może na forum znajdę odpowiedź. Centralka neogsm ip, zasilacz PSR ECO 2012, akumulator 7ah. Dziś rano obudziła mnie informacja "akumulator niedoładowany/awaria". Awaria ta pojawiła się już dziś kilkukrotnie i po kilku minutach zanikała i przychodzi informacja "akumulator sprawny" . Co ciekawe awaria trwa zawsze równą ilość minut liczoną co 10. Nie zauważyłem podczas awarii spadku napięcia na akululatorze jest 13,3-13,4V. 
Tak to wygląda :

4:47 początek awarii
4:57 koniec

5:17 początek
5:37 koniec

6:48 początek
6:58 koniec

8:09 początek
8:19 koniec

8:29 początek
8:59 koniec

10:10 początek
10:20 koniec

Czy ktoś miał podobny przypadek?

BK

1. A próbowałeś wymienić akumulator? Ile lat ma ten, który jest aktualnie w centrali?
2. Sondę czujnika temperatury akumulatora umieściłeś tak, aby mierzyła temp. akumulatora?

hudy

Akumulator ma rok. Napisałem do serwisu i dostałem odpowiedź że to pewnie wina akumulatora i kazali mi pomierzyć kilka parametrów by to potwierdzić. Narazie zmierzyłem napięcia i prąd ładowania i wynika z tego że akumulator jest sprawny tylko wina leży po stronie centralki lub zasilacza. Np zauważyłem że gdy jest awaria to prąd ładowania akumulatora wynosi 10,49V czyli za mało. Gdy awaria się kończy to prąd ładowania wynisi ok 13,5V. Jeszcze nie pisałem o tym do serwisu bo chcę jeszcze sprawdzić czy reset centrali usówa ten problem. Niestety jak na złość od piątku awaria się nie pojawiła.

pawełszyy

Według tego co jest napisane w powyższym poście , napięcie 10,49V wskazuje na uszkodzenie akumulatora.Na tej zasadzie jest wykonywany test akumulatora, co określony czas przetwornica zasilacza obniża napięcie i sprawdza kiedy zaczyna pracować na akumulatorze, jeżeli napięcie podczas testu  opada poniżej około 11,5v to centrala zgłasza powyższy błąd. Żeby się o tym upewnić należy pomierzyć akumulator w stanie jałowym i pod obciążeniem np żarówka samochodowa 10W napięcie nie powinno spaść poniżej 12V.

hudy

Możliwe że tak jest. Jeszcze nie testowałem akumulatora pod obciążeniem bo czasu brak ale napewno to zrobię . Narazie zauważyłem tylko tyle że podczas awarii napięcie wychodzące z zasilacza wynosi 10, 49V a gdy awarii brak 13,5V. Napięcie akumulatora podczas awarii spada do 11,6V a gdy go odłączę od zasilacza podnosi się do 12,8V. Test pod obciążeniem napewno więcej wyjaśni.
Zastanawiam się tylko dlaczego te awariie pojawiają się kilka razy dziennie a następnie przez kilka dni wszystko działa poprawnie. Przecież akumulator od tak sam się nie naprawi na kilka dni.

RobertH

#5
Akumulator do wymiany (wie to każdy co montuje kilka sztuk na rok)
a reszta to test rozładowanie akumulatora stałą mocą
w każdej karcie akumulatora markowego  jest tabelka lub wykres: CHARAKTERYSTYKI ROZŁADOWANIA np.
https://www.emu.com.pl/files/pdf/produkty/BP7_12.pdf
Obciążenie sprawnego akumulatora prądem 0.1C[A] nigdy nie powoduje spadku napięcia poniżej 12,3V.

tykasan

Witam.
Mam takie same objawy jak @hudy
Wymienilem juz akumulator, bo stary miał około 5 lat. Wiec bez zastanowienia pomysłałem, że to jego wina.
Jednak po wymianie akumulatora (Europower 7,2Ah) awarie pojawiają się dalej.

Gdzie szukać przyczyny?
Zasilacz, centralka?

bilans prądowy był robiony, nic sie od tamtej pory nie zmieniło
Urzazenie ilosc sztuk pobór prądu mA Suma 1250mA
OptimaGSM 1 300
DG1-ME 1 45
DG1-CO 1 16
TPR-4W 4,3" 1 140
sygnalizator SP-4001                 1 270
przekaźnik AWZ-512         3 90
PIR BOSCH BPR2-W12         6 60
PIR+MW Pyronix KX15DT         1 30
Czujki temperatury         4 40
APM - Aero 1 25
AP-IP 1 80
Ekspander wejsc         1 80
kontraktron EOL         6 72


Zasilacz jaki posiadam to PSR-ECO-2012
Centrala OptimaGSM

Prosze o podpowiedzi.

hudy

To raczej nie wina akumulatora ponieważ ja akumulatora nie wymieniłem jak namawiali mnie Panowie z Ropam a awarie ustąpiły. Ostatni taki przypadek miałam ponad rok temu. Gdybym kupił nowy tylko poszedł bym niepotrzebnie w koszty. Mnie Panowie z Ropam niestety nie pomogło ponieważ chyba sami nie wiedzą co jest grane. Może ty będziesz miał więcej szczęścia.

tykasan

Jedyne co mamy wspólne to zasilacz...
Bo ja działam na Optimie
No cóż, zobaczymy czy zasilacza tez nie wymienię. Mam na podmianke od somsiada :) wiec się szeroko uśmiechnę i podmienimy na jakiś czas.
Jak usterka pójdzie za zasilaczem to sprawa bedzie rozwiązana..


Chyba ze ktos ma jakis inny pomysł?
:)

hudy

Jak by co to pisz bo jestem ciekaw jak to rozwiązałeś

tykasan

Witajcie,
Zasilacz podmieniony jakies półtora tygodnia temu.

Efekt...
Brak awarii akumulatora
Centralka nie robi restartów - Jeszcze wcześniej przed "awariami akumulatora" miałem wpisy w logach 'Restart Centrali - załączenie zasilania'
Brak losowych sabotaży z jednej czyjek, które pojawiały się losowo w ciągu dnia i nocy.

Na razie wygląda na rozwiązany problem, aczkolwiek jak coś wyjdzie dodatkowo to dam znać!

hudy

Szkada że wcześniej nie miałeś takich problemów bo przynajmniej bym oddał zasilacz na gwarancji. Teraz gwarancji brak a serwis zwodził mnie twierdząc że na 100% winny jest akumulator i że nic innego nie może mieć wpływ na takie działanie centralki.

RobertH

Cytat: hudy w Czerwiec 30, 2021, 13:49:58
.... a serwis zwodził mnie twierdząc że na 100% winny jest akumulator i że nic innego nie może mieć wpływ na takie działanie centralki.
Od serwisu w dniu 3 kwietnia 2020 został wysłany e-mail na temat opisany w e-mail.
Z tematami do sprawdzenia i pomiarami od tego czasu (15 miesięcy)  cisza... więc kto tutaj nie mówi prawdy i nadużywa słowa 'zwodził'.

Oczywiście prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny naszych urządzeń, po dostarczeniu i testach możemy odpowiedzieć coś więcej o tym zasilaczu.

hudy

Tak było jednak stwierdzili panowie że z logów nie widać problemów po stronie centralki i jedynym winowajcą miał być akumulator.

RobertH

W logach nic nie było więc były tematy do sprawdzenia, pomiaru: zasilacz i akumulator itd.
Instalator ma mieć i umieć korzystać z multimetru: omomierz, woltomierz, amperomierz (i oczywiście uprawnienia SEP).