Brak połączenia z modułem AP-IP

Zaczęty przez glider33, Marzec 23, 2019, 17:17:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

glider33

Panowie Roberci,

nie wiem czy to przypadek, ale po aktualizacji Optima GSM do wersji 3.6 przestał działać moduł AP-IP. Objaw jest taki, że na module żarzą się (ledwo świecą) dwie diody led (pomarańczowa i zielona), a w programie Optima GSM Manager v. 2.4 moduł nie jest wykrywany przez wyszukiwanie podłączonych urządzeń.  Po całkowitej utracie zasilania i ponownym włączeniu centrali, na module AP-IP błyśnie raz niebieska dioda led i to wszystko.

Jakieś sugestie ?



robertm

Wygląda jak by AP-IP nie stertowało - nie ma to związku z wersją softu centrali.
Proszę o informacje co jest jeszcze podłączone do centrali , jak wykonane jest zasilanie, jak wychodzi bilans prądowy ?

glider33

To na pewno nie kwestia bilansu prądowego, bo Optima w takiej konfiguracji pracowała z modułem AP-IP przez 2 lata. Nie było żadnych modyfikacji modułów czy dokładania czujników. Dla pewności zrobiłem test, odpinając wszystkie moduły rozszerzeń do centrali (2 expandery wejść + APm AERO, ale efekt ten sam. Po prostu po aktualizacji centrali moduł AP-IP nie wystartował. Pewnie to przypadek, a wygląda to na niesprawność modułu AP-IP, także jutro wysyłam do Was na serwis. 

Pozdrawiam

ObiWan

Witam,
aby nie zakładać nowego wątku..
U mnie stało się dokładnie to samo. Restart centrali i ponowne załadowanie programu nic nie dały.
Czyli moduł na serwis?
Pozdrawiam

robertm

Tak, proszę przesłać do serwisu.

ObiWan

Witam,
bardzo dziękuję za szybką reakcję...
na razie zrobiłem taką sekwencje :
Akumulator odłączyłem  po dwóch minutach zasilanie.
Po odczekaniu 5 min. akumulator spowrotem i po chwili zasianie.
Moduł wystartował poprawnie i działa. (tak jak od trzech lat)
Na razie będę mu ufał ,a następnym razem niech sobie po Polsce pojeździ.
Pozdrawiam

miruk

Witam, mam podobny problem z tm że próbowałem dziś ustawić w bridża LAN i WLAN w LuCI i coś poszło nie tak, po zatwierdzeniu zmian wywaliło cały moduł, znikło wifi i adresy IP, na TPR4 w statusie sieci wyświetla: Błąd odczytu statusu modułu AP-IP  :-[ Próbowałem restartować centrale ale nie pomaga, na module AP-IP nie świeci żadna dioda, tylko podczas restartu na chwilke mignie zielona. Próbowałem resetować moduł SMSem komenda #### apipdefault ,ale zwraca błąd wykonania polecenia. Gdy wejdę na panelu w ustawienia serwisowe i wykonuje komendę #### apipdefault dostaję odpowiedź: Polecenie wykonane poprawnie ,ale niestety nic to nie daje.
Nie mam w tej chwili kabelka usb więc nie próbowałem OptimaGSMManagerem. Jak zresetować modół AP-IP ?

ObiWan

Cytat: miruk w Luty 16, 2021, 00:34:52
.... Jak zresetować modół AP-IP ?
Witam,
można z poziomu ustawień użytkownika w panelu TPR, zakładka Moduł internetowy
u mnie restartuje
Pozdrawiam

miruk

#8
Jutro będę miał kabel usb to jeszcze sprawdzę, ale mój problem raczej nie ma nic wspólnego ze zmianą ustawień które zrobiłem w LuCI. Po prostu po restarcie już nie wstał, bardzo blado świecą się na nim 3 diody (nie świeci tylko wifi) oraz zielona dioda LAN, po wyłączeniu i włączeniu prądu czasem jasno migną na 2-3 sek, a czasem nie. Wcześniej miałem raz przypadek że moduł też nie wstał ale wyłączenie zasilania pomogło, dziś wyłączałem z 10 razy, wyciągałem i nic nie pomaga, w TPR4 nie jest wykrywany, co jeszcze mogę z nim zrobić ?

miruk

Panowie porażka  :(
Moduł wysłałem na serwis, dostałem nowiutki HV1.2. Po podłączeniu oczywiście został wykryty przez centralę i zadziałał.
Ogólnie ustawiłem w LuCi tak samo jak na starym i to był mój błąd ,(tryb AP, oba interfejsy w bridge,wyłączyłem dhcp) kilkanaście restartów i moduł umarł  >:( 
Objawy podobne do starego, diody blado świecą, tylko niebieska od wifi jasno miga co około 30 sekund, centrala go nie wykrywa, jakaś porażka  :'( 
Jeśli serwis go reanimuje to wyłączam na nim całkiem wifi i będę używał tylko lana do podłączenia do niego internetu do komunikacji  z centralą.
Myślę że to dd-wrt na nim jest bardzo niedopracowane i przy zbytnim grzebaniu w ustawieniach uwala moduł.
Panowie z Ropama co o tym sądzicie? Z tego co widzę moduł nie wstaje, zachowuje się jakby miał uwalony soft lub jakieś ustawienia na nim nie pozwalają załadować systemu, tylko jak te ustawienia zresetować? Cóż począć ?

robertm

Konfiguracja wg. opisu jest nieprawidłowa, moduł AP-IP jest przygotowany do komunikacji z centralą i nie posiada funkcjonalności jaką próbuje Pan osiągnąć.
Do działania modułu po LAN wystarczy podłączyć LAN i wyłączyć WiFi w OptimaGSMManager, nie ma potrzeby zmiany ustawień w LuCi.
W serwisie przywrócimy AP-IP do stanu pierwotnego, proszę o przesłanie.

miruk

W takim razie podeślę moduł, w przyszłości wyłączę na nim wifi, a do polepszenia zasięgu internetu zastosuję dodatkowy router. Myślałem że skoro w ustawieniach LuCi jest taka opcja to ją wykorzystam. W sumie przez 3 lata wifi z tego modułu działało bez problemu ,tylko za natem (bez robienia bridge'a interfejsów). Ostatnio podłączyłem w domu drukarkę sieciową i chciałem aby była widoczna również na wifi z modułu ap-ip, dlatego chciałem go ustawić w przelotkę i stąd takie akcje. Nie myślałem iż stary moduł uszkodził się z powodu takiego ustawienia, a jednak okazuje się że chyba tak. Sugeruję aby na przyszłość zablokować tą opcję lub poprawić w sofcie ten błąd bo ktoś może próbować tego co ja.
Pozdrawiam i przepraszam Panów z Ropama za kłopot.

RobertH

#12
W instrukcji AP-IP jest taka uwaga i jest to aby oszczędzic czas i pieniądze:
" - konfiguracja zaawansowana wymaga znajomości konfiguracji sieci i routerów opartych o OpenWrt,
- w strefie instalatora i ftp z notami aplikacyjnymi zamieszczone są przykłady zmiany konfiguracji
np. stałe IP dla ETH, zmiana adresacji sieci ETH, WLAN,
zmiana portów dla WebSewrera i LuCI."

Bo nawet router oparty o OpneWRT może zostać nieprawidłowo skonfigurowany i wymagać flashowania po RS.
A co do ustawień to zrobienie bridge LAN(WAN)-->WIFI (między sieciami NAT)
to na pewno nie jest ustawienie obu interfejsów na bridge (jak tu skrótowo zostało podane).

miruk

Przyznaje że z OpenWRT nie miałem wcześniej styczności. Nie miałem zamiaru robić bridge'a pomiędzy sieciami NAT, tylko najzwyczajniej zmostkować obydwa interfejsy (WAN i WiFi), ustawić na module jeden adres IP z bramą i wyłączyć DHCP.
W mikrotiku i wielu innych routerach jest to proste ustawienie. Wchodząc w ustawienia LuCI też jest taka opcja, ale jak się okazuje nie jest to takie proste lub możliwe, a nieumiejętne zaznaczenie niektórych opcji uwala moduł.