Zdalne włączenie trybu serwisowego.

Zaczęty przez longin1, Kwiecień 05, 2020, 17:33:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

longin1

Dzień dobry,

Jestem nowy na forum Ropam - witajcie!
Jednak nie jestem nowy w temacie zabezpieczeń. Wcześniej przez wiele lat miałem do czynienia z konkurencją na "S".

Aktualnie zainstalowałem na obiekcie centralę Ropam NeoGSMIP. Wersja softu 2.0 - update zrobiłem lokalnie poprzez USB.
Centralka połączona jest z manipulatorem TPR1 oraz systemem Aero i kilkoma czujkami bezprzewodowymi PIR. To tylko początek konfiguracji, ale muszę wiedzieć jak pewne rzeczy robić zdalnie.
Ponieważ ani ja ani właściciel obiektu często nie możemy osobiście zjawić się w miejscu instalacji centrali fizycznie, muszę wiedzieć jak włączyć tryb serwisowy zdalnie.
Czy jest taka możliwość?

Dodać należy, że centralka znakomicie współpracuje z GSM i poprzez GPRS mogę ją zdalnie skonfigurować, ale co z tego skoro aby połączyć się z centralą najpierw trzeba włączyć tryb serwisowy. Czyli muszę założyć zworkę bezpośrednio na płycie centralki. Programowanie w sieci LAN również przebiega bezproblemowo, ale tak jak powyżej napisałem po włączeniu trybu serwisowego.
Nawet aplikację na Androidzie skonfigurowałem, port przekierowany i wszystko śmiga.

Czy można włączyć tryb serwisowy zdalnie np. poprzez SMS?

W instrukcji jest komenda:
  • [KOD GŁÓWNY]
  • [KOD SERWISOWY]
  •     -  u mnie są identyczne bo właściciel jest "starej daty" i chce je pamiętać. :)
    jednak komenda nie działa, po jej wysłaniu SMS-em na zaprogramowany numer z numeru podanego na liście, centralka nie reaguje, tryb serwisowy nie włącza się.

    Jak to zrobić o ile takie działanie jest w ogóle możliwe?

    "Sterowanie SMS aktywne" zaznaczone, odbieram również SMS z powiadomieniami o zdarzeniach. Czyli komunikacja jest poprawna.


    pozdrawiam

robertm

#1
Nie ma możliwości włączenia trybu serwisowego zdalnie inaczej jak już po połączeniu się programem NeoGSMIPManager i w zakładce online.
Do połączenia się zdalnie poprzez RopamBridge programem NeoGSMIPManager z centralą nie jest wymagany tryb serwisowy ten jest tylko wymagany przy połączeniu w sieci lokalnej poprzez wifi.

Do połączenia zdalnego centrala nie może być w czuwaniu - żadna strefa ! i należny zainicjować połączenie zdalne z aplikacji mobilne, z panelu dotykowego lub poprzez przesłanie komendy SMS xxxx connect ( xxxx- hasło)

Co do kodów użytkownika i serwisu  - nie mogą być identyczne !
Centrala nie przyjmie takiej zmiany ponieważ użytkownik i uprawnienia rozpoznawane są właśnie po kodach.
Nie zalecam też oddawania kodu serwisowego użytkownikowi - wtedy nie będzie Pan jako instalator i gwarant systemu wiedział czy coś klient sam nie zmienił.
To co Pan opisał to wejście w tryb serwisowy na klawiaturze numerycznej TK-4.

[*][#][0][#][KOD GŁÓWNY][#][KOD SERWISOWY][#]

Wejście w tryb serwisowy. (Tryb serwisowy tylko po pozwoleniu użytkownika głównego).


longin1

#2
Bardzo dziękuję za informacje.
Przetestuje czy można połączyć się za pomocą internetu, ale spoza sieci LAN bo dotychczas próbowałem po GPRS i w sieci lokalnej - tutaj nie ma problemów bo ręcznie zakładam zworke trybu serwisowego lub inicjuje komunikacje poprzez SMS dla połączenia poprzez GPRS. Z tym brakiem możliwości uruchomienia trybu serwisowego zdalnie to trochę słabo jest. Moim zdaniem powinna być taka możliwość ponieważ transmisja GPRS często jest zrywana i tylko internet pozostaje. Czujkę lub inne urządzenie daję komukolwiek w celu fizycznego przetransportowania na miejsce instalacji, po czym ten ktoś wkłada baterię, ja już jestem przygotowany do instalacji bo zdalnie uruchomiłem serwisowe połączenie z centrala i konfiguruje co trzeba.
Nie rozumiem sformułowania ,,tylko po pozwoleniu przez użytkownika głównego". Niestety ale nie tylko moim zdaniem ta kwestia nie jest w instrukcji jasno opisana. Kto jest tym użytkownikiem głównym ? Czy to właśnie hasło serwisowe? Co musi wykonać ten użytkownik ? Czy chodzi o komendy manipulatora o 8-mio godzinnym dostępie serwisu? To nie działa. Neogsmip manager nadal wymaga włączenia trybu serwisowego na centrali. Czyli ide i włączam zworke? :) Wiele pytań się nasuwa. Prosze o wyjaśnienie.

Dodam jeszcze tylko ze centrala przyjęła identyczne kody: użytkownika oraz hasło serwisowe.

robertm

Na tryb serwisowy musi zezwolić użytkownik główny - czyli za pomocą kodu głównego.
W panelach TPR-4 jest to rozwiązane jako pozwolenie na 8h i następnie wchodzimy w ustawienia -> menu serwisowe (po podaniu hasła serwisowego) - w tym momencie centrala jest w trybie serwisowym
natomiast w TK-4 - jest to sekwencja z kodami głównym i serwisowym która wcześniej cytowałem.
Nie ma możliwości włączenia trybu serwisowego poprzez SMS.

Ma Pan do dyspozycji trzy rodzaje połączeń:
1. Połączenie lokalne USB - nie ma potrzeby wprowadzania centrali w tryb serwisowy, jest Pan lokalnie i ma Pan dostęp do centrali
2. Połączenie lokalne TCP/IP - dla bezpieczeństwa z uwagi na to ze cieć lokalna wifi może być dostępna poza budynkiem chronionym - wymagane jest wprowadzenie centrali w tryb serwisowy.
3. Połączenie zdalne TCP/IP/GPRS - połączenie zdalne poprzez TCP/IP lub GPRS  - nie wymaga trybu serwisowego natomiast za to centrala nie może być w czuwaniu - żadna strefa, i należny zainicjować połączenie zdalne z aplikacji mobilne, z panelu dotykowego lub poprzez przesłanie komendy SMS xxxx connect ( xxxx- hasło).


longin1

Prawie wszystko rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie.
Pozostała jedna kwestia do wyjaśnienia.
Załóżmy, że nie mam zasięgu GSM czyli gprs nie zadziała, ale mam połączenie kablowe i tędy dostęp do Internetu. Na routerze przekierowałem port 9999 na konkretny adres IP w sieci LAN czyli na moją centralę.
Czy mogę zdalnie połączyć się z centralą wykorzystując tylko TCP/IP przez internet kablowy? Jeśli tak to jak to zrobić bo jak klikam w NeoGSMIPManager na połączenie zdalne TCP/IP / GPRS to program informuje mnie o konieczności wysłania SMSa inicjującego no i fajnie, ale jeśli nie ma takiej opcji bo zasięgu nie ma to co wtedy? Internet jest.

Drugie spojrzenie na sprawę - użytkownik włączy tryb serwisowy ręcznie zworką - jak wtedy połączyć się z centralą bez SMSa inicjującego?

Musi być sposób na połączenie się bo przecież centrala "widzi" Internet więc teoretycznie jest do niej dostęp i nawet router niczego nie blokuje a wręcz przeciwnie przekierowuje port na konkretny IP.

Przepraszam za dociekliwość, ale programowanie zdalne przez Internet to dla mnie bardzo istotna kwestia, wręcz podstawowa.

wojtek06061989

O ile się nie mylę to zamiast SMS aktywującego można z poziomu aplikacji włączyć programowanie serwisowe. Opcja jest w menu "ogólne ustawienia" na samym dole, załączam screen

longin1

Tak tak, widziałem to, ale to jest aplikacja mobilna wiec pewnie dotyczy komunikacji GPRS po stronie centrali a mi chodzi o sam internet. Nie wiem tego na 100%, ale na pewno przetestuje.
Dzięki za sugestię.

wojtek06061989

Myślę że jesteś w błędzie, aplikacja może się łączyć zarówno po gprs jak i po "Internecie" (wifi, lan) więc powinno zadziałać korzystałem kiedyś z takiej opcji i działało

robertm

Tak jak napisał wojtek06061989 w centralach serii NeoGSM-IP do programowania zdalnego wykorzystywany jest internet taki jaki jest dostępny ten lub ten - jak jest LAN czy WiFi, jak nie ma przełącza się na GPRS centrala.
Aplikacja mobilna również korzysta w pierwszej kolejności z WiFi, a w razie konieczności przechodzi dopiero na GPRS.

Tak jak pisałem - do połączenia zdalnego nie jest potrzebny tryb serwisowy !!



longin1

Cytat: robertm w Kwiecień 07, 2020, 10:22:06
Tak jak napisał wojtek06061989 w centralach serii NeoGSM-IP do programowania zdalnego wykorzystywany jest internet taki jaki jest dostępny ten lub ten - jak jest LAN czy WiFi, jak nie ma przełącza się na GPRS centrala.
Aplikacja mobilna również korzysta w pierwszej kolejności z WiFi, a w razie konieczności przechodzi dopiero na GPRS.

Tak jak pisałem - do połączenia zdalnego nie jest potrzebny tryb serwisowy !!

Proszę nie krzyczeć.

Podłączyłem komputer do internetu zewnętrznego. Ładuję dane centrali z pliku *.rpn. Wybieram połączenie zdalne TCP/IP / GPRS. Program nie łączy się z centralą tylko prosi o wysłanie SMSa inicjującego "<kod> connect" a w opisie problemu napisałem, że nie ma dostępu do GSM czyli nie wyślę żadnego SMSa.

Co źle robię?





longin1

Przetestowałem, działa.
Pomógł mi wojtek06061989 - podał takie podejście do sprawy, że udało się rozwiązać problem.
Zrzut ekranu, który załączył jest kluczowy - tam jest ta opcja, której szukałem. Dziękuję!

Czyli wynika z tego, że można programować centralę nawet  bez dostępu do GSM, ale z dostępem do internetu (WiFi, LAN).
Z drugiej strony opcję trybu programowania centrali umieszczono w opcjach ogólnych - ciekawe podejście. :)

tombi

Witam wszystkich!
Moje pytanie - w jaki sposób wyłączyć tryb serwisowy?

Montaż płyty w trudno dostępnym miejscu, stąd przez wifi i zworkę włączam tryb serwisowy. Wprowadzam zmiany w konfiguracji. Zapisuję je do centrali. Odłączam zasilanie, zdejmuję zworkę. Podłączam zasilanie i... centrala dalej jest w trybie serwisowym:-( W jaki sposób sprawić, aby - bez podłączania kabla - powróciła do stanu normalnej pracy?

sqmir

To na pewno z TPR-4 da się zrobić, przetestowałem u siebie.

cava

Witam, mimo że temat w tym wątku dawno nie poruszany, ale spróbuję bo mam podobną sytuacje.
Potrzebuje uruchomić zdalne tryb serwisowy w centrali NeoGSM-IP64, korzystam z RopamNeo i opisu zamieszczonego przez wojtek06061989, ale niestety centrala mimo wielu prób nie wchodzi we właściwy tryb, co może być przyczyną? Proszę o podpowiedzi.

robertm

Tak jak już pisałem, nie ma możliwości włączenia trybu serwisowego zdalnie inaczej jak już po połączeniu się programem NeoGSMIPManager i w zakładce online.
To co opisuje wojtek06061989 - to zezwolenie na programowanie serwisowe - to znaczy zdalne połączenie programem NeoGSMIPManager z centralą - nie jest to wejście w tryb serwisowy !