Neogsm-IP i montaż czujników p.poż

Zaczęty przez Adax, Styczeń 24, 2023, 16:25:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Adax

Dzień dobry, to mój pierwszy post na Forum Ropam :)
Wybór padł na Neogsm-IP z modułem EXP-I8 i mam kilka pytań przed skompletowaniem czujników:

1. Czytam, że odradza się umiejscowienia czujnika dymu i ciepła w kuchni pod sufitem, bezpośrednio nad płytą kuchenną, a  tak właśnie mamy podpięty kabel i każde inne położenie rodzi kucie itp. :(  Nad płytą jest jednak wyciąg, który zazwyczaj pracuje.
Ponadto aneks kuchenny i salon rozdzielone są belką nośną i stąd problem wyboru położenia dla tej czujki. Wg mnie powinien być w kuchni, ale jak nie nad płytą to gdzie? Dookoła mamy zabudowany cokolik podwieszany z oświetleniem o szerokości ok. 80cm i w nim można by się poruszać w lewo i w prawo i ew. odsunąć od płyty, ale ciągle nie będzie to środek kuchni, ale jednak bardziej obrzeże. Jak to wygląda z praktyki w kuchniach? Gdy będziemy gotować, to alarm będzie dezaktywowany, jednak sam czujnik może "krzyczeć" -czy będzie "krzyczał" np. od parowania, itp. na wysokości 2.5 m?

2. Czytam, że panel TPR-4BS umożliwia dodatkowo 2 wejścia. Problem w tym, że kabel podtynkowy dla panelu ma tylko 6 żył, 4 dla magistrali i 2 wolne żyły. Natomiast wszystkie kable czujników mam doprowadzone do Centrali. Pytanie: czy te 2 wolne żyły wystarczą aby zawrócić 2 czujki i wpiąć do dwóch dod. wejść w panelu?
Czy ew. jest inna możliwość? Bo 1 czujkę to raczej na pewno zawrócę do panelu.

wojtek06061989

Ad. 1 Nie dawaj nad płytę, daj w tej opasce, wymóg jest chyba 25 lub 50cm od ściany sprawdź w instrukcji czujki np od satela tsd
Czujkę ustawiasz jako 24h lub dymowa jeśli chcesz korzystać z funkcji resetu. Poczytaj w DTR centrali
Ad. 2 podłączasz pod panel i nie trzeba żadnych dodatkowych przewodów z panelu leci już po magistrali do centrali

Adax

Dzięki!
Ad.2 Chyba mnie nie zrozumiałeś -nie mam możliwości doprowadzić przewodów od tych 2 czujników do panelu bez kucia. Dlatego pytam czy można je zawrócić od centrali do panelu przy wykorzystaniu 2 wolnych żył bo magistrala zabiera 4ż, więc jest 2 wolne.

wojtek06061989

aaaa, ok faktycznie nie zrozumiałem, a skoro masz je w centrali to po co chcesz zawracać do panelu?
Jeśli brakuje ci wejść to dołóż moduł w centrali i po problemie  ;D
Z dwoma przewodami nie da rady 2 czujek ogarnąć, min 3 są potrzebne.
Uważam że szkoda kombinacji i roboty na kucie dołóż moduł wejść i będzie git, chyba że nie masz już miejsc w centrali na dodatkowe wejścia.... 

Adax

Oczywiście można dodać kolejny, ale myślałem że 1 dodatkowy wystarczy :)
Myślałem też, że 18 wejść wystarczy dla 18 czujników, ale czy to prawda? Jak spojrzałem na konfi dla sygnalizatora zewn. i wewn. to zaczynam się obawiać, że wejść mi nie wystarczy, dlatego b. proszę o info ile więc wejść przewidzieć dla konkretnych czujników:
1. czujnik ruchu Bosch BPR2-W12 Blue Line gen.2
2. sygnalizator zewn. SP-4001 R
3. sygnalizator wewn. SPW-100
4. czujnik dymu/ciepła TSD-1
5. kontaktrony

wojtek06061989

Co do zasady jeden czujnik to jedno wejście
każdy, który podałeś wymaga jednego wejścia zakładając że wybierzesz 2EOL gdyż wtedy sabotaż jest na tej samej linii co sygnalizacja stanu.
Co do sygnalizatorów to one są sterowane wyjściem, jedynie styk sabotażowy należy podpiąć pod wejście.
Syrena wewnętrzna jeśli jest "pilnowana" przez np PIR na upartego sabotaż możesz odpuścić.

Adax

Hmm, czyli syreny formalnie angażują dod. wejścia :(  -można tu jakoś zaradzić ?

wojtek06061989

Można wszystko, nie raz widziałem w ogóle nie podpięte styki sabotażowe syreny, ale myślę że to nie o to chodzi w systemie alarmowym...
Generalnie dużo też zależy od umiejscowienia syreny.
Nie pamiętam teraz czy masz tam jakiś dodatkowy moduł rozszerzeń, jeśli tak możesz podpiąć syrenę pod styk sabotażowy tego modułu, chyba że już go używasz do sabotażu obudowy.
Nie mniej uważam że dodatkowy moduł wejść rozwiąże wszystkie twoje problemy