Alarm - licznik impulsów

Zaczęty przez garzew2, Lipiec 25, 2017, 21:48:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

garzew2

Witam
Czy centralę Optima GSM można wykorzystać do zliczania impulsów z wodomierza.
Chciałbym aby centrala liczyła impulsy i jeżeli np. w odstępach 10-minutowych liczba impulsów przekroczy zadaną wartość to centrala zgłosi alarm.

robertm

Myślę że sporo pomoże nota aplikacyjna : an_optimagsm_licznik_wejsc_wyjsc.pdf

garzew2

Ustawienie licznika z wejść i wysterowania wyjścia po przekroczeniu danej wartości jest proste. Ale jak ustawić aby licznik resetował się np. co 5 minut?

RobertH

W przykładzie jest wyzwalanie od TIMERa
dla 5 minut najlepiej wygenerować przekaźnik czasowy BLINKER o czasie 300s/2= 150s.
Na każde zbocze narastające (wyjście blinkera np. Ox, Mx) robimy analogicznie jak w nocie.

garzew2

Czy może Pan spojrzeć na mój plik i wyjaśnić co robię źle.
Ustawiłem blinker który co 5s zmienia stan O3 oraz funkcję aby przy zboczu narastającym O3 resetował się L1 do zera.
Niestety w symulatorze to nie fukcjonuje (tzn. ręczne załączenie/zaptaszkowanie O3 resetuje licznik ale z blinkera to nie działa).

RobertH

Wyjście O3 nie ma zazaczonej opcji wyzwalania LogicProcessor (załączane przez).

Ponadto warunek 'syrena' wg mnie załączy syręne i nie ma warunku wyłączenia (aż do resetu centrali),
jeżeli O3 ma być wskaźnikiem przekroczenia L1 to należy dopisać warunek ('else- w przeciwnym razie')
O1: = 0
A jeżeli ma być wyjście na czas to warunek przerobić z O1->M1
i z markera M1 uruchomić przekaźnik 'One Shot' z wyjściem O1.

mirekgrz

Zobacz czy plik ktory umiescilem spelnia twoje zalozenia.

RobertH

Licznik i syrena powinna działać.
(w wartościach startowych dopisać L1=0 aby po restarcie licznik był wyzerowany).

garzew2

Witam, dawno nie zaglądałem na forum.
Dziękuje mirekgrz za odpowiedź i podesłany skrypt. Wszystko działa.
Jeszcze tylko potrzebuję aby licznik resetował się co dany odstęp czasu. Np. co 10minut niezależnie od tego ile było już naliczonych impulsów.
I podobnie jak wcześniej pisałem mam ten sam problem. Jest blinker który steruje wyjściem O2.
W funkcji ustawiłem że jeżeli jest zbocze narastające O2 to licznik L1=0.
Ale w symulatorze to nie działa. Tylko ręczne klikanie na O2 zeruje licznik. Nie rozumiem o co chodzi? :(

Drugie pytanie
Czytając trafiłem że wejście można ustawić jako licznikowe. Poniżej jest pole globalne opcje wejść:
- licznik naruszeń
- kasowanie licznika po
Czy to kasowanie następuje np. w 30s po wystąpieniu przykładowych 5 naruszeń, czy może cyklicznie co 30 sekund?