Aplikacja RopamOptima - sugestie i błędy

Zaczęty przez glider33, Sierpień 19, 2016, 09:42:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

glider33

Postanowiłem założyć nowy wątek dotyczący aplikacji RopamOptima, ponieważ poprzedni wątek gdzie był poruszany temat aplikacji dotyczył RopamDroid, a nie RopamOptima. Adminów proszę o przeniesienie postów do nowego tematu ;)


Co do samej aplikacji to uważam, że jest bardzo przejrzysta i intuicyjna w obsłudze, także nawet początkującemu użytkownikowi nie powinna sprawiać problemów.


Z takich kosmetycznych spraw jakie rzuciły mi się w oczy to słaba czytelność ikon z kłódkami przy strefach. Warto zmienić ich kolor na jakiś ciemniejszy bo białe mocno zlewają się z tłem, szczególnie jest to uciążliwe w słońcu na ekranie telefonu.





Poza tym bardzo mi brakuje opcji zmiany kolejności stanu wejść po kliknięciu w ikonę "domku z lupą". Taka możliwość jest np. w panelach TPR z poziomu Optima Manager. Ustawienie kolejności wejść jest bardzo przydatne w sytuacjach gdzie często blokujemy te same wejścia, żeby niepotrzebnie nie latać palcem po ekranie. Poza tym dobrze mieć taką samą kolejność wejść w panelu TPR oraz aplikacji bo później łatwo o pomyłkę przy blokowaniu.


Co do zauważonych błędów to na razie wychwyciłem dwa, ale proszę jeszcze panów Robertów o weryfikację:


1. W pamięci zdarzeń odczytanej w aplikacji RopamOptima, załączenie pełnego czuwania pokazywane jest jako załączenie czuwania nocnego. Poniżej te same zdarzenia odczytane w Optima Manager oraz aplikacji.






2. W mojej konfiguracji centrali w strefie nr 1 mam ustawiony czas na wejście 30 sekund. Zauważyłem, że przy załączeniu CZUWANIA NOCNEGO przez aplikację, system odlicza te 30 sekund zanim uzbroi strefę nr 1 w czuwaniu nocnym.
Wcześniej załączałem czuwanie nocne przez aplikację RopamDroid i system od razu uzbrajał strefę bez odliczania czasu, także proszę o weryfikację tego problemu.




To chyba tyle na początek, reszta wyjdzie w praniu :)  Zachęcam innych użytkowników aplikacji do dzielenia się swoimi uwagami.


Marek

Popieram i również proszę o powyższe poprawki jak kolega glider33.
1. Mi również brakuje ustawiania nie tylko kolejności wejść ale i wyjść.

2. Kolejny problem to blokowanie linii wejściowych. W momencie "podglądania" stanu wejść i przewijając ekran często się zdarza zablokowanie linii, gdyż blokowanie linii działa na całej powierzchni linii, a nie tylko w miejscu postawienia "ptaszka". Podobnie jest przy ukrywaniu w ustawieniach wejść i wyjść

3. Ja mam problem z łącznością z ROPAMOPTIMĄ w trakcie trwania alarmu. W końcu jak się połączy to program działa wolno. Poza alarmem łączność działa prawidłowo. Nie wiem gdzie szukać przyczyny.


Przy okazji zapytam, skoro został poruszony wątek ROPAMOPTIMY, czy wg Was użytkowników podgląd z kamer powinien być skalowany do okna telefonu? Mam przypadek używania kamery o rozdzielczości D1, a telefon jest o rozdzielczości 2550x1440. Wielu klientów używa jeszcze kamer analogowych i długo będą jeszcze używać...a telefony się zmienia jak rękawiczki. Dodam, że kamery analogowe często dają lepszy obraz niż niektóre kamery cyfrowe. Wiem, że są natywne rozwiązania do kamer, ale będąc poza obiektem chronionym i łącząc się już z ROPAMOPTIMĄ nie trzeba uruchamiać jeszcze dodatkowego programu co jest stratą czasu.

Electro-Guard

...ja bym jeszcze trochę porozsuwał ikony na górnej belce symbolizujące czuwania stref grupując je jednocześnie - numer strefy bliżej odpowiadającej jej kłódki - bo według mnie zlewają się.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

glider33

#3
Cytat: Marek3. Ja mam problem z łącznością z ROPAMOPTIMĄ w trakcie trwania alarmu. W końcu jak się połączy to program działa wolno. Poza alarmem łączność działa prawidłowo. Nie wiem gdzie szukać przyczyny.
Kolego Marek, sprawdzałem dzisiaj u siebie Twój problem z łącznością i działaniem aplikacji w czasie trwania alarmu i nic takiego nie zauważyłem.  Łączyłem się z telefonu zarówno po sieci LTE jak i z wewnętrznej sieci do której jest podpięty moduł AP-IP. Moduł jest podłączony z internetem kablem, a Wifi w module mam wyłączone. Do modułu przypisałem stały adres IP.


Cytat: Electro-Guard w Sierpień 21, 2016, 20:47:54
...ja bym jeszcze trochę porozsuwał ikony na górnej belce symbolizujące czuwania stref grupując je jednocześnie - numer strefy bliżej odpowiadającej jej kłódki - bo według mnie zlewają się.
Zgadzam się, że można to poprawić bo obecnie nie bardzo wiadomo czy numer strefy dotyczy lewej czy prawej kłódki.
Proszę również jak kolego Marek, o możliwość edycji kolejności wejść oraz wyjść, a także wyłączenie możliwości przypadkowej zmiany wejść/wyjść po naciśnięciu nazwy we/wy.

Panowie Roberci, proszę o potwierdzenie problemu z punktu 1 i 2 mojej wcześniejszej wypowiedzi.

Electro-Guard

Ja też problemu z wolnym działaniem aplikacji podczas alarmowania nie mam, ani po wifi ale z wan.
A może w tym czasie optima generuje duży ruch wysyłając większą ilość mejli i to zapycha zasoby...
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

glider33

Widzę, że Panowie Roberci chyba są mocno zapracowani weryfikacją naszych zgłoszeń i uwag :)

Dość mocno irytujący w nowej aplikacji jest czas jej otwierania. Na moim telefonie od kliknięcia na ikonkę aplikacji do ukazania się ekranu logowania mija prawie 10 sekund. W RopamDroid aplikacja otwierała się natychmiast, ale to pewnie dlatego, że była cały czas w uśpieniu, na co wskazywała ikonka w górnej belce ekranu telefonu. Podobnie działa aplikacja "Eura Video IP" do obsługi widodomofonu IP - też nigdy się do końca nie zamyka, ale można to zmienić w menu tego programu.

Czy jest możliwość dodania w nowej wersji RopamOptima opcji pozostawania aplikacji w uśpieniu ?








RobertH

Dziękuje za sugestie i uwagi.
Tematy zostaną poddane pod analizę i ewentualnie zostaną ujęte w kolejnych wersjach, uaktualnieniach.

Marek

Cytat: glider33 w Sierpień 23, 2016, 07:22:37
Na moim telefonie od kliknięcia na ikonkę aplikacji do ukazania się ekranu logowania mija prawie 10 sekund.
Na Note4, Galaxy S5 i Galaxy Alpha pierwsze uruchomienie aplikacji trwa 2 sek. Od razu pokazuje się niebieskie logo co zajmuje właśnie 2sek. i po tym pojawia się ekran logowania. Kolejne uruchomienie aplikacji jest już bez niebieskiego logo (i bardzo dobrze) i pojawia się ekran logowania...myślę, że zajmuje to poniżej 1 sekundy. Logowanie trwa 4 sek.

Electro-Guard

u mnie też nie ma większego opóźnienia, czyli glider ma za dużo aplikacji zainstalowanych  :D
zrestartuj czasem telefon
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

glider33

Cytat: Electro-Guard w Sierpień 23, 2016, 21:10:52
u mnie też nie ma większego opóźnienia, czyli glider ma za dużo aplikacji zainstalowanych  :D
zrestartuj czasem telefon
Aplikacje to swoją drogą ;), ale też nie dysponuje tak szybkimi telefonami jakie wymienił Marek. Używam LG G2 Mini, który do demonów prędkości nie należy. Telefon jest regularnie czyszczony ze śmieci, a mimo to aplikacja na nim uruchamia się wolno.
Swoją drogą chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłej wersji była możliwość uśpienia aplikacji tak jak to było w Ropam Droid.

Marek

Glider33:
U mnie RopamDroid v.1.93 po wyjściu nie pozostaje na belce u góry, czyli jak Ty piszesz w uśpieniu.
W telefonie w opcjach programisty jak masz ustawione "Ogranicz procesy w tle" i "Wył. aplikacje w tle"?
Jak włączasz ROPAMOptimę drugi raz to pojawia Ci się znowu niebieskie logo?
Jeśli możesz to przywróć do ustawień fabrycznych, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że to jest kwestia szybkości telefonu.

pankracy

Witam,
Bardzo się cieszę że firma ropam mocno rozwija swoje produkty. Po instalacji aplikacji mam kilka spostrzeżeń. W dalszym ciągu brakuje mi w aplikacji jakże przydatnej funkcji termostatu do sterowania ogrzewaniem - funkcjonalność panelu TPR i może jakiegoś sensowniejszego podglądu temperatur i wejścia AI (nazwy i skalowanie). Po paru kliknięciach nasuwa się pytanie - czy do korzystania z aplikacji jest niezbędne posiadanie modułu AP-IP przy np. połączeniach zdalnych (poza siecią lokalną)? Przecież da się programować centralę zdalnie właśnie korzystając z ropambridge i wbudowanego w centralę modułu gprs i skąd pomysł na subskrypcje roczne dla nie posiadających zewnętrznego ip. Do programowania centrali nie potrzeba subskrypcji... czy może już potrzeba lub wkrótce będzie taka konieczność?

robertm

W najbliższej aktualizacji aplikacji RopamOptima planujemy dodanie termostatów.

Electro-Guard

odnośnie bugów to wypatrzyłem następujący:
w moim przypadku jest to IOE-IQPLC ale to pewnie nie ma znaczenia, chodzi tylko o wielkość pola
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

cotvi

Czas otwierania aplikacji Huawei P9 lite 4s