Moduł EXP-I8 - dziwne zachowanie.

Zaczęty przez PiotrJ, Grudzień 30, 2018, 21:34:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

PiotrJ

Witam.

Do centrali Neo-PS ( ver. 2.1 ) posiadam podpięty moduł EXP-I8 ( oprócz tego na magistrali pracują w układzie gwiazdy 2x TPR-2W ver/ 1.7 oraz RF-4 ).
Zwory magistrali ustawione są na TPR1 i TPR2 - najdalej oddalone. Moduł RF-4 jest przy samej centralce w jednej skrzynce ).

W czasie pracy moduł EXP-I8 funkcjonuje on prawidłowo - nic się niepokojącego nie dzieje. Jednakże, gdy centrala zostanie przeładowana ( np. po zakończeniu połączenia z Program Partner  lub po odłączeniu i ponownym włączeniu zasilania) - to na dwóch ekranach manipulatorów podczas uruchamiania się systemu pojawia się Alarm z komunikatami o sabotażu wszystkich wejść od numeru 13  do 19 ( te wejścia mam ustawione jako 2EOL-NC, 20 jest ustawione jako NC ).
Wejścia 1-6,9-12 również mam ustawione jako 2EOL-NC - jednakże o nich nic nie komunikuje. 

Czy to normalne ?

Pozdrawiam
Piotr

mor

Sprawdź osadzenie wtyczki od EXP-I8 (nie ma zatrzasku), u mnie wywalało sabotaż, gdy wtyczka się nieco wysunęła.

PiotrJ

Dziś będę miał dostęp do centrali, to posprawdzam taśmę.

Pozdrawiam
Piotr

PiotrJ

Niestety. Nie jest to kwestia wtyczek i taśmy łączącej.
Problem ten występuje tylko podczas restartu centrali telefonicznej lub po odłączeniu całkowicie zasilania  i ponownym podłączeniu ( i to też losowo ).
Co ciekawe podczas normalnej pracy nie ma żadnych problemów.

RobertH

czujka podłączona 4-przewodowo ? tj.
zasilanie; AUX i GND do płyty centrali
linia: Ix i GND na EXP-I8

Objawy jak dla utraty połączenia miedzy centralą a EXP-I8.
Pomierzyć taśmę (pin do pin), sprawdzić połączenia czujek, 'masy'.

PiotrJ

Wygląda na to, że znalazłem chyba przyczynę. Do gniazd T1 i T2 mam podpięte dwa czujniki DS1820.
Problem leży po stronie T2 i chyba specyfiki podłączenia u mnie czujnika na tym porcie.
Na strych do okna dachowego mam podłączony tylko jeden przewód 6 żyłowy:

1. GND ( masa dla kontaktronu i czujki dymu )
2. Kontaktron ( 2EOL/NC w korespondencji z gniazdem GND)
3. +12 ( zasilanie czujki dymu )
4. Wyjście czujki dymu NO

Postanowiłem wykorzystać ostatnią parę do czujnika temperatury:

5. +5V z gniazda T2
6. Tout do gniazda T2

Masę dla czujnika wziąłem z linii 1 - GND

I przy takim układzie pojawił się problem. Gdy wypiąłem czujnik - podczas restartów alarm nie sygnalizuje sabotażu linii 2EOL na dodatkowym module EXP-I8.
Czujnik jest sprawny ( sprawdzałem na innym czujniku - efekt ten sam ).

Zrobię jeszcze test:
Odepnę na chwilę czujnik dymu i wykorzystam jedną linię do puszczenia osobnego GND z gniazda T2 do czujnika TSR-2 i podepnę go pod tą masę. Zobaczymy, czy nadal problem będzie występował. Jak to pomoże, to zamiast +5V puszczę GND z gniazda T2, zaś zasilanie czujnika TSR-2 uzyskam ze stabilizatora +5V podłączonego do +12V.

Pozdrawiam
Piotr




tykasan

Koniecznie daj znać wynik testu :)
również mam 6-cio żyłowe okablowanie i myślałem o wykorzystaniu 2 żył n czujniki temperatury TSR1
M

PiotrJ

Dziś podczas podczas pierwszych testów miałem odłączony czujnik TSR2 i TSR1 i po restarcie zasilania pojawiły się sabotaże wejść EXP-I8.
Po podłączeniu TSR2 z oddzieloną masą ( na chwilę odpiąłem czujnik dymu ) - zrobiłem restart i znów pojawił się podczas uruchamiania centrali sabotaż wejść.
Odpiąłem więc od modułu EXP-I8 wszystkie przewody, podpiąłem rezystor 1,1kOhm -  przy restarcie było OK.
Wypiąłem wszystkie rezystory - restart - pojawia się sabotaż.
Odpiąłem moduł od centralki - nie ma sabotażu ( a zdaje się, że mam włączoną opcję Brak połączenia z modułem wejścia wywołuje sabotaż - ale muszę sprawdzić  po odczycie konfiguracji centralki ).
Wygląda na to, że moduł EXP-I8 jest czuły na prowadzenie masy - spróbuję na dniach odłączyć najpierw czujki PIR ( w to miejsce wstawię rezystory ) i przetestuję, jak zachowuje się centralka na samych kontaktronach.


Pozdrawiam
Piotr

PiotrJ

Podłączyłem pod EXP-I8 same wejścia kontaktronów. Nie pomogło. Losowo podczas restartu pojawia się sabotaż na wszystkich liniach.
Ponieważ podczas pracy moduł pracuje poprawnie - dałem sobie spokój. Po kilku dniach sprawdzania i testów już mi się nie chce szukać przyczyny ( zwłaszcza, że może być problem hardwarowy ).
Pozdrawiam
Piotr.

RobertH

Proponuję podłączyć dodatkową 'masę' z zacisku GND centrali do GND ekspandera.

PiotrJ

W wolnej chwili spróbuję zrobić to.

PiotrJ

Niestety nie pomogło.  Dalej ten sam objaw.

Między czasie pojawiły się inne problemy - ale to w osobnych wątkach.