Problem w czujnikiem temperatury

Zaczęty przez miruk, Grudzień 26, 2017, 22:10:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

miruk

Mam podpięte do OptimaGSM 4 czujniki temperatury, 3 są wewnątrz budynku i czwarty wystawiony na zewnątrz. Ostatnio po zalogowaniu się poprzez przeglądarkę lub z telefonu na tym czwartym czujniku pokazuje Awarie :( Co ciekawe na panelu TPR-4 w tym czasie normalnie wyświetla temperaturę z tego czujnika, a po wejściu w zdarzenia loguje z tego czujnika prawidłową temperaturę. Po wyłączeniu i włączeniu centrali przez kilka-kilkadziesiąt minut jest wszystko OK, po czym znów robi się Awaria :/ Ma ktoś pomysł co to może być? Czujnik podpięty na skrętce około 20 metrowej, sprawdzałem już wszystkie połączenia kabla, ale to nic nie dało.

robertm

#1
proszę pamiętać o odpowiednim połączeniu przewodów w skręcone pary: 1 para: sygnały Tx+GND, 2 para:+VT
Dodatkowo ważne jest prowadzenie przewodu - proszę zwrócić uwagę czy nie jest położony wraz z sygnałami powodującymi zakłócenia magistrali.

Jeżeli problem jest tylko poprzez www, proszę zaktualizować centrale OptimaGSM, moduł AP-IP oraz aplikację RopamOptima do najnowszych wersji.

miruk

#2
Problem tak jak napisałem występuje tylko przez www i na androidzie w aplikacji RopamOptima, na panelu TPR-4 w
wykresach pokazuje temperaturę prawidłowo, na górnym pasku w rogu zamiast temperatury pokazuje wykrzyknik,  wersja soft centrali:2.9, wersja soft AP-IP : 1.8

Dodatkowo sprawdziłem połączenia czujników i jedna para jest podlaczone V+ i gnd, natomiast tx jest osobno na trzecim kablu, po podłączeniu tak jak w opisie wyżej wcale nie wykrywa czujnika(w panelu pokazuje pytajnik) , przelaczylem jak było i po włączeniu centrali jest OK, ale pewnie po jakimś czasie pokaże Awarie

robertm

proszę zaktualizować
centrale OptimaGSM do wersji V3.0,
moduł AP-IP do wersji V1.8
aplikację RopamOptima do  1.3.2

miruk

Od mojego ostatniego postu wszystko działa dobrze, możliwe że na tym czujniku coś nie łączyło, sam nie wiem.
Co do software to jak pisałem, tylko na centralce mam v2.9 ,reszta najnowsza, jak się awaria powtórzy będę aktualizował do v3.0

miruk

Dziś znów wywaliło awarie, tym razem na czujniku T1 (do tej pory kilka razy wywalało na T4), jakiś czas temu zaktualizowałem soft do 3.1 ale jak widać nie pomogło, co ciekawe jak wejdę na panelu w wykresy temperatur to tam pokazuje temperaturę z tego czujnika normalnie, na pasku pokazuje wykrzyknik, na wygaszaczu jakiś taki odwrócony pytajnik, a na RopamOptimie (na telefonie i na kompie) Awaria. Po restarcie centrali już działa normalnie. Najgorsze że na czujniku T1 mam ustawiony termostat który steruje piecem CO, no i dziś jak wróciłem do domu miałem zimno  >:(

jajen

Coś nie tak z tymi czujnikami bo ja ostatnio też na kablowym zewnętrznym miałem awarię. Ni z tego, ni z owego. Po ok godzinie zaczął działać. Przewód ma ok 5m. Sterowanie piecem mam na bezprzewodowym. One chodzą w miarę stabilnie póki co.

zimar

Witam,
Mam problem z czujnikami temperatury TSR-1-HT, mianowicie, już drugi tego typu czujnik, który mam umieszczony na zewnątrz budynku po kilku miesiącach pokazuje złe wskazania, np. 127'C. Przy dobrej pogodzie i małej wilgotności wskazania są poprawne. Są to przecież urządzenia hermetyczne, to dlaczego jest z tym problem??

RobertH

A skąd wnioski że to od warunków, wilgotności.

To jest błąd przetwornik/czujnika w tulejce, do sprawdzenia
- zasilanie, połączenia,
- przewody, połączenia,
- zakłócenia na przewodach, (komunikacja jest na poziomie TTL)

zimar

W listopadzie 2017 kupiłem drugi TSR-1-HT (hermetyczny) i podłączyłem zgodnie z instrukcją w miejsce poprzedniego. Na początku działał prawidłowo i kilka dni temu znowu to samo co z poprzednim. Pomyślałem, że poprzedni wykorzystam w kotłowni do zbiornika CWU, ale również raz pokazuje prawidłową temp, innym razem to samo 127,5'C. Czy w związku z tym mogę odesłać do Was czy do sprzedawcy?

RobertH

Czujnik TSR-x można sprawdzić podłączając na oryginalnym przewodzie do centrali.
To wyjaśni temat, czy czujnik czy:  okablowanie, połączenia, zakłócenia.

seko

Dzień dobry.
Moje doświadczenia z czujnikami temperatury są następujące:
Układy scalone wykorzystywane w czujnikach TSR-x to  Dallas DS18S20 lub DS1820 a NIE!!! popularne DS18B20.
Kupiłem kilka takich i zainstalowałem bezpośrednio w czujce Bosh BlueLine wykorzystując GND z czujki i jedną parę na sygnał pomiarowy  i zasilanie termometru DS.
Takie 'coś' działa w kilku instalacjach jako zwykłe termometry i termostaty od ponad roku i nikt nie sygnalizował mi dotychczas żadnych problemów. Odległości ok. 20 - 30 metrów poprowadzonych w zwykłym kablu 6 x 0.5.
Dla tych, którzy nie maja zbyt wielu wolnych przewodów można zaoszczędzić jeszcze jeden przewód zasilając DS-a bezpośrednio z czujki PIR poprzez stabilizator np. 7833 lub 7805   w obudowie T0-92. Układy te, pobierają tak małą moc, że o grzaniu i fałszywych pomiarach raczej nie ma mowy.

Pozdrawiam,
seko

poppysmic

Mam takie same problemy z czujnikami jak przedmowcy, sa one jakos bardzo czule na zaklocenia moze. Mam w roznych systemach z 8 czujnikow i kazdy jest monitorowany, ze wysyla sms gdy awaria i co kilka dni/tygodni zdarza sie awaria, czasem kilka minut, a czasem jak w przypadku wlasnie cuzjnika HT mam to samo co inni, rzadko kiedy dziala.

@seko Z tymi Dallasami to super pomysl, dzieki.

Pytanie do Ropam, czy jest moze w planach mozliwosc podlaczenie wiekszej ilosci czujnikow temp niz 4szt? Do centrali, albo przez modul dodatkowy. W przypadku checi zastosowania sterowania ogrzewaniem kazdego pokoju oddzielnie to ogranicza nas wlasnie ilosc czujnikow.

stopi

Kupiłem DS18B20 i mam problem, temperatura na jednym to -13 a na drugim -50 stopni,  Da się coś zrobić czy do wywalenia?

miruk

#14
Cytat: stopi w Listopad 22, 2018, 17:15:49
Kupiłem DS18B20 i mam problem, temperatura na jednym to -13 a na drugim -50 stopni,  Da się coś zrobić czy do wywalenia?
Jak byk masz napisane wyżej jakie mają być czujniki a ty swoje ... szkoda słów.

Co do błędów to wygląda na to że czujniki są bardzo wrażliwe na zakłócenia, kilka miesięcy temu poprzestawiałem trochę kable i od tej pory nie miałem problemu z żadnym z czterech czujników.