Integracja OptimyGSM z automatyką domową - serwer firmy Comfort Click

Zaczęty przez Marcinus, Listopad 23, 2018, 22:24:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marcinus

Obsługa protokołu ModBus w OptimieGSM = ogromne możliwości.

W trakcie targów automatyki domowej na Stadionie Narodowym zaciekawił mnie słoweński start-up, który oferuje system zarządzający automatyką domową. System na tyle nietypowy, bo potrafi połączyć wiele różnych systemów: m.in. ModBus, KNX, Satel, Paradox ... itd ... tworząc jeden organizm z możliwością stworzenia zaawansowanej logiki do zarządzania budynkiem.

Integracja z Ropamem (OptimaGSM) następuje protokołem ModBus TCP - tu jest nawet to prostsze, niż w Grentonie.
W Grentonie trzeba stosować sprzętowy konwerter między protokołem ModBus TCP (OptimaGSM) a ModBus RTU (Grenton)
Przy systemie Comfort Clicka wystarczy, aby serwer bOS Comfort Clicka oraz OptimaGSM z modułem AP-IP były podpięte do jednej sieci LAN - oba obsługują protokół ModBus TCP.

Poniżej okno programu z wyborem rodzaju interfejsu, jaki można zintegrować z systemem bOS firmy Comfort Click




Plusem systemu jest łatwe tworzenie w pełni konfigurowalnych interfejsów do urządzeń mobilnych.
Przykładowe interfejsy można zobaczyć tu:
https://www.comfortclick.com/Software/Manuals/BOSClient?print=false

Plus systemu, to możliwość darmowego przetestowania - wystarczy się zarejestrować, ściągnąć  i zainstalować pod windowsem program tworzący serwer systemu bOS - są oczywiście do kupienia wersje sprzętowe: m.in. oparty o procesor ARM serwer na szynie DIN, ale lepiej wcześniej zobaczyć z czym ma się do czynienia - wystarczy ściągnąć program.


Odczyt wejść, wyjść, temperatur z OptimyGSM "podpiąłem" w pół godziny - zarówno komputer z bOS od Comfort Clicka, jak i centrala OptimaGSM powinny być w jednej sieci. Następnie do bOS-a podaje się adres IP OptimyGSM ( u mnie 192.168.0.4 ):





a następnie należy już dodać poszczególne wyjścia / wejścia zgodnie z adresacją z manualu Ropama - poniżej fragment noty dostępnej na serwerze ftp Ropama:
"an_optimagsm_apip_modbus_tcpip.pdf"



skonfigurowane obiekty ModBus wyglądają na serwerze tak:



na zakładce "Value" pojawiają się od razu poprawne wartości odczytu urządzeń z OptimyGSM.




Moc tego systemu "inteligentnego domu" tkwi w zaawansowanych możliwościach tworzenia skryptów i logiki. Plusem są możliwości tworzenia "ładnych interfejsów" - na tablecie czy smartfonie łatwo zwizualizować stan czujników, wyjść itp ...
Jest też obsługa API Alexy i Google Smart Home, serwisu pogodowego ...





i "szybki" interfejs pod aplikację Androida stworzony kilkoma kliknięciami z temperaturą, stanem czujnika PIR i wyjścia OptimyGSM



Comfort Click oferuje do swojego systemu niezły manual dostępny na ich stronie
https://www.comfortclick.com/Support

Minusem jest cena systemu Comfort Click - najprostszy serwerek na procesorze Arm z licencją na system bOS kosztuje bodajże koło 4000 PLN - gdzieś w tych granicach. Wersja darmowa systemu na Windows pokazuje przy starcie mobilnego interfejsu obrazek z informacją o możliwości zakupu płatnej wersji systemu.