Sterowanie ładowania bufora ciepła.

Zaczęty przez Yaaro, Styczeń 15, 2022, 23:35:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

Yaaro

Witam serdecznie po dłuższej nieobecności i chciałbym prosić o pomoc w skonstruowaniu sterowania nagrzewaniem bufora ciepła kilkoma grzałkami po ok. 3KW/szt. do ogrzewania CO na Neo-GSM-IP64. Sterowanie miałoby polegać na załączaniu 4-5 grzałek po 3KW w godzinach 22-6 każdy dzień tygodnia oraz 2-3 grzałek w godz. 13-15. Próbowałem ogarnąć to na zasadzie sterowania wyjść "timerami" (na jednym timerze tygodniówka od 22-6, na drugim dzienny od 13-15, obydwa timery podpięte jednocześnie pod wyjścia sterujące) ale niestety nie da się sterować jednego wyjścia 2 timerami ( w godz. 22-6 załączanie wszystkich grzałek, 13-15 tylko 3). Nie wiem czy coś źle robię ale jeżeli rzeczywiście nie da się użyć kilku timerów na jednym wyjściu, w takim razie pytanie... po co możliwość "zafajkowania" kilku jednocześnie ? Może się czepiam ale skoro nie ma możliwości takiego sterowania to po "odhaczeniu" jednego timera niech pozostałe będą np szare, ja wtedy wiem że nie ma możliwości sterować jednocześnie. Pewnie da się to zrobić Logicprocesorem...pewnie się da, dla początkującego niestety nie jest to zbyt łatwe i po co trudniej gdyby można było łatwiej. Może ktoś przerabiał podobny temat więc będę wdzięczny za wszelką pomoc.

JakubH

Witam, jeżeli sterowanie 22-6 ma się odbywać codziennie to po co ustawiać ten timer jako tygodniowy? Zasadniczo można albo ustawić jeden timer jako dzienny w godzinach 22 - 6, drugi również jako dzienny w godzinach 13 - 15 i te grzałki które maja być włączone również od 13 do 15 sterować z obu (zdecydowanie ta opcja działa). Można też jeden timer ustawić w godzinach 22 - 6 zaś drugi w godzinach 22 - 6 oraz 13 - 15, wtedy grzałki które maja być włączone tylko w nocy sterować z pierwszego timera a grzałki które maja być sterowane również w dzień sterować z drugiego timera.

Yaaro

Dziękuję za zainteresowanie i szybkie, mądre podpowiedzi. Rzeczywiście sprawa jak najbardziej do ogarnięcia jednym i drugim sposobem poza przypadkiem (na który akurat nie wiedzieć czemu musiałem trafić) kiedy chce się użyć timera 3 z 4. Różne kombinacje wychodzą ale 4 timer z innymi nie chce u mnie działać. Nie wiem czy to tylko u mnie taka przypadłość ale tak jak wspomniałem, zacząłem ustawiać od 4 i z żadnym innym nie chcie się on "podzielić" pracą w związku z czym po kilkudziesięciu minutach stwierdziłem że mnie to przerasta ;) Drugi pomysł tez bardzo fajny, do wykorzystania nawet gdy pozostaje nam już tylko timer 3 z 4. Jeszcze raz dziękuję za pomoc, może kiedyś będzie okazja się odwdzięczyć. Pozdrawiam serdecznie.