Jak podłączyć SL-550 do NeoGSM-PS?

Zaczęty przez awkm80, Listopad 13, 2016, 23:00:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

awkm80

Dzień Dobry, kupiłem w ostatnim czasie zestaw alarmowy z kilkoma czujkami paradox, obudową z zasilaczem, Klawiaturą dotykową, centralką i sygnalizatorem jak w temacie. Karta SIM zainstalowana. Komunikacja SMS wygląda na prawidłową.

Mam 3 prośby:
1. Jak należy właściwie podłączyć Sygnalizator do centralki? Czy poniższe podłączenie jest prawidłowe?

"Strona Centralki" ----- "Strona Sygnalizatora":
"AUX" ---- "+12v";
"GND" ---- "-12v";

"I2" ---- "TMP" (z rezystorem wpiętym szeregowo 2,2k)
"GND" ---- "GND_TMP"

"O2" ---- "+TR"

Dla lepszego zobrazowania załączam schemat.


2. Czy na czas testowania alarmu (robię to w domu na stole przy domownikach) mogę odłączyć piezoelektryki od płytki drukowanej pozostawiając samą lampę błyskową?
3. Jak należy skonfigurować centralkę (za pomocą programu PC) aby przy braku Zasilania AC centralka wysyłała informację sms'em na wskazany numer?
Aktualizacja AD3  - z tym już sobie poradziłem, działa :)



awkm80

Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź. Podłączyłem jak na załączonym schemacie i spaliłem syrenę. Z czegoś poleciał dym i tyle po niej..
Na szczęście mój kolega zdolny elektronik już mi ja naprawił. Podobno spalił się tylko jeden z tranzystorów.
Dodam, że w centralce wyjście ustawiłem jako NC. Nie wiem dlaczego w syrenie jako wyzwalanie jest i "+" i "-". Nie wiem czy mam podłączyć coś do minusa czy do plusa czy do obu?

RobertH

Proszę dołączyć opis zacisków sygnalizatora lub link do dokumentacji.
Proszę dołączyć plik konfiguracyjny config.rpm.

awkm80

Na razie wrzucam dokumentację sygnalizatora. Config postaram się zamieścić wieczorem.

RobertH

Witam

Podłączenie jest prawidłowe dla wyzwalania przez TR+.

Przy czym:
- zmienić O2 na NO, MONO xx sekund, ALARM,
- dodać rezystor 2k2 obciążenia O2-GND (bo wyzwalanie TR+ może napięcie kontrolne traktować jak wyzwolenie)
- zmienić O1 na NC (nic nie wyzwalanie) i zasilić sygnalizator zamiast z AUX (oddzielone zasilania)
"Strona Centralki" ----- "Strona Sygnalizatora":
"O1" ---- "+12v";
"GND" ---- "-12v";

awkm80

Dziękuję za odpowiedź. Zrobiłem jak zaproponowałeś z tym, że jako wyzwalanie ustawiłem wyjście O3 (jako NO) po stronie centralki i TR- po stronie syreny czyli wyzwalanie alarmu "podaniem" masy na TR-.  Zasilanie podałem z O1. Takie podłączenie jest u mnie lepsze z dwóch powodów:
1. Wyzwalanie plusem na Tr+ z O1 i O2 powoduje pikanie piezoelektryków być moze dlatego, że chyba centralka wysyła co jakiś czas "impuls" na O1 i na O2 i sprawdza czy wyjście jest obciążone. impuls ten nie wyzwala syreny ale slychac przez to co jakis czas takie to pikanie. Fakt, że nie dawałem rezystora 2k2 o którym mówiłeś..
2. Drugi powód dla którego postanowiłem wyzwalać syrenę wyjściem O3 czyli masą, a nie plusem to fakt, że w pierwszej konfiguracji (czyli O1 NC i TR+) bardzo mocno nagrzewał mi się jeden tranzystor w syrenie. Do tego stopnia, że nie można go było dotknąć. Owszem grzeje się on gdy alarm wyje. Ale gdy nie wyje nie powinien się już nagrzewać, a nagrzewał się. Dlatego też zmieniłem konfigurację na TR- i O3 z podawaniem masy. Teraz nic się nie grzeje w stanie spoczynku.

Mam w każdym razie inny problem. Wymyśliłem sobie, żeby niezależnie sterować wyjściem O1 czyli zasilaniem syreny. Chodzi tutaj o sterowanie za pomocą SMS. Chciałbym móc panować nad wyciem syreny będąc poza domem ponieważ zauważyłem, że w niektórych okolicznościach (jak np sabotaż syreny) powoduje, że zdalnie nie można jej uciszyć. Wymyśliłem sobie zatem sterowania wyjściem O1 poprzez SMSy. Jednak jakbym nie skonfigurował wyjścia O1 to wysłanie SMSa nie powoduje wyłączenie O1. Na telefonie mam zwrotkę, że "Wyjście 01 wyłączone" ale tak naprawdę nie wyłącza się. Testowałem to na uzbrojonej centralce i na nie uzbrojonej. W żadnym wypadku wyjście to nie zmienia swojego stanu. W załączeniu przesyłam plik Config z mojej konfiguracji.
Prośba o pomoc.


awkm80

Tak na marginesie, w pliku: config.rpm otwierając go notatnikiem znalazłem taki zapis:
mms.azercell.com/cmmsc/post   010.000.154.101 9201 mam nadzieję, że nie jest to jakiś backdoor.. :)

RobertH

#7
Proszę kasować alarm a nie wyłączać zasilanie syreny tj.
- wyłączyć wyzwalanie 'SABOTAŻ" dla O3
a zaznaczyć OPCJE-OPCJE 2: "SABOTAŻ TRAKTOWANY JAK ALARM Z LINII 24H"


A ten ciąg "mms.azercell.com/cmmsc/post" to część ustawień MMS-ów sieci https://www.azercell.com/az/
(świat nie kończy się na Europie)

awkm80

Cytat: RobertH w Listopad 21, 2016, 15:04:29
Proszę kasować alarm a nie wyłączać zasilanie syreny
Owszem, nie nastawiam się na odłączanie syreny zamiast kasowania alarmu. Zapytałem o tę funkcję, (którą przy docelowym uruchomieniu alarmu mam zamiar wyłączyć) ponieważ teraz na czas testów chciałem mieć możliwość uciszenia syreny (poprzez odcięcie O3) gdy np rozbrojenie alarmu nie ucisza jej, a miałem parę razy taką sytuację (teraz już nie pamiętam dlaczgo :)).

Mam kolejne pytanie, tym razem o te dodatkowe podłączenia w panelu dotykowym oznaczone NC, C, NO. Co można do nich podłączyć? Kolejną czujkę PIR albo czujnik magnetyczny? Nie mogę sie w instrukcji doczytać jak konkretnie to podłączenie wykorzystać. Rozumiem, że sam Tamper w panelu nie wymaga dodatkowego podłączenia? Informacja o jego zwarciu/rozwarciu idzie do centralki od razu przewodami A,B, KB+, tak ?

RobertH

Wyjście O1 jest ustawione na MONO 0s wiec komenda załącza go na 0s.
Proponuje ustawić czas jak dla O3 lub dłuższy lub zmienic na BIstabilne (wg wymagań sterowania).

W panelu jest przekaźnik sterowany z poziomu głównego menu, to złącze to jego wyjscie.
Proponuje zapoznać się z opisem złącz w DTR
https://ropam.com.pl/pl/download/81,instrukcja-instalacji-tpr-xx.html


mabycz

Witam. Rozrysujesz mi to Twoje podłączenie?

skygge

#11
Witam!
Przepraszam, że odkopuję stary temat ale mam taki sygnalizator i mały z nim problem.

Czy podany schemat podłączenia SL-550 jest poprawny?
Ja podłączyłem swój do Optimy kierując się schematem stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3499780.html#17443438
("opcja 2"), skonfigurowałem wyjścia O1 i O2 oraz wejście sabotażu (I2).
- O1 - NC nie wyzwalane niczym,
- O2 - NO, MONO 10s., wyzwalanie "alarm",
- I2 (sabotaż) - EOL
I mam problem. Chciałem sprawdzić czy działa, wyzwoliłem alarm (z czujki) i syrena zaczęła wyć (OK). Ale nie mogę jej teraz uciszyć :) Musiałem odpiąć kostkę z O1/O2 bo cały czas wyje, pomimo skasowania alarmu. Może to podłączenie jest złe? Na panelach mam też komunikat o naruszeniu sabotażu obudowy syreny... Dzięki za jakieś sugestie.

EDIT: Dodano 06.10.2019 22:07
Dziwna sprawa: jeśli odłączę O1 i zostawię samo O2 - syrena zachowuje się zgodnie z oczekiwaniem: włącza się (wyje) na ALARM, wyłącza przy rozbrojeniu.
No ale panel sygnalizuje brak obciążenia O1... tyle że też nie zawsze. Raz komunikat jest, a raz "brak błędów". Na O1 cały czas jest 12V.
(edit: 07.10.2019) OK, po przeanalizowaniu tych schematów, zwłaszcza tego z elektrody wydaje mi się, że nie powinno być zworki pomiędzy 12V+ a TR+, no bo skoro przez TR+ jest wyzwalany alarm to chyba dziwne nie jest że zaczyna wyć zaraz po podłączeniu zasilania. Do sprawdzenia jutro, czy dzisiaj raczej - wieczorem

szeldon

#12
Z tego co pamiętam wyjścia O1 I O2 mogą pracować tak jakby zasilacz 12v 1A kwestia ustawień z zakładce wyjścia i tak też pewnie masz ustawione zerknij do instrukcji i wtedy może być użyte właśnie do zasilenia syreny.

RobertH

#13
W instrukcji SL-550 jest prawidłowy schemat.
więc
O1  --- +12V
GND--- -12V
zworka +12V do TR+

obwód anty-sabotażowy jako EOL.


O1 na NO ; MONO 180s / wyzwalanie:  ALARM WŁAMANIOWY, ALARM NOCNY, STREFA 1
https://ropam.com.pl/pl/download/227,neogsm-ip-szybki-start.html

parian

Witam,
podłączyłem SL550 wg. instrukcji, która była w zestawie do IP Neo GSM. Czyli +12V do AUX, a TR+ do O1.
Sprawdziłem, wszystko działało poprawnie, tj. syrena wyła gdy alarm zareagował na włamanie/pożar/zalanie/sabotaż. Dało się ją wyłączyć
rozbrajając alarm z manipulatora. Zostawiłem alarm uzbrojony na weekend, w poniedziałek przyjechała ekipa wykończeniowa i alarm wył, w dodatku
rozbrojenie nie pomagało - nie uciszało syreny. Pojutrze się tam wybieram, pytanie gdzie może leżeć błąd?
ps. nie można już załączać plików z konfiguracją?