OptimaGSM - udostępnianie połączenia internetowego

Zaczęty przez lkankowski, Styczeń 21, 2019, 10:37:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

lkankowski

Witajcie,

Mam centralę OptimaGSM z modułem Ap-Ip.
W centrali siedzi karta SIM z niemal niewykorzystanym pakietem internetowym, który mógłby być dla mnie awaryjnym "wyjściem na świat" w razie niedostępności internetu na głównym modemie.

Pytania są 2:
1. Czy jest możliwe wykorzystanie centrali jako "routera" w razie awarii głównego łącza?
W Dokumentacji pojawia się nawet bezpośrednie odniesienie do OpenWrt i panelu LuCI, a więc oprogramowania typowo routerowego.

2. Jeżeli powyższe byłoby niemożliwe, to bardzo pomocna byłaby chociażby możliwość wysyłania przez centralę i GPRS konkretnych "requestów" poprzez protokół HTTP.
Sedno tych żądań jest takie, aby nie były to statyczne żądania zakodowane w centrali i wysyłane np. po zmianie stanu wejścia, ale umożliwiające przekazanie dodatkowych informacji, np. z systemu automatyki domowej (Domoticz).

RobertH

#1
W OptimaGSM jest modem 2G i nie ma funkcji routera (nie ma to sensu technicznego).
Do integracji służy Modbus TCP/IP.
http://forum.ropam.com.pl/index.php?topic=564.msg2652#msg2652

W tym roku wprowadzamy Optima3G i pewnie OptimaLTE z funkcjami routera 3G lub LTE w zależności od wersji.

lkankowski

Dziękuję za komentarz i dodatkowe informacje, choć brak odpowiedzi na drugie pytanie - niemniej doceniam intencje ;)

Zatem skupię się na pkt 2 i doprecyzuję:
a) czy istnieje taka możliwość komunikacji z OptimaGSM poprzez sieć wewnętrzną i moduł Ap-Ip, aby centrala poprzez modem G2 wysłała request HTTP do internetu?
b) czy istnieje taka możliwość, aby modem 2G z publicznym adresem IP, odebrał request HTTP z Internetu i wywołał poprzez moduł Ap-Ip request HTTP na serwerze wewnątrz sieci LAN?

Absolutnie się zgadzam, że jako dostęp do Internetu za pomocą modemu 2G mija się z celem, natomiast rozchodzi mi się o komunikację awaryjną z bardzo małą ilością danych, inną niż SMS.


PS.
Odnośnie Modbus TCP/IP, to próbowałem integracji i muszę z przykrością przyznać, że jest okrutnie uboga - nawet stanu uzbrojenia strefy nie da się wyciągnąć i trzeba to robić "hakiem".
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie requestu XHR wykorzystywanego przez panel Webowy - tam wszystko ładnie i czytelnie (pomimo braku dokumentacji) da się wyczytać z JSON, łącznie z zazbrajaniem/rozbrajaniem.

RobertH

ad. a: nie
ad. b: nie

A co do rejestrów w Modbus TCP/IP z czuwaniem, alarmami to odpowiedź jest w DTR strona 4.

https://ropam.com.pl/pl/download/183,anoptimagsmapipmodbustcpip.html

"W protokole ze względów bezpieczeństwa (MODBUS TCP/IP to połączenie nieszyfrowane i
bez autoryzacji) nie ma rejestrów sterujących czuwaniem, ze statusem stref itp. Jeżeli
integracja wymaga tych funkcji to należy to wykonać na I/O:
- sterowanie czuwaniem: zastosować sterowanie wyjściem i przepisać logicznie w centrali
wyjście na wejście (wyzwalane wyjściem) o typie wg wymagań np. ZAŁ/WYŁ czuwanie, ZAŁ
czuwanie, WYŁ czuwanie, KASUJ alarm."

lkankowski

Dziękuję za informacje.

Mimo wszystko szkoda, że Modbus wprost nie informuje o stanie alarmu (bez możliwości sterowania) i trzeba to robić poprzez wyjścia (jak dla mnie to mocno na okrętkę).
Jeżeli w jakimkolwiek wspomnianym temacie uda mi się jednak coś osiągnąć, to chętnie podzielę się na forum :)