Basic GSM 1 funkcja czujnika ruchu zapalającego światło i wyłącznika krańcowego

Zaczęty przez Elektroinstalacje, Lipiec 31, 2017, 00:59:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Elektroinstalacje

Witam!

Mam taki problem... Potrzebuję zrobić prostą logikę ale męczę się już 3ci wieczór... Sytuacja następująca: małe pomieszczenie, czujnik ruchu sufitowy Satel Ring generujący impulsy NC przy wykryciu ruchu, do tego kontaktron w drzwiach. Chcę zrobić następujące rozwiązanie: przy wejściu do pomieszczenia czujnik ruchu (I2) powoduje wysterowanie wyjścia O3 na okres 15 sekund. Każdy kolejny impuls z czujnika ma rozpocząć odliczanie od początku. Do tego kontaktron (I1) ma zgasić światło po otwarciu drzwi i zatrzymać odliczanie. Jedyne co wymyśliłem:

M3 NOT I1
M4 --| M2
M5 OR M3 M4

Time Off Delay   Trg-I2  R-M3  O-M2  T-15s.
Set Reset    Trg-M2  R-M5  O-O3.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że światło zgaśnie dopiero po 15 sekundach (oraz przy otwarciu drzwi ale przy zamknięciu znów się zaświeci do końca odliczania czasu), a nie od razu po zmianie stanu kontaktronu.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

Grzegorz

EDITED:

Dobra, trochę przesadziłem... Ten sam efekt uzyskam:

M3 NOT I1

Time Off Delay   Trg-I2  R-M3  O-O3  T-15s.

Jednak cały czas nie mogę wymyśleć sposobu by przerwać odliczanie a jednocześnie zachować możliwość startu odliczania z każdorazowym pobudzeniem czujki..

RobertH

Należy reset wygenerować tylko dla zbocza od I1 (a nie od stanu).
M3: __| I1
I powinno działać, wada to drzwi muszą być zamykane po wejściu.

Elektroinstalacje

Tak też próbowałem. Niestety nie jest tak różowo... Rozwiązanie ze zboczem powoduje jedynie "przygaśnięcie" na moment wyjścia. Niestety funkcja czasowa Time Off Delay realizowana jest do momentu odliczenia całkowitego czasu. Nie da się jej zrestartować/zatrzymać wcześniej...
W moim rozwiązaniu (M3 NOT I1) oświetlenie faktycznie gaśnie po otwarciu drzwi, jednak po zamknięciu (bez pobudzenia czujnika ruchu) znów się zapala do momentu odliczenia czasu ustawionego w Time Off Delay. Ot taka ciekawostka :-)