Północne e-maile - problemy

Zaczęty przez Electro-Guard, Marzec 23, 2016, 08:51:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

Electro-Guard

Mam nieustający problem z wysyłanymi logami temperatur w multi, próbowałem już różnych kombinacji, różnych serwerów pocztowych, ostatni założony zgodnie z sugestią pana RobertaH na op.pl i efekt jest ten sam: wysyłane są kilka-kilkanaście dni i zawiecha, najczęściej po restarcie telefonu.
wersja 2.3
operator orange M2M
załączam 2 przykładowe zrzuty z historii.
Ładnie proszę o jakieś działające rozwiązanie bo te cholerne pielęgniarki nie dają mi żyć.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

RobertH

Witam

MultiGSM v2.3 było testowane z logami o 24.00 przez kilka tygodni  z operatorem Orange i Plus GSM.
Wszystkie logi były dostarczone, przy czym u nas jest bardzo dobry zasięg sieci GSM.

Obecnie testuje się MultiGSM v2.5 ( poprawki ECHO i obsługi kart SD).
Na dzień dzisiejszy wszystkie logi i e-mail mają 100% doręczenia (ten sam serwer SMTP).

Z czego wynikają Pana problemy trudno określić, proszę przesłać całe zdarzenia z modemów i jeżeli to możliwe logi z Netmonitor-a (zakładka online).
Problemy mogą wynikać z połączenia GPRS a jeżeli to nie temat operatora (??) to pozostaje jedynie przesłać urządzenie do sprawdzenia modemu i toru radiowego.


Electro-Guard

Problemy występują zazwyczaj po restartach telefonu, jammingach czy utracie i powrocie gprs, niektóre mają miejsce prawie równo o północy więc po odzyskaniu "świadomości" przez multi jest już kilka sekund po północy czyli wiadomo że nie wyśle, ale sporo sytuacji jest takich jak w załącznikach... Zasięgi są 2-4 przy czym nawet ten z 4 potrafi się zgubić.
Przykładowe historie załączę jak sytuacja mi się powtórzy bo teraz są pełne moich eksperymentów, net monitory dorzucę przy okazji bo niestety zdalnie się nie da ich podejrzeć, ale oscylują w okolicach poza komórką główną jest minimum 4 dodatkowe.
Przy okazji ponowię jeszcze pytanie z poprzedniego postu o możliwość dosłania loga na żądanie...
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

RobertH

#3
MultiGSM jeżeli wysyła e-mail i otrzyma błąd protokołu SMTP np. słaby GPRS to uruchamia procedurę odświeżenia sesji GPRS.
W praktyce jest to restart modemu i uruchomienie usług na karcie.
Jeżeli po tym nadal nie ma GPRS, jest problem z logowaniem to prawdopodobnie  usługi i zasięg operatora na to nie pozwala.
Można też sprawdzić modem i tor antenowy (np. sprawdzić konektor antenowy).

W moich testach jest zasięg 18-22 dB i wszystkie e-mail są wysyłane podobnie jak SMSy.
Większe zmiany zasięgu są na stacjonarnym systemie podejrzane albo w nocy są prace serwisowe na BTS-ie?

Electro-Guard

Odświeżę temat,
czy w wersji 2.5 po restarcie spowodowanym problemem z wysłaniem e-maila, próba wysłania wiadomości jest ponawiana czy następuje jedynie restart, ładowanie usług i dopiero mail kolejnego dnia jest wysyłany?

Mam skonfigurowane I/O odpowiadające mejlem na mój clip i clipuję moduł po każdym nie udanym raporcie północnym, no i tę testową wiadomość udaje mi się uzyskać po kilku-kilkunastu clipach.
Według mnie miało by to sens gdyby po restarcie następowała kolejna próba wysłania mejla.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

RobertH

W przypadku błędu wysłania e-mail są restartowane usługi GPRS, SMTP i ponowna próba wysłania log-a.
Jeżeli jest dostępny GPRS i zasoby sieci to nie ma powodu aby nie działało.
W testach od ponad 6 m-cy mamy 100% wysłanych e-mail/logów, operator Orange.

Electro-Guard

Panie Robercie, jak dokładnie zinterpretować błąd SMTP nr 64?
Poprzedniego dnia e-mail został wysłany, dzisiejszy raportowy już nie i kolejne testowe za nim już też nie.
zasięg RSSI:24 - więc usługa gprs nie odłączona
prace na BTSie odpadają bo o godz 7:15 ciągle brak wysłania e-maila
dopiero restart komendą pomógł
natomiast opis błędu mówi o braku autoryzacji - przecież w międzyczasie nie zmieniałem hasła czy loginu.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

RobertH

Błędy SMTP (GPRS)

Błędy modemu dla wysyłania transmisji e-mail (SMTP -> GPRS).
61 - błąd sieci GSM
62 - błąd serwera DNS (operatora GSM)
63 - błąd połączenia SMTP TCP (GPRS)
64 - przekroczenie czasu odpowiedzi serwera SMTP (timeout SMTP)
65 - brak autoryzacji, odpowiedź serwera SMTP
67 - błąd autoryzacji, SMTP użytkownik lub hasło niepoprawne
68 - błąd transmisji, dane e-mail niepoprawne
100 - przekroczenie czasu wysyłania e-mail (timeout 30s)

Electro-Guard

...te opisy błędów ja znam, tylko nie wiem czy dobrze je rozumiem.
65 błąd autoryzacji to dla mnie błędnie podane login i/lub hasło do usługi smtp - a nie mogą być błędne skoro innym razem przy tych samych ustawieniach błędu nie ma...
czy o inną autoryzację tu chodzi?
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

RobertH

Modem zwraca takie kody błędów, dokładniejszej analizy protokołu nie ma.
A więc czy to był problem po stronie serwera SMTP czy przekłamanie danych po TCP/IP, GPRS (utrata pakietów) tego nie wiemy.

Electro-Guard

Dzięki za odpowiedź,
proszę mi jeszcze powiedzieć na jakich antenach pracują Wasze testowe zestawy?
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

RobertH

W testach jest AT-GSM-MINI
aczkolwiek mamy stabilny i dobry zasięg na testowych kartach (Orange, Plus GSM).

Electro-Guard

Tak, wiem - zerknąłem na Waszą lokalizację w btsearch.
Dzięki.
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

Electro-Guard

Mam dodatkowe pytanie, ponieważ instrukcja o tym nie wspomina.

Mój @dres jest wpisany na drugiej pozycji i rzadko ale zdarza się, że dostaję plik z logami temperatur.
Czy ma to miejsce podczas niedostępności email1, czy z jakichś powodów wysyłany jest pod oba @dresy?
OptimaGSMManager 2.3
OptimaGSM-PS 3.5
TPR 1.4
AP-IP 1.8
Hub-IQPLC-D4M 1.9

RobertH

Log jest ładowany do pamięci modemu i dołączany do wysyłki e-mail.
Pamięć modemu jest czyszczona po potwierdzeniu wysyłki e-mail lub błędzie.
Więc jest to możliwe jeżeli inne zdarzenie ustawi kolejkę e-mail a e-mail z logiem nie jest zakończony.

ps. GPRS przy 3dBi nie ma szans działać wg specyfikacji GSM dla SMS min. to 5dBi (a pozostałe usługi powyżej)