Rozmieszczenie czujek - prośba o opinie

Zaczęty przez viallos, Luty 09, 2019, 20:20:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

viallos

Witam planuję sam rozłożyć przewody pod instalację alarmową pod centralę Ropam Optima którą już zakupiłem i po lekturze alarmowej planuje to zrobić w następujący sposób.

- Czujki oznaczone na czerwono (być może niektóre np w łazience(12) nadmiarowo ale chcę używać do sterowania oświetleniem)
- 2 Manipulatory na zielono - przy wejściu (1) i w strefie nocnej pomiędzy sypialniami (8 i 9)
- 2 czujki dymu i ciepła na niebiesko - w kotłowni(14) i kuchni(3)
Prawdopodobnie w kotłowni dojdzie jeszcze czujnik tlenku węgla oraz gazu ziemnego DK-24.A GAZEX 12V DC
- 2 sygnalizatory na pomarańczowo - jeden wewnętrzny w holu(6) i jeden zewnętrzny
- 4 czujki wibracyjne VIBRO na fioletowo - na drzwiach wejściowych do domu(1) i kotłowni(14) oraz drzwiach tarasowych w salonie(4) i sypialni(8)
- Kontaktrony w oknach i drzwiach plus brama garażowa.

Proszę o opinię czy takie rozmieszczenie jest optymalne dla parterowego domku?
Największe wątpliwości mam jeżeli chodzi o salon(4) czy jedna czujka wystarczy i wydaje się że będzie lekko niechroniona strefa przy jadalni oznaczona na żółto.

Centrala będzie na nieużytkowym poddaszu do którego nie ma żadnego wejścia z zewnątrz (brak okien dachowych .. nawet kominów :-)) więc przy niej chyba nie musi być żadnej czujki .. ale może zrobię żeby sterowała światłem jak tam będę wchodził.

Nie wiem jeszcze jak rozwiązać problem dwóch stref .. chciałbym mieć strefę 2 (nocną) żeby uzbrajać alarm na noc. Czy w takim przypadku jako druga strefa to byłyby pomieszczenia 6,8,9,10,11,12 (do pralni(7) raczej na noc nie będę wchodził).

Z góry dziękuję za opinie i sugestie.

RobertH

Rozmieszczenie czujek raczej prawidłowe (przy tych odległościach).
Wg mnie wystarczy 1 strefa z czuwaniem pełnym i nocnym.

Jednakże wg mnie tematy do analizy:
- czujnik w (2) raczej mało potrzebny lepiej w salonie dać 2,
- czujki VIBRO wg mnie lepiej skupić się na prawidłowo zamontowanych kontaktronach,
- czujnik temp lub temp i wilgotności (nawet tylko informacyjnie),

- sterowanie oświetleniem, należy przewidzieć elementy wykonawcze, sterowanie lokalne i sterowanie z czujek
(co nie jest tak proste jak się wydaje, np. przekaźniki bistabilne 230V, kontorla obwodu w centrali (PMT) + logika (jeżeli jest ON to nie generuj impulsu, jeżeli jest OFF+ruch + czujnik zmierzchu to załącz obwód)

viallos

Dziękuję za weryfikację panie Robercie i stosowne uwagi.

Z programowaniem raczej nie przewiduję problemów bo podobno jestem w tym niezły, dodatkowo skończyłem szkołę techniczną elektroniczną ...  aczkolwiek wtedy jakoś mnie elektryka/elektronika nie interesowała ...  ale mimo wszystko podstawy zostały.
Ostatnio coraz mocniej interesuje się tematem automatyki budynkowej i przyznam że centrala Ropam to takie tymczasowe/pośrednie rozwiązanie na teraz zanim oswoję się z myślą o zakupie sterownika PLC WAGO.

Zbudowałem swoje labolatorium w domu ze wszystkimi elementami wykonawczymi i zanim je przeniosę na budowę to mam jeszcze ze 2 miesiące - tak więc dużo czasu na ewentualne eksperymenty.

Generalnie miałem pomysł na sterowanie tylko wybranymi obwodami poprzez RM85-12V-1P - ewentualnie w przypadku większej ilości obwodów poprzez EXP-O8R-RN-D9M. Przekaźniki bistabilne też mam ale sterowały by pozostałe obwody tylko lokalnie bez udziału centrali.

Otworzył mi Pan oczy na nowe rozwiązanie poprzez kontorlę obwodu w centrali (PMT) i zrobienie tak wszystkich obwodów z równoległym sterowaniem lokalnym ..... i zapomnienie o WAGO ... ale szybko braknie mi wejść i wyjść jak mniemam.

Na tą chwilę wyszło mi 28 obwodów świetlnych w domu ... minus czujki i kontraktony to niewiele zostaje wejść na PMT.

Czy planowane w tym roku nowe centrale będą obsługiwały większą ilość wejść i wyjść? I czy jak kupię np 3x EXP-O8R-RN-D9M oraz np 3x EXP-I8-RN-D4M do Optimy GSM to w przypadku wymiany centrali na nową będę mógł dokupić po powiedzmy jeszcze jednym module i wtedy obsłużę sobie wszystko ... bądź prawie wszystko?

RobertH

We wszystkich systemach będzie Pan potrzebował I/O do takich funkcji.

A co do większych central to w tym roku pojawią się (zasoby mogą trochę się zmienić w szczególności wyjścia )
NeoGSM-IP-XL : 64 wejścia, 40 wyjść/16 rolet, 4 strefy, 8 termostatów, GSM + WIFI (opcja LAN)
Optima3G-IP: 64 wejścia, 40 wyjść, 4 strefy, 8 termostatów, modem 3G + WIFI/LAN, funkcja routera 3G, Modbus TCP/IP,

Zbig10101

Dopowiedzieć należy, że nie ma sensu już teraz kupować modułów we/wy ponieważ ulegnie zmianie ich typ.

RobertH

Moduly I/O będą te same, będzie nowa wersja firmware, starsze można zaktualizować za pomocą RS232TTL (RJ12).