NEOGSM-IP/PS Zwarcie na zasilaniu 12VDC?

Zaczęty przez Slav, Sierpień 30, 2021, 15:35:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

Slav

Dzień dobry,
Dziś alarm się wyłączył i po sprawdzeniu centralki zasilacz sygnalizuje ->
"czerwona FAIL LED 4x/1s czyli z opisu wynika: 'przeciążenie lub zwarcie na wyjściu zasilania DC: +V, GND (zadziałanie zabezpieczenia przeciążeniowego OCP, lub przeciwzwarciowego SCP)"

Po resecie zasilacza (odłączeniu BAT i AC) i ponownym włączeniu ale już z odłączoną centralką jest ok.
Podłączenie przewodu X1 do centralki skutkuje piszczeniem zasilacza a centralka nie uruchamia się, więc wygląda na zwarcie w centralce, zgadza się?

Pomiar rezystancji wejścia centralki dla pinów 12VDC na X1 wskazuje 27 Ohm (wszystkie konektory czyli czujki, syreny, klawiatury, wyświetlacze itp. odłączone)
Coś mogę jeszcze sprawdzić czy składać naprawę na reklamacji? (centralka obecnie ma 14mc)

sebastiank

Witam.
Przy takiej rezystancji i napięciu 12V prąd to 0,45A. To nie powinno wyłączać zasilacza.
Możliwe jest np. przebicie górnego klucza przetwornicy - pomiar rezystancji na wejściu nie wykazałby tego, a może powodować wyłączenie zasilacza.
W celu zdiagnozowania problemu przydałoby się sprawdzić na innym zasilaczu - czy też będzie wskazywał przeciążenie lub podłączyć centralkę do zasilacza serwisowego z ograniczeniem prądowym (zabezpieczenie przed ewentualnymi dalszymi uszkodzeniami).

Uszkodzenie centralki wydaje się znacznie bardziej prawdopodobne, jednak na podstawie opisu nie można wykluczyć także uszkodzenia zasilacza.

Slav

Cytat: sebastiank w Sierpień 31, 2021, 16:25:46
...W celu zdiagnozowania problemu przydałoby się sprawdzić na innym zasilaczu - czy też będzie wskazywał przeciążenie lub podłączyć centralkę do zasilacza serwisowego z ograniczeniem prądowym (zabezpieczenie przed ewentualnymi dalszymi uszkodzeniami)....

Dziękuję za podpowiedz, podłączyłem centralkę do zewnętrznego zasilacza z ograniczeniem prądowym ustawionym na 3A, napięcie spada a zabezpieczenie zasilacza ogranicza 3A na jego wyjściu.
Centralkę już zgłosiłem do sklepu na reklamacji, została wysłana do producenta w celu dalszej diagnozy.
Bardziej niż sama awaria martwi mnie przyczyna dlaczego tak się mogło stać... Na obwodach które przychodzą do centralki nie widzę zwarć linii.
Może opis naprawy coś wyjaśni.

Slav

Z końcem września otrzymałem centrale z serwisu. Na płycie wygląda, że został wymieniony moduł GSMa. Obecnie centrala działa poprawnie.
Nie wiem dlaczego był tak długi czas naprawy gwarancyjnej ale myślę iż należy winić tu dystrybutora tj. sklep eltrox.