OptimaGSM logic processor i alarmy temperatury

Zaczęty przez cefaloid, Luty 25, 2019, 23:23:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

cefaloid

Nie mogę zmusić logic processora do pracy:

Ustawiam:
Temperatura -> Czujnik T3 -> Alarm gry temperatura wyższa od 15st
Temperatura -> Czujnik T3 -> Alarm gry temperatura niższa od 5st
(t3 to czujnik temperatury zewnętrznej, jest też użyty w termostacie T1)

Następnie ustawiam dla wyjść O3 O4 załączanie przez logic processor

W logic processor ustawiam takie 2 logiki:
- jeżeli spełniony warunek: zawsze
- to
O3=tlb3;
O4=!tha3;

I nie działa....  O3 jest zawsze 0 zaś O4 jest zawsze 1.
Inne logiki działają bez zarzutu ale te w ogóle się nie uruchamiają.


robertm

Wg. opisu nie powinno być problemu.
Proszę przesłać plik konfiguracyjny będzie można powiedzieć coś więcej.

cefaloid

#2
Wersja sw centrali 3.5

Generalnie wszelkie pozostale skrytpty działają.... poza tymi opartymi o dowolny z alarmów termometrów tzn th* / tl*.
Zalaczam skrypt ktory korzysta z wyjsc ekspandera - ale to samo sie dzieje dla wyjsc podstawowych.

Wydaje mi się, że problem jest w tym, że flagi  th* / tl* są ustawiane nie poprzez porównanie z obecną temperaturą
ale jako zdarzenie 'przekroczenia' danej temperatury.

Czyli jak mam ustawiony alarm dla temperatury +5st to tlb3 ustawi się na '1' nie wtedy kiedy temperatura 'jest niższa' lecz dopiero jeżeli nastąpi 'obniżenie się temperatury z wyższej od 5 na niższą'.
Tzn dla przykładu:
- mamy temperaturę na przykład -12st
- ustawiam alarm na poniżej 5st i włączam centralkę... nic się nie dzieje
- temperatura po jakims czasie osiąga powyżej 5st i w końcu spada poniżej 5st
- i dopiero wtedy tlb3 jest ustawione i logika zaczyna pracować... (np w zimie zapewne po kilku dniach / tygodniach )

Takie wnioski wynikają z obserwacji że po jakims czasie (kilka dni) zaczyna to działać akurat w momencie jak temperatura alarmu jest 'przekraczana' i to w odpowiednim kierunku.

robertm

Zgadza się th* i tl* to informacje o przekroczeniu temperatury z uwzględnieniem histerezy.

Wartość bieżąca można również wykorzystać w LP
t1v÷t4v
wartość temperatury z czujników T1-T4, interwal pomiaru co 60s, wartość [°C], liczba całkowita ze znakiem

cefaloid

OK - to tak zrobie.
Uzyje t1v÷t4v a histereze mozna zrealizowac np dodajac do temeratury stan wyjscia.

luke

Witam Serdecznie,

Potrzebuje wysterować T1 na 03 temperatura wyzsza niz 25 = zalacz wentylator, mam wyjscie ustawione na NO bistabilne ale z tego poziomu nic sie nie dzieje, a nigdzie nie moge znalezc jak to zrobic w LP

serdecznie dziekuje za pomoc

robertm

#6
Rozwiązanie opisane jest w dziale pomoc techniczna.
Nota aplikacyjna : https://ropam.com.pl/pliki/noty_aplik/an_optimagsm_termostat.pdf