Fuleon Firecat M12 - czy ktoś używa?

Zaczęty przez GrzegorzK71, Luty 14, 2020, 06:58:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

GrzegorzK71

Witajcie, czy używa ktoś czujki pożarowej Fuleon Firecat M12?
Mam taką w kuchni, kotłowni i na korytarzu na piętrze i wczoraj córka robiła w kuchni tosty w opiekaczu i poszła dosłownie smużka dymu.
Czujka jest skonfigurowana jako NC 24h, więc od razu wzbudziła alarm. Skasowałem alarm, ale czujka nadal była w NO i chciała nadal wzbudzać alarm.
Dopiero wpięcie w centralę, rozbrojenie czujki, zdjęcie jej i ponowne założenie skasowało jej stan do NC.
Czujka ma 4 tryby pracy do wyboru, przed tostami ustawiona była na "optyczny", teraz mam na "optyczny + detekcja temperatury" i opóźniłem ją do 20sek, aby nie reagowała od razu. Pytanie jednak brzmi: dlaczego ona się nie zeruje (powrót do NC) przy skasowaniu alarmu, tylko trzeba ją demontować z sufitu???

wojtek06061989

Z tego co się orientuje to niektóre czujki mają funkcję pamięci, i tylko zdjęcie napięcia resetuje czujkę. Często jest opcja wyboru trybu pracy tzn, czy ma pracować z pamięcią czy bez.
Po to między innymi jest wyjście typu "Zasilanie czujki dymu" sprawdź w instrukcji zasadę jego działania i jeśli twoja czujka nie ma opcji pracy bez pamięci to możesz użyć tego wyjścia  ;)



RobertH

#2
Po prostu ustawić auto-reset tj. SW1=OFF
(i po alarmie sprawdzić pomieszczenie, wywietrzyć)
a że czujka jest dym+temp proponuje ustawić jeden z tych dwóch typów pracy
- Opto-Heat mode 45°C
- 60°C Rate if Rise mode 45°C

GrzegorzK71

Wojtek, faktycznie w centrali mamy wybór terminacji czujek i faktycznie jest tam opcja "dymowa" - co się stanie, gdy zmienię ją z "24h" na "dymowa" ?
Będzie czuwać, gdy alarm jest nieuzbrojony?

Robert, w obu przypadkach miałem ustawiony "auto reset" i czujka po skasowaniu alarmu nie wracała do NC ;( Pomagał jedynie demontaż.
Sprawdzę pozostałe 2 tryby pracy.

RobertH

Cytat: GrzegorzK71 w Luty 14, 2020, 09:17:37
Robert, w obu przypadkach miałem ustawiony "auto reset" i czujka po skasowaniu alarmu nie wracała do NC ;( Pomagał jedynie demontaż.

Więc czujka nadal wykrywa dym lub przekroczony jest próg temp.

GrzegorzK71

Powiedz mi proszę, jaka jest różnica w typach pomiędzy "24h" a "dymowa" ?

RobertH

Czujka typu DYMOWA ma mieć zasilanie z wyjścia typu ZASILANIE CZUJKI DYMU
wówczas po pierwszym naruszeniu centrala odłącza zasilanie ok. 30s
i ponownie uruchamia czujki i sprawdza czy nadal mają naruszenie.
Jeżeli TAK to dopiero wówczas generowany jest alarm.

Czujka nadal ma mieć auto-reset.

GrzegorzK71

CytatZ tego co się orientuje to niektóre czujki mają funkcję pamięci, i tylko zdjęcie napięcia resetuje czujkę. Często jest opcja wyboru trybu pracy tzn, czy ma pracować z pamięcią czy bez.
Po to między innymi jest wyjście typu "Zasilanie czujki dymu" sprawdź w instrukcji zasadę jego działania i jeśli twoja czujka nie ma opcji pracy bez pamięci to możesz użyć tego wyjścia

Ma to sens, dymek z tostera wzbudza czujkę, centrala dostaje sygnał i nie załącza alarmu, tylko resetuje czujkę (teraz ja ja ręcznie ściągam). Czujka sprawdza ponownie, dymku nie ma i jest OK. Pytanie tylko, czy w tym trybie (dymowa) czujka również czuwa przez 24h?

RobertH

To jest linia 24h z weryfikacją alarmu.

GrzegorzK71

W takim razie zmienię na "dymową", zrobię tosty i dam znać :)

wojtek06061989

Sprawdź tylko jaki jest pobór prądu czujek, żeby sumaryczny prąd wszystkich czujek nie był wyższy niż max obciążenie wyjścia. Bodajże 100mA jeżeli się nie mylę

GrzegorzK71

Zmieniłem na "dymową" i śmiga jak należy 8).

wojtek06061989

Koledzy mam pytanie do typu 24H, po wzbudzeniu czujki załącza się alarm (poprawnie), ale centrala do mnie nie dzwoni, dla linii typu zwykła (PIR) centrala  dzwoni poprawnie.
Czy to normalne że przy linii 24H nie działa globalne powiadamianie o alarmie? i trzeba np dzwonienie ustawić indywidualnie dla każdego wejścia 24H?

robertm

Dla linii 24H działa globalne powiadomienie o alarmie. Proszę sprawdzić czy ta linia nie jest w innej strefie, ewentualnie konfiguracja i pamięć zdarzeń do weryfikacji na serwis@ropam.com.pl