REST API do OptimaGSM

Zaczęty przez kajenek, Kwiecień 28, 2017, 14:02:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

kajenek

Postanowiłem założyć nowy wątek dotyczący integracji systemu OptimaGSM z dedykowaną aplikacją webową (domowy dashboard zarządzający kilkoma innymi systemami tj. multiroom audio, monitoring wideo, info ze stacji pogodowej + informacjami RSS/mail).

Czy możliwe jest skorzystanie (jak rozumiem za pośrednictwem modułu AP-IP) z interfejsu programistycznego (najchętniej REST), który pozwoliłby na podgląd stanu systemu alarmowego i sterowanie nim np. uzbrojenie / rozbrojenie itp.?


pozdrawiam wszystkich kajenek

robertm

Witam,
Integracja jest możliwa poprzez protokół MODBUS TCP/IP (slave). 
Protokół obsługuje następujące typy danych: 
-  IR  (input registers), 
-  CS  (coil status), 
-  IS  (input status).
oraz następujące funkcje protokołu MODBUS: 
- Read Coil Status  (funkcja  01),
- Read Input Status (funkcja  02),
- Read Input Registers (funkcja 04),
- Write (Force) Single Coil  (funkcja  05).
Port MODBUS TCP/IP: 502.

Opis znajduje się na naszej stronie :
https://ropam.com.pl/pl/towar/645/modbus_tcpip.html

g3

Na początek jako świeżak, witam wszystkich na forum.

Stary wątek ale pozwolę sobie na jego kontynuację.

Stoję przed wyborem alarmu integrującego się z moim systemem inteligentnego domu. (platforma linux + domoticz)

Minimalny zakres integracji między systemami to:

1. wysłanie informacji o zmianie stanów PIR-ów (ruch/brak ruchu)
2. wysłanie informacji o zmianie stanu uzbrojenia alarmu (uzbrojony/nieuzbrojony)

Ważne dla mnie jest to aby to alarm informował mnie, "stukał"  że coś się zmieniło, a nie żebym to ja w interwałach np co sekundę odpytywał alarm.

SATEL INTEGRA do daje, ale ... jakoś sercem jestem z Waszym produktem, bardziej do mnie przemawia.

Moje pytanie? Czy za pomocą Waszej implementacji protokołu MODBUS TCP/IP (slave) uda mi się ogarnąć powyższe punkty?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

pzdr tomek

RobertH

#3
AP-IP jest 'slave' więc to master pyta o stan.

http://forum.ropam.com.pl/index.php?topic=564.msg2652#msg2652

g3

Czyli podsumowując, jedyna droga to odpytywanie cykliczne?
A sam alarm potrafi metodą PUSH jakimś innym kanałem przesłać jakąś informację?

RobertH

Po TCP/IP tylko MODBUS lub Webserwer (parsowanie HTML ale to zabawa).

Dla serwera na Linux odpytywanie po Modbus to raczej nie problem czasowy ani wydajnościowy.

g3

#6
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w urządzeniu NEOGSM-IP BEZ MODUŁU AP-IP  można odczytać stany wejść z zewnętrznych aplikacji? (np domoticz), czy niezbędny jest zakup tego modułu?

RobertH

#7
Po pierwsze AP-IP współpracuje tylko z OptimaGSM.

Po drugie NeoGSM-IP ma WIFI wbudowane + opcja modułu LAN (EXP-LAN).
NeoGSM-IP nie ma żadnego protokołu MODBUS TC/IP i nie będzie miała
wiec do integracji wybrana zła centrala.

g3

#8
Troszkę się pomęczyłem i ... jeśli jednak ktoś chciałby zintegrować NEOGSM-IP z systemami typu DOMOTICZ, OPENHAB podaję gotową recepturę:
https://smartnie.pl/domoticz/ropam-neogsm-ip-domoticz-api-i-inne-takie-tam/


oboziak

Witam wszystkich.
Widzę że wątek integracji centrali Optima GSM z zewnętrznymi systemami inteligentnego domu nie jest rozwijany.
Pomimo tego chciałbym zapytać czy udało się komuś przygotować lub zaadaptować jakiś istniejący plugin do odpytywania centrali o stan wejść i wyjść po Modbus-TCP?
Dokładnie chodzi mi o Domoticz z którego korzystam od dłuższego czasu i integracja z Optimą przyniosła by dużo korzyści.
Osobiście przeszukałem różne fora i nie znalazłem gotowego rozwiązania, a z uwagi na fakt że z programowaniem jestem na bakier liczę na pomoc innych użytkowników lub programistów producenta ;-)

Pozdrawiam.

nikersik@op.pl

No właśnie dokładnie mam taki sam problem. Nic nie ma. To znaczy jest jeden plugin modbus TCP do domoticz ale nie działa.
https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?t=21297
A nawet jakby działał to myślę że za wolno wysyłałby dane do domoticz. (np jak czujka wykryje ruch to jej stan na wejściu centrali utrzymuje sie co najwyżej 2-3 s)
Chodzi mi po głowie od dłuższego czasu pomysł zrobienia konwertera na arduino + esp8266. Taki konwerter odczytywałby np. co 1 s po modbus TCP dane z centrali i za pomocą biblioteki mysensors wysyłałby dane do domoticz. Niestety nie ma gotowej biblioteki modbus TCP master do arduino a z napisaniem własnej mam problem.


roxe

Cytat: g3 w Wrzesień 23, 2018, 23:44:44
Troszkę się pomęczyłem i ... jeśli jednak ktoś chciałby zintegrować NEOGSM-IP z systemami typu DOMOTICZ, OPENHAB podaję gotową recepturę:
https://smartnie.pl/domoticz/ropam-neogsm-ip-domoticz-api-i-inne-takie-tam/

W jaki sposób to się komunikuje z centralą alarmową? Patrzę tam na stronie i nie widzę...


oboziak

To  rozwiązanie napisane jest pod centralę NEO-GSM, próbowałem to uruchomić na OPTIMIE, niestety nie uzyskałem połączenia i danych z centrali.

roxe

Cytat: oboziak w Grudzień 09, 2019, 12:17:56
To  rozwiązanie napisane jest pod centralę NEO-GSM

Nie jest to prawda. To ma działać na neogsm-ip : )

oboziak

Roxe, chyba nie doczytałeś mojego posta. Stwierdzam że nie działa u mnie na centrali Optima-GSM, na NEOGSM pewnie działa skoro tak twierdzi autor opracowania. Pozdrawiam.