Wyjście zasilające czujki dymu-nie można wyłączyć

Zaczęty przez Marx-Tech, Styczeń 29, 2019, 19:29:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marx-Tech

Witam.
Dotyczy Neo-IP: wyjście O2 ustawione jako zasilające czujnik dymu, podłączona konwencjonalna czujka pożarowa (bez autoresetu). Wyjście zasilające po wykryciu pożaru zachowuje się właściwie, czyli po pierwszym wykryciu wyłącza zasilanie na kilka sek, po drugim wykryciu sygnalizuje pożar. Jednak po skasowaniu alarmu z panela, wydaje mi się, że centrala powinna resetować ponownie wyjście zasilające, a tego nie robi. Dodatkowo nie można "ręcznie" wyłączyć wyjścia O2 z panela (przycisk nie reaguje).
Mogę prosić o komentarz?

PS: Problem zapewne by nie istniał, gdyby zastosować czujkę z autoresetem, np Satel'a, ale ja jednak chciałbym po swojemu.

robertm

W nowym firmware V1.5 do NeoGSM-IP  wyjścia ustawione jako "zasilanie czujek dymu" są wyłączane na okres 20s po skasowaniu/rozbrojeniu alarmu w celu.

Marx-Tech

Mam wersję 1.5 z 17.12.2018. U mnie to kasowanie nie następuje, nie widać tego też w podglądzie wyjść na panelu-wyjście jest cały czas aktywne.

robertm

#3
Proszę o przesłanie konfiguracji na serwis@ropam.com.pl - przetestujemy.
Proszę o zmianę wersji na 1.5 z 04.01.2019
Do pobrania z https://ropam.com.pl/product/neogsm-ip/

Marx-Tech

Coś nie idzie mi ta aktualizacja  :-\
Połączenie przez USB, NeoGSMIP Updater v 1.3 pokazuje mi, że moja wersja centrali to 1.4 (choć naklejka na procesorze posiada oznaczenie 1.5), plik fw zapisany na dysku no i... jedyny komunikat, jaki pokazuje Updater to Kasowanie procesora podstawowego, lampki na płycie migają przez kilka minut jak na choince, potem panel się restartuje i tyle. Updater nie informuje o niczym, a uruchomiony ponownie ciągle pokazuje v1.4.
Próbowałem już 3 razy, założenie zworki PR na płycie nie pomaga, centrala działa dalej tak jak działała.

Próbowałem wysłać na Wasz @ plik konfiguracyjny, ale serwer odbił jako spam (piszę z poczty na o2.pl).

Z przypadłości centrali dodam, że zmiany robione w Logic Processorze nie są odświeżane w Podglądzie skryptu. Muszę kasować logikę i tworzyć nową.

robertm

Prawdopodobnie występuje jakiś problem ze sterownikami.
proponuje aktualizacje bezpośrednio - jeżeli NeoGSM-IP ma dostęp do internetu po wifi.
MENU:
Centrala->Sprawdź najnowsza wersję oprogramowania

W małym oknie : "Sprawdź wersję firmware" a następnie:  "Aktualizuj firmware centrali"

Marx-Tech

#6
Zaktualizowałem centralę do wersji 1.5 z 4.02(lutego).2019.
Wyjście zasilania czujek nadal nie działa prawidłowo - pozostaje aktywne, a zasilania nadal nie można wyłączyć ręcznie z panela.

(a dodatkowo, po rozłączaniu połączenia z centralą (ikonką łańcucha) centrala zaczyna świrować (zachowuje się jak podczas aktualizacji fw). Potem się resetuje i wraca do pracy.)
Edit: Ten problem był spowodowany pozostawioną zworką PR - już ten objaw zniknął.


robertm

A jak Pan to testuje ?
Nie ma ekstra przycisku- wyjście zasilana czujek dymu jest wyłączane na 20s po skasowaniu/rozbrojeniu alarmu.

Marx-Tech

Doprecyzuję:
-po kasowaniu alarmu kodem, napięcie z wyjścia zasilającego (w moim przypadku O2) nie jest zdejmowane. Natomiast prawidłowo działa weryfikacja pożaru, czyli po pierwszym zadziałaniu czujnika dymu napięcie jest zdejmowane na 20 sek.
-pod ikonką "Wyjścia" na panelu można sterować wszystkimi wyjściami, poza moim O2, które służy do zasilania czujników dymu.

Czy ktoś z kolegów instalatorów mógłby przetestować tą funkcję u siebie?

robertm

Cytat-po kasowaniu alarmu kodem, napięcie z wyjścia zasilającego (w moim przypadku O2) nie jest zdejmowane. Natomiast prawidłowo działa weryfikacja pożaru, czyli po pierwszym zadziałaniu czujnika dymu napięcie jest zdejmowane na 20 sek.
Tak działał ten typ wyjścia w starszych wersjach, obecny soft 1.5 z 04.01.2019 wyłącza wyjście na 20s  po skasowani/rozbrojeniu alarmu
Proszę ewentualnie przesłać konfigurację, przetestujemy.

Cytat-pod ikonką "Wyjścia" na panelu można sterować wszystkimi wyjściami, poza moim O2, które służy do zasilania czujników dymu.

Jeżeli wyjście jest ustawione jako zasilanie czujek dymu - to nie możemy nim sterować "ręcznie"

Marx-Tech

Trochę mi już psuje nerwy ta centrala.
Piszecie o wersji 1.5 z 4.01.2019, a ja otrzymuję informację (zarówno z Updatera jak i z manipulatora), że mam wersję z 4.02.2019.

Denerwuje mnie, że ani z poziomu manipulatora, ani Neo-Managera nie mogę sprawdzić wersji posiadanego oprogramowania. Robiąc więc próbę aktualizacji z manipulatora i otrzymując komunikat: "Informacja o najnowszym fw... v1.5 z 4.02.2019" nie wiem, czy mam najnowsze, czy powinienem zaktualizować.

Chciałem wyeliminować problem ze sterownikami, które sugerowaliście, jednak Updater nie daje się zainstalować na Win XP oraz Win 7, a więcej komputerów już nie mam (swoją drogą, nie znalazłem info, na jakich systemach działa - moglibyście to uzupełnić).

Obecnie, po próbach aktualizacji, na stałe świeci się kontrolka "Fail" i muszę zresetować centralę z kołków.



robertm

Wygląda że występuje u Pana na komputerze problem ze sterownikami USB HID.
Jeżeli centrala NeoGSM-IP jest podłączona do internetu przez WIFI proszę ja zaktualizować z poziomu menu na panelu dotykowym lub w programie NeoGSMIP Manager
MENU:
Centrala->Sprawdź najnowsza wersję oprogramowania
W małym oknie : "Sprawdź wersję firmware" a następnie:  "Aktualizuj firmware centrali"

Przesłaną przez Pana konfigurację sprawdziłem - wyjście O2 wyłącza się na 20s po skasowanie/rozbrojeniu alarmu

Marx-Tech

Postawiłem router bliżej centrali i wreszcie udało się doprowadzić aktualizację fw do końca. Wnioskuję z tego, że powodem problemów z aktualizacją z poziomu manipulatora było niestabilne połączenie wifi.
Aktualizacja z komputera przez USB nadal kuleje, ale tym zajmę się później.

Teraz wyjście zasilające czujki dymu działa prawidłowo i to jest najważniejsze :)

Dzięki za wsparcie i pozdrawiam.