neogsm-ip --- blad wysylania ramki

Zaczęty przez roxe, Wrzesień 13, 2019, 21:03:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

roxe

Na panelu kolorowym tpr-4 dostaję często komunikat na dole "Blad wysylania ramki", na czerwono.
Co to oznacza?
Dzieje się tak tylko przy pokazywaniu listy ostatnich zdarzeń w systemie. Po chwili informacja znika i mozna przewijac gora/dół ostatnie zdarzenia.

Dodatkowo często też wywala informację o sabotażu dwóch czujek, które są podłączone właśnie do wejść I1 i I2 w tym panelu.
Mam ustawiane powiadamianie emailowe o sabotazu, wiec ma bieżaco mam informacje.

Czyżby problem z kablem (tpr4 -- centrala) po prostu?

robertm

Do sprawdzenia magistrala i poprawność terminacji.
W magistrali RopamNET dwa końcowe urządzenia muszą mieć terminację 120Ω (założone zworki JT).

roxe

magistrala czyli co? Po prostu kabel łączący tpr-4 z centralą?

poprawność terminacji - gdyby było źle to by cokolwiek działało? Ja nie zawsze mam ten blad wysłania ramki. Przeważnie jest OKej.

robertm

Zgadza się zła terminacja może powodować błędy w transmisji a niekoniecznie zupełny jej brak.

roxe

Kapuje, dzięki za informacje.
Zatem będę sprawdzał te zwory.

roxe

Czy jak od centrali odepnę tk-3 (który miał adres 1) to muszę panel tpr-4 (adres 2) przerzucić na adres 1?

robertm

Nie, TPR-4 może mieć adres 2.
Należy jednak w konfiguracji centrali usunąć z systemu TK-3 - jeżeli Pan tego nie zrobi będzie zgłaszana awaria braku komunikacji z TK-3.

roxe

Podłączyłem na krótko centralę oraz tpr-4. W sensie kawałkiem skrętki. Zeby wyeliminowac temat uszkodzonego przewodu, który leci przez cały dom.
Odłączyłem tk-3. Z konfigu centrali rowniez go usunalem.
Zostawiłem adres w tpr-4 jako wartość 2 (nie zmieniałem po prostu).

Nadal mam 'blad wyslania ramki' przy przegladaniu zdarzen systemowych.
Zworki JT mam zalozone zarowno w panelu jak i w centrali. Innych urzadzen nie posiadam.
Nie wiem co teraz. Wykonac restart centrali do ustawien fabrycznych? Upgrade softu zrobic w panelu i centrali (sprzet kupiony w kwietniu, nie wiem czy bedzie co upgradowac)?

Dodatkowo - co zrobic z wejsciami w TPR-4, żeby centrala nie zgłaszała przerwy? One sa zostawione niepodłączone. Wrzucic tutaj rezystory po prostu?

robertm

Proszę jeszcze zaktualizować centralę i panel dotykowy do najnowszych wersji.
Proszę tez przy wyłączonym zasilniu zmierzyć  rezystancję pomiędzy zaciskami A i B - jeżeli jest około 60OHM to znaczy ze terminacja magistrali jest OK.

roxe

60 omów przy podłączonym tpr-4 oraz zworach w centrali i tpr?

robertm

Tak dokładnie 60OHM przy podłączonej całej magistrali i wyłączonym zasilaniu.

roxe

To zmierzyłem, mam 59,7 omów, więc gitara.

Soft - czy tutaj w lewym dolnym rogu widać wersję softu centrali?
Jest 1.5pl ?


roxe

Soft panela TPR-4.
Przy starcie mam informacje:
sv: 1.9
hw: 1.1

Czyli mam wersje programu 1.9 a sprzętu 1.1 ??

robertm

Zgadza się - proszę o aktualizację do wersji najnowszych.
NeoGSM-iP : 1.8
TPR-4 : 2.1

roxe

Aktualizacja softu pomogła.
Nie mam już błędów ramki.
Natomiast pozostały mi zgłaszane błędy sabotażu z czujek podłączonych pod wejścia tpr. Co prawda raz dziennie (a nie kilkanaście), ale jednak.
Na szczęście mogę podłączyć te czujki do centrali zamiast używać wejść panela.

Jak zatem mam wyłączyć wejścia w panelu? Co zrobic z nimi, żeby centrala nie zgłaszała przerwy? One sa zostawione niepodłączone. Wrzucic tutaj rezystory 1k1 po prostu?