zdalne wyłączanie urządzenia

Zaczęty przez hudy, Grudzień 12, 2018, 17:41:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

hudy

Witam. Nie wiem jak ugryźć temat więc proszę o waszą poradę. Mam w domu kocioł który ogrzewa kilka pomieszczeń. Z powodu moich częstych wyjazdów dom stoi kilka dni a kocioł pracuje bez kontroli. Zdarzyło się już 3 razy że kocioł zaczął fiksować i podniósł temperaturę dużo powyżej zadanej mimo zabezpieczeń termicznych w kotle temperatura jeszcze podskoczyła o kilka stopni zanim zaczęła na dobre spadać.
Pomyślałem by kupić czujnik temperatury który podepnę pod rurę zasilającą z kotła i dzięki temu będę miał wgląd do aktualnej temperatury oraz centralka powiadomi mnie o ewentualnym wzroście temperatury i będę mógł jakoś zapobiec dalszemu jej wzrostowi.
Niestety jedynie co w takiej sytuacji będę mógł zrobić, będąc daleko od domu, to zadzwonić do kogoś z rodziny by podjechał i wyłączył kocioł.
I teraz moje pytanie. Czy jest możliwość zdalnego odłączenia zasilania w takim kotle który jest wpięty bezpośrednio do gniazdka 230V ? Lub co by było jeszcze lepszym rozwiązaniem automatyczne odłączenie urządzenia po przekroczeniu niebezpiecznej temperatury? Odrazu wspomnę że mam możliwość podciągnięcia przewodu między centralką w w/w urządzeniem.

robertm

Tak, jak najbardziej może Pan zdalnie odczytywać temperaturę, otrzymywać powiadomienie o przekroczeniu zadanej temperatury - zarówno przekroczenie jak i spadek.
Można tez napisać tak logikę, że przy przekroczeniu zadanej temperatury jakieś wyjście się wyłączy.
Jeżeli to wyjście będzie sterowało odpowiednio dobranym przekaźnikiem to może wyłączać zasilanie urządzenia na 230V.
Takie zadanie bez problemu spełni BasicGSM 2 https://www.ropam.com.pl/pl/towar/656/basicgsm_2.html

hudy

Centralka już jest neogsm ip. Teraz jeszcze potrzebuję przekaźnik. Poleci Pan jakiś konkretny?

RobertH


hudy

Dziękuję napewno kupię. Przy okazji mam jeszcze pytanie co do czujnika temperatury. Czy można gdzieś zobaczyć na wykresie lub przynajmniej liczbowo wartości temperatur z danego okresu np 2-3 dni?

miruk

Niestety takich wykresów Ropam się jeszcze nie dorobił  :( , też by mi się przydały ... ale, możesz ustawić aby centrala logowała temperaturę z określonych czujników i można je później podglądnąć w zdarzeniach  :)

hudy

#6
Ustawiłem zapis temperatury co 5 minut by sprawdzić jak to będzie działać jednak  w zdarzeniach w programie ropamneo mam tylko 4 zapisy temperatury z godziny 19:29, 23:23, 2:47, 5:09 a zapis co 5 minut został uruchomiony dzień wcześniej. Jak widać nie działa to tak jak powinno.

RobertH

Cytat: hudy w Grudzień 16, 2018, 14:12:17
Ustawiłem zapis temperatury co 5 minut by sprawdzić jak to będzie działać jednak  w zdarzeniach w programie ropamneo mam tylko 4 zapisy temperatury z godziny 19:29, 23:23, 2:47, 5:09 a zapis co 5 minut został uruchomiony dzień wcześniej. Jak widać nie działa to tak jak powinno.

Wykresów może nie ale logowanie temperatur (co 1 minute)  jest na karcie SD w panelu dotykowym.

A co do zapisu w pamięci zdarzeń to należy ustawić interwał i 'aktywować zapis".

hudy

Jak pisałem wyżej zapis ustawiony na 5 minut i aktywowany a mimo to w pamięci zdarzeń zapis jest co kilka godzin.

RobertH

Interwał zapisywania sprawdzimy na aktualnej wersji.