Zestaw alarmowy do domu + sterowanie

Zaczęty przez endru666, Kwiecień 24, 2018, 16:51:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

endru666

Witam,

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum to jeszcze raz witam wszystkich.

Potrzebuję systemu alarmowego wraz z funkcją inteligentnego domu.
Podstawowe założenia to:
- centrala alarmowa z możliwością sterowania przez GSM
- obsługa 9 czujek
- obsługa 5 kontaktronów
- obsługa czujnika dymu i gazu
- sterowanie piecem gazowym i bramą garażową
- sterowanie 11 punktami świetlnymi (przy pomocy 11szt. włączników monostabilnych)
- jeden manipulator
- syrena zew. i wew.
- akumulator

Oświetlenie będzie załączane przez przekaźnik umieszczony w puszce za włącznikiem (do każdego mam poprowadzoną skrętkę).

Aby sprostać tym wymaganiom postanwiłem zainewstować w taki zestaw:
- centralka OptimaGSM
- zasilacz buforowy PSR-ECO-5012-RS
- EXP-I8 1szt.
- EXP-I8-RN 2szt.
- EXP-O8T-RN 1szt.
- manipulator TPR-4B
- czujka BOSCH ISC-PBR-W12 9szt
- obudowa O-R4D
- antena AT-GSM-MAG-9dB
- akumulator 12Ah
- czujnik temperatury
- sygnalizator zewnętrzny i wewnętrzny, czujnik dymu i gazu.

I teraz pytania:
Czy taki zestaw jest poprawny? Czy można w nim coś zmienić? Czy cały "sprzęt" zmieści się w wybraną przeze mnie obudowę?
Czy można w obrębie jednej centrali łączyć rozszerzenia wejść typu EXP-I8 z EXP-I8-RN? I czy do podłączenia wybranej anteny potrzebuję przejściówki na SMA?

Na koniec dodam, że w miare biegle poruszam się w kwestiach elektroniczno-elektrycznych więc podłączenie całości nie powinno byc dla mnie problemem. Także nauka oprogamowania i samo progaramowanie centrali będzie dla mnie satysfakconującym wyzwaniem.

Pozdrawiam.

tecnover

Ogólnikowe pytanie zadajesz. Należałoby wykonać jakąś koncepcję projektu tego co się chce i wówczas wyjdzie ile potrzebne jest wejść, wyjść i jakie typy. To czy się do obudowy zmieści sam jesteś w stanie stwierdzić jak będziesz już wiedział ile kart rozszerzeń zabudujesz. Wymiary kart i obudów są podane.
Jedną radę mogę dać. Zrezygnuj z przycisków monostabilnych do włączania oświetlenia na rzecz normalnych wyłączników bistabilnych. Czas reakcji systemu alarmowego na zmianę stanu na wejściu jest nieco dłuższy niż standardowy okres trwania "kliku" przycisku monostabilnego (co dla systemów alarmowych jest akurat zaletą, nie wywołuje fałszywych alarmów spowodowanych krótkimi impulsami, którą mogą się indukować gdzieś w obwodach). No chyba, że będzie Ci się chciało taki przycisk monostabilny przytrzymać delikatnie dłużej (aż do wystąpienia reakcji w postaci włączenia oświetlenia).
Weź przyciski bistabilne i zaprogramuj to w ten sposób, że stan na wejściu = stan na wyjściu (nawet taką przykładową notę programowania Logic Procesora możesz sobie ściągnąć i przepatrzeć).

endru666

Tecnover dzięki za sugestię.
Co do ilości wejść/wyjść to już to przeliczyłem i stąd liczba modułów rozszerzeń.
Najważniejsze pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi to to czy można stosować jednocześnie moduły EXP-I8 i EXP-I8-RN (pewnie tak ale nie chciałbym się niemiło naciąć).
Przejściówkę do anteny też będę musiał jakąś dopasować bo OPTIMA na pewno nie ma złącza SMA - ale to jeszcze muszę doczytać.
Odnośnie włączników bistabilnych to faktycznie centrala może potrzebować nawet 0,5s na reakcję, ale planuję rozwiązać sprawę stosując układ całkujący RC na wejściu do centralki (elementy trzeba będzie dobrać znając prąd wejścia), nie wiem czy zadziała ale nie mam jak na razie powodów sądzić żeby to się miało niesprawdzić. Może ktoś już próbował w ten sposób i podzieli się swoimi doświadczeniami.

Na początek będę się "bawił" centralką na biurku więc przetestuję rozwiązanie zanim je wdrożę w życie.

Pozdrawiam

tecnover

próbowałem się bawić układem RC montowanym bezpośrednio pod wyłącznik, ale ostatecznie dałem sobie spokój. Jakbym nie dobrał wartości elementów R i C, nigdy nie miałem 100 % pewności, że po naciśnięciu przycisku wystąpi przypisana mu reakcja. A przy wyłącznikach bistabilnych jest 100% pewności, że po zmianie stanu wyłącznika wystąpi odpowiednia reakcja. Także ja wolałem pokombinować w logicprocesorze, ale zawsze używać wyłączników bistabilnych. No ale próbuj. Jak uzyskasz zadowalający efekt z monostabilnymi zanim utracisz entuzjazm, to podziel się swoim doświadczeniem;)

endru666

Witam,
Nabyłem OptimeGSM wraz z modułami i mogę już coś więcej powiedzieć. Ale po kolei.
Bez problemu można na magistralę podpiąć 2xEXP-I8-RN + EXP-I8 podpięty lokalnie - i tu UWAGA nie można podpiąć 3xEXP-I8-RN, producent nie przewidział możliwości podpięcia większej liczby modułów rozszerzających wejścia lub wyjścia niż dwie sztuki (pomimo, że na modułach jest większa ilość DIP-switch'y do ustawiania adresu).
Wybrana przeze mnie antena pasuje do centrali bez żadnych przejściówek.
Po zgłębieniu tematu przełączników, faktycznie zrezygnuję z monostabilnych. Zrobiłem już testy z bistabilnymi i sprawuje się to dobrze. Jednak nie będę przepisywał stanu wejścia na wyjście, tylko zmieniał stan wyjścia przy wystąpieniu zbocza na wejściu. Pozwoli mi to dodatkowo sterować wyjściem z telefonu czy panelu, a sam przełącznik będzie się zachowywał jak schodowy.

Myślę, że jak już ogarnę cały system to opiszę moje spostrzeżenia i sugestie.

Pozdrawiam