19 kwietnia 2024
Sceny - inteligentny dom

Coraz więcej osób decyduje się na inteligentny dom. Terminem tym określa się dom wyposażony w szereg różnorodnych systemów i urządzeń automatyki domowej. To właśnie one sprawiają, że domownicy mogą komunikować się z budynkiem, sterując jego pracą. Jeśli również zdecydujesz się na smart home, pamiętaj, że możesz postawić na tak zwane harmonogramy. Są to plany dnia, w których samodzielnie możesz określić, co wydarzy się w Twoim domu i kiedy będzie miało to miejsce. Harmonogramy można ustalić już na etapie projektu, a następnie – już po wykonaniu instalacji – odpowiednio zaprogramować.

 

Harmonogramy w inteligentnym domu

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, harmonogramy w inteligentnym domu to plany dnia, zgodnie z którymi działać będą poszczególne funkcjonalności budynku. Decydując się na takie sterowanie inteligentnym domem, nie musisz martwić się rutynowymi czynnościami, do których zalicza się między innymi:

  • podlewanie ogródka;
  • zasłanianie rolet wieczorem;
  • odsłanianie rolet rano.

Co ważne, harmonogramy mogą działać zarówno wtedy, kiedy użytkownik przebywa w domu, jak i wówczas, gdy budynek jest pusty. Pamiętaj, że harmonogramy można połączyć ze scenami, czyli zestawami ustawień. Co to oznacza w praktyce? Możesz zaprogramować dom tak, aby o 23 przechodził on w tryb nocny. Należy podkreślić, że automatyzacja może obejmować nawet pojedyncze funkcje. W takim przypadku każdego dnia – na przykład o 20 – może włączać się zraszacz na trawniku.

Jeśli chodzi o wybór harmonogramów, to jest to zawsze kwestia w pełni indywidualna. Z łatwością możesz dopasować go do potrzeb i oczekiwań swoich oraz pozostałych domowników.

 

Jak stworzyć harmonogramy w inteligentnym domu?

Jeśli chcesz korzystać z różnych harmonogramów w swoim inteligentnym domu, pamiętaj, że możesz uzgodnić je z projektantem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu systemu. Zostaną one wdrożone w momencie instalacji systemu.

Pamiętaj, aby zastanowić się nad tym, na czym zależy Ci najbardziej. Dla jednych najważniejsza będzie komfortowa pobudka, drudzy postawią na harmonogramy, z pomocą których z łatwością zadbają o ogród. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skonsultować się z osobą odpowiedzialną za zaprojektowanie, a następnie montaż systemu w Twoim domu.

 

Funkcje harmonogramów w smart home

Harmonogramy mogą idealnie wpisywać się w potrzeby Twoje i innych domowników, a także Wasz rytm dnia. Zdecydować możesz się między innymi na harmonogramy takie, jak:

  • Poranek. Jeśli poranne wstawanie nie jest tym, co lubisz najbardziej, możesz postawić na taki harmonogram, który sprawi, że pobudki będą zdecydowanie przyjemniejsze. System może o określonej porze w sposób automatyczny podnieść rolety, a nawet włączyć sprzęt grający, w efekcie czego z głośników popłynie Twoja ulubiona muzyka. Ciekawostką jest fakt, że z systemem automatyki domowej możesz zintegrować nawet ekspres do kawy. W takim przypadku po wstaniu z łóżka będzie na Ciebie czekać pachnąca, pobudzająca kawa.
  • Powrót z pracy. Decydując się na taki harmonogram, możesz cieszyć się idealnymi warunkami w domu po powrocie z pracy. O odpowiedniej godzinie uruchomiony może zostać system centralnego ogrzewania, który podniesie temperaturę do pożądanej przez Ciebie wysokości.
  • Poza domem. To harmonogram pozytywnie wpływający na bezpieczeństwo Twojego domu, a także zużycie energii. Po jego włączeniu zarówno drzwi, jak i okna pozostaną zamknięte, centralne ogrzewanie nie będzie utrzymywać niższą temperaturę, przez co zużycie energii będzie mniejsze.
  • Podlewanie ogrodu. Jeśli masz dom z ogrodem, możesz postawić na harmonogram, który zdejmie z Ciebie obowiązek codziennego podlewania. Dobrym rozwiązaniem są czujniki wilgotności gleby, dzięki którym system będzie włączał się jedynie wtedy, kiedy ziemia wyschnie. Przełoży się to oczywiście na mniejsze zużycie wody.
  • Oświetlenie zewnętrzne. Projekt inteligentnego domu może obejmować również harmonogram dotyczący uruchamiania oświetlenia przed domem. Będzie ono włączać się, kiedy zapadnie zmierzch. Co ważne, możesz ustawić je tak, aby włączało się o określonej porze, na przykład przed Twoim powrotem z pracy.

 

Mniej standardową scena jest “impreza , która świetnie sprawdza się w przypadku osób uwielbiających zapraszać gości i urządzać przyjęcia. Kiedy wybierzesz tą scenę, system w każdym pomieszczeniu domu uruchomi dokładnie tą samą muzykę. Do tego wentylacja zacznie działać intensywniej, przez co w domu będzie świeże powietrze bez względu na to, jak dużo ludzi będzie się wspólnie bawić.

Sceną cieszącą się popularnością jest także scena “kino domowe. Kiedy ją wybierzesz, w pomieszczeniu zostaną automatycznie opuszczone rolety, ściemnione zostanie także światło. Następnie włączy się telewizor i podłączone do niego nagłośnienie.

Wybieraj sceny i harmonogramy, uwzględniając własne potrzeby. Nie kieruj się tym, co sprawdziło się u znajomych, sąsiadów czy przyjaciół. Pamiętaj, że nasze oczekiwania są różne i to, co było w porządku dla innych, niekoniecznie musi sprawdzić się u Ciebie.

 

Tworzenie scen i harmonogramów

Tworzenie scen i harmonogramów to dobry wybór, jeśli chcesz zautomatyzować korzystanie ze swojego domu. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na kino domowe, system alarmowy czy sterowane automatycznie rolety, pamiętaj, że sceny i harmonogramie sprawiają, że musisz wkładać minimum wysiłku, aby cieszyć się z innowacyjnych funkcjonalności.

 

Programowanie urządzeń i harmonogramów

Aby korzystać ze scen i harmonogramów, niezbędne jest odpowiednie zaprogramowanie urządzeń. Możesz oczywiście próbować zrobić to samodzielnie, ale pamiętaj, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Zapytają oni o potrzeby domowników, podpowiedzą, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej. Ustawią wszystko tak, aby każda funkcjonalność naprawdę działała. Co ważne, dzięki nim będziesz mógł korzystać ze scen i harmonogramów w domu i ogrodzie bez względu na porę dnia i nocy.

sceny w inteligentym domu

Jak zautomatyzować funkcje w inteligentnym domu?

Za pomocą jednego przycisku w inteligentnym domu możesz włączyć interesujące Cię funkcje. Pamiętaj, że smart home ma sens tylko wówczas, gdy jest dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Zanim więc zdecydujesz się zlecić zaprojektowanie inteligentnej instalacji, zastanów się na czym najbardziej Ci zależy. Pamiętaj, że w przypadku rozwiązań bezprzewodowych zawsze możesz dodawać dodatkowe funkcjonalności bez konieczności kucia ścian czy przeprowadzania kosztowego remontu.

 

 

Zarządzanie ogrzewaniem i klimatyzacją

Zarządzanie ogrzewaniem i klimatyzacją to dobry wybór, jeśli chcesz cieszyć się optymalną temperaturą w domu, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby możliwie jak najbardziej zmniejszyć wysokość rachunków za centralne ogrzewanie i prąd. Wystarczy wybrać odpowiedni harmonogram i scenę, aby system utrzymywał niższą temperaturę w domu, kiedy domownicy są w pracy/szkole, a podwyższał ją na około pół godziny przez ich powrotem. Dzięki temu nie musisz marznąć zanim dom się ogrzeje, a jednocześnie możesz zapomnieć o zawyżonych rachunkach. W przypadku klimatyzacji jest podobnie – włączy się ona zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Automatyczne zarządzanie ogrzewaniem i klimatyzacją to rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy chcą być eko. Decydując się na nie, nie marnujesz bowiem energii.

 

 

Symulacja obecności

Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często obawiają się kradzieży. Lęk ten naturalnie nasila się w okresach długiej nieobecności w domu. Na szczęście, nowoczesne rozwiązania smart home sprawdzają się i w takim przypadku.

Symulacja obecności może odbywać się w różny sposób. Możesz zdecydować się na to, że o określonej porze będzie włączać się oświetlenie przed domem. Większość osób wybiera uruchamianie światła w domu. W tym przypadku może ono zapalać się w całym domu bądź tylko w wybranych pomieszczeniach – najczęściej wybierana jest kuchnia, która uchodzi za tą część domu, w której spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu. Obecność domowników można symulować, korzystając również ze scen impreza. Włączenie nie tylko światła, ale również muzyki sprawi, że potencjalni złodzieje będą bardziej skłonni uwierzyć w to, że ktoś jest w domu.

 

 

Zabezpieczenia i alarmy

Trudno wyobrazić sobie inteligentny dom bez zabezpieczeń i alarmów – wiele osób decyduje się na smart home właśnie z myślą o zabezpieczeniu swojej posiadłości przed potencjalnymi włamywaczami. Inteligentny system może obejmować alarm, który włączy się, kiedy ktoś niepowołany otworzy drzwi bądź okna. Co ważne, w takim przypadku powiadomienie o zagrożeniu możesz otrzymać zarówno Ty (najczęściej w formie SMS), jak i agencja ochrony, która natychmiast podejmie odpowiednie działania.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom, pamiętaj, że włamanie to nie jedyne zagrożenie. W domu może wybuchnąć pożar, może on również zostać zalany. Typowym problemem jest ulatnianie się tlenku węgla, który stanowi śmiertelne zagrożenie. To właśnie dlatego każdy, kto decyduje się na smart home, może postawić również na odpowiednie czujniki. Zagrożenie mogą one sygnalizować zarówno poprzez sygnał dźwiękowy, jak i wizualny (na przykład migająca na czerwono dioda).

 

 

Dlaczego warto inwestować w system inteligentnego domu?

System inteligentnego domu to dobry sposób na nowoczesne, przyjazny użytkownikom dom. Wstając rano z łóżka, możesz cieszyć się grającą muzyką czy świeżo zaparzoną kawą, będąc w pracy nie musisz martwić się tym, czy w Twoim domu będzie wystarczająco ciepło, kiedy wrócisz, wieczorem możesz z kolei cieszyć się oglądaniem filmu w naprawdę przyjemnych warunkach. Taki nowoczesny dom działa bez Twoich ingerencji. Wystarczy raz odpowiednio zaprogramować harmonogramy i sceny, aby cieszyć się z rozmaitych funkcjonalności dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Jeśli chcesz cieszyć się z inteligentnego domu, pamiętaj, aby wykonanie projektu smart instalacji powierzyć najlepszym fachowcom. Dysponują oni niezbędną wiedzą, bez której wykonanie odpowiedniego projektu będzie bardzo trudne. Istotnym etapem prac jest również montaż systemu i odpowiednie zaprogramowanie harmonogramów i scen. Dokładnie przeanalizuj potrzeby swoje i domowników – dzięki temu uda Ci się dopasować działanie inteligentnej instalacji do Was. Czy opłaca się inwestować w smart home? Jeśli zależy Ci na komforcie, zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie czy energię, poprawie bezpieczeństwa, to odpowiedź jest jednak – zdecydowanie tak!

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora