Koncepcja inteligentnego domu pojawiła się już kilkanaście lat temu wraz z rozwojem technologii, która umożliwiła tworzenie tego rodzaju rozwiązań. Aktualnie coraz więcej inwestorów decyduje się na wdrażanie takich koncepcji nie tylko jako ciekawego gadżetu, a raczej jako sposobu na ułatwienie codziennej eksploatacji budynku, zwiększenie bezpieczeństwa, a także zmniejszenia kosztów użytkowania. Automatyzacja tego rodzaju może zostać wdrożona zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych, czy usługowych. Najpierw warto jednak zrozumieć, na czym w ogóle polega koncepcja Smart Home.
Czym jest inteligentny dom?
Trudno o krótkie zdefiniowane tego, czym jest inteligentny dom. Aktualnie na rynku akcesoriów elektronicznych dostępnych jest wiele urządzeń lub dodatków do nich, które określane są jako „inteligentne”. Jest to jednak duże uproszczenie, a koncepcja inteligentnego domu to o wiele więcej niż urządzenia, którymi można zdalnie sterować, lub które mają wbudowane czujniki automatyzujące ich pracę. Smart Home to przede wszystkim zaawansowane moduły sterujące i dedykowane oprogramowanie pozwalające sprawnie sterować wszystkimi istotnymi urządzeniami w domu z jednego panelu lub aplikacji w telefonie. Kluczem jest tutaj połączenie wszystkich urządzeń w jeden system zarządzania.
Ponadto oprogramowanie pozwala na wdrażanie zautomatyzowanej pracy na podstawie określonych schematów. Mogą one też być skorelowane ze specjalnymi czujnikami, takimi jak na przykład czujnik wilgoci decydujący o tym, czy włączyć zraszanie ogródka. Jednocześnie właściciel w każdej chwili może takie zraszanie włączyć na przykład aplikacją.
Systemy i urządzenia kompatybilne z koncepcją Smart Home
Tym, czym się różni inteligentny dom od wielu urządzeń z niepołączonymi ze sobą modułami sterującymi jest to, że nie można sterować niczym zdalnie, a jeśli jest to możliwe, to do każdego urządzenia trzeba mieć oddzielną aplikację. Większość poszczególnych urządzeń i systemów bez dedykowanego modułu sterującego w koncepcji Smart Home nie ma jednak zbyt wielu zaawansowanych opcji. Najważniejsze systemy i urządzenia, które są kompatybilne z takim rozwiązaniem to:
- centralne ogrzewanie,
- rolety okienne, brama i furtka,
- klimatyzacja i rekuperacja,
- systemy alarmowe (antywłamaniowe, przeciwpożarowe i inne),
- oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne,
- monitoring,
- urządzenia ogrodowe (grzałki, systemy nawadniania, pompy odwadniania etc.)
- urządzenia RTV,
- i wiele innych.
Ilość urządzeń, które są kompatybilne z koncepcją inteligentnego domu jest właściwie nieograniczona. Moduły sterujące aktualnie podłącza się do każdego urządzenia, które jest sterowane na zasadzie „włącz/wyłącz”, więc każdy może usprawnić swój budynek w takim zakresie, w jakim jest mu to na rękę. Poza klasycznym sterowanie „włącz/wyłącz” moduły sterujące mogą jednak pozwalać na sterowanie z dokładną regulacją, co różni ten sposób automatyzacji od najprostszych i improwizowanych rozwiązań.
Sterowanie inteligentnym domem – czy faktycznie jest takie łatwe?
Dzięki wdrożeniu modułów sterujących i odpowiedniego oprogramowania sterowanie wszystkim urządzeniami i systemami jest niezwykle łatwe. Każdy może sobie z tym poradzić, nawet jeśli obsługa urządzeń elektronicznych sprawia mu problemy, gdyż z założenia aplikacje Smart Home są intuicyjne w obsłudze. Można to robić zarówno przy pomocy centrali zamontowanej w domu, jak i przy pomocy aplikacji. Dzieje się tak, gdyż centrala łączy się ze smartfonem lub laptopem przy pomocy Internetu.
System umożliwia automatyczną regulację temperatury, zasłanianie lub odsłanianie rolet, zdalne włączania światła, a także wdrażanie gotowych schematów, jak system ma realizować powyższe zadania.
Oszczędzanie dzięki systemowi inteligentnego domu
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wdrożenie zautomatyzowanej pracy centralnego ogrzewania. Inteligentne zarządzanie pozwala ustawić termostaty tak, by temperatura spadała, gdy domowników nie ma w domu, a rosła stopniowo w momencie, gdy akurat wszyscy wracają. W razie konieczności można ręcznie włączyć ogrzewanie, gdy jest się w drodze powrotnej do domu. W skali roku takie rozwiązanie pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. To samo dotyczy między innymi zautomatyzowanej pracy oświetlenia, które można dowolnie ustawiać i dopasować do pracy z czujnikami ruchu, lub do pracy według zaplanowanego wcześniej schematu.
Smart home – przede wszystkim bezpieczeństwo
Nie bez znaczenia jest również fakt, że centralne sterujące inteligentnym domem współpracują z systemami bezpieczeństwa. Dotyczy to systemów alarmowych, przeciwpożarowych, czy monitoringu. W razie zagrożenia system sam powiadamia odpowiednie służby, a alarm jest też włączany przez aplikację w smartfonie. Zaawansowane systemy można też wykorzystać na przykład jako alternatywę dla klasycznych zamków. Coraz częściej w domach stosuje się czujniki biometryczne, czujniki twarzy lub głosu, które pozwalają na uniknięcie kłopotów z zagubionymi kluczami.