Instalacja BMS – jak działa?
Trzeba mieć świadomość, że taki zintegrowany system sterowania opiera się przede wszystkim na ogromnej liczbie czujników i urządzeń zewnętrznych, pomiarowych czy zbliżeniowych – odnotowujących przepływ osób w budynku, dokonujących odczytów rozmaitych warunków otoczenia itp. A system bms umożliwia w tym układzie nadzór nad wszystkimi tymi punktami wejścia/wyjścia i odpowiednie decydowanie o ich położeniu lub akcji w oparciu o dostępne procedury zapisane w formie programu. Program sterujący np. windami, drzwiami, bramami, szlabanami, roletami czy oświetleniem może natomiast tyle, na ile pozwalają mu konkretne maszyny i urządzenia (hydrauliczne, elektryczne, mechaniczne) zainstalowane na budynku i sprzężone z building management system.
Nie ma nic prostszego, niż sterowanie oświetleniem przez taki system – czy to w oparciu o program konkretnych godzin pracy, czy w oparciu o odczyt z czujników nasłonecznienia. Każdy system bms pozwala bez większego trudu na kontrolowanie przepływu pracowników, czy to poprzez czytniki zbliżeniowe, kody dostępowe czy nawet kamery analizujące twarze wchodzących do fabryki ludzi.
Dane pozyskane przez system zarządzania budynkiem mogą być w takim przypadku niemalże z automatu przekazane do innych programów – księgowych czy kadrowych, które będą wykonywały w oparciu o nie swoje rozliczenia czasu pracy i wynagrodzenia. Nie dziwi więc, kiedy właściciele dużych firm decydują się na maksymalną integrację i jak najszersze sterowanie system bms przez sztuczną inteligencję i zaawansowane oprogramowanie.
Można na tym wiele zaoszczędzić, a optymalizacja jest bardzo ważna w życiu każdego przedsiębiorstwa. Jeśli jest ono mocno uzależnione od konsumpcji energii, wtedy system zarządzania baterią może dać od kilku do kilkunastu procent oszczędności energetycznej w skali miesiąca – co w przypadku bardzo dużych budżetów może oznaczać oszczędzenie ogromnych sum poprzez poprawienie parametrów pracy poszczególnych elementów infrastruktury. Spadające wydatki na instalacje elektryczne w firmie to zawsze pozytywny impuls budżetowy – tak właśnie działa system zarządzania bms.
Moduły BMS do automatyki budynkowej
Automatyczny bms w czasie rzeczywistym zbiera wszystkie informacje spływające z czujników, czytników czy kamer i podejmuje błyskawiczne decyzje o uruchomieniu pewnych automatów, ale co równie ważne – system zarządzania budynków jest także wielkim archiwum wszystkich działań i interakcji, jakie kiedykolwiek zostały zarejestrowane przez system zarządzania systemami. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa interesów firmy lub właściciela budynku, ponieważ zwiększa dozór nad majątkiem oraz personelem.
Oczywiście dla dużego przemysłu i produkcji notowanej w skali makro, inteligentne systemy zarządzania bms mają o wiele bardziej zaawansowane cele do zrealizowania przed sobą. Mogą one chociażby na bieżąco przyglądać się pracy magazynu energii, aby system zarządzania baterią mógł odpowiednio planować sobie kolejne operacje wynikające z procedur zarządzania układem akumulatorów na obiekcie.