Technologia GSM jako element funkcjonalny central alarmowych


Coraz więcej właścicieli budynków prywatnych, ale też biurowców czy budynków należących do przedsiębiorstw decyduje się na montaż systemów alarmowych. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona przed włamaniem, ale również bieżący monitoring. Serce systemu alarmowego stanowi centrala, która może być zarządzana dzięki technologii GSM.

 

Przeznaczenie centrali alarmowej


Centrala alarmowa stanowi najważniejszy element systemu alarmowego, który z kolei stanowi zespół połączonych ze sobą urządzeń mających na celu zabezpieczenie oraz ochronę obiektu przed włamywaczami. Rozwój technologiczny sprawił, że systemy alarmowe zamieniły się w prawdziwe centrum sterowania automatyką domową, otwieraniem i zamykaniem bramy garażowej czy okiennic, sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją, a nawet oświetleniem. Jednak bez centrali cały system nie mógłby sprawnie działać, ponieważ to właśnie ona podtrzymuje pracę całego systemu, szczególnie w momencie, kiedy zabraknie zasilania. Centrala alarmowa zbiera informacje z czujników, obwodów sabotażowych i wykrywa również uszkodzone okablowanie. W sytuacji zagrożenia uruchamia sygnalizację alarmując tym samym właścicieli o pojawieniu się nieprawidłowości.

 

Technologia GSM w centralach alarmowych


Nowoczesne centrale alarmowe wyposażone są w moduły GSM, które usprawniają ich funkcjonowanie oraz przyspieszają alarmowanie w sytuacjach zagrożenia. Na rynku dostępne jest wiele modułów, których montażem zajmują się wykwalifikowani instalatorzy. Charakteryzują się doskonałą jakością wykonania, ale też nowoczesnymi funkcjami ułatwiającymi obsługę całego systemu. I tak w centrali alarmowej można zainstalować moduł powiadamiania i sterowania GSM, moduł monitoringu SMS czy moduł zastępujący tradycyjną linię telefoniczną. Dzięki wbudowanej obszernej pamięci zdarzeń możliwe jest precyzyjne określenie przyczyn alarmu oraz odtworzenie sytuacji alarmowej. Podłączenie do sieci sprawia, że centrala alarmowa wysyła sygnał do urządzenia właściciela lub firmy monitoringowej, która może w szybki i sprawny sposób udać się na miejsce zdarzenia.

 

Moduły GSM czy warto?


Dziś moduły GSM stanowią nieodłączny element centrali alarmowych. Dzięki nim możliwe jest sprawne funkcjonowanie systemów alarmowych. Dlatego decydując się na montaż systemu warto skorzystać ze wskazań instalatora i wybrać moduły GSM, które pozwolą na sprawna reakcję w sytuacji zagrożenia oraz pozwolą z dowolnego miejsca na sterowanie elementami systemu inteligentnego zarządzania domem lub biurem.