Co rozumiemy pod pojęciem ,,domu inteligentnego"?


Budowa domu to ważny moment w życiu każdego człowieka. Każdy dąży do tego, aby projektowane przez niego własne M3, było w jak największym stopniu komfortowe oraz ułatwiało życie jego mieszkańcom. W procesie planowania powinno uwzględnić się wszystkie te rozwiązania, które uczynią budowany dom jak najbardziej zaawansowanym technologicznie. Co jednak można rozumieć poprzez pojęcie „domu inteligentnego”? Jakie rozwiązania można wprowadzić, aby można było nazwać tak własne mieszkanie?

Czym jest „dom inteligentny”?


Dom, który można nazwać inteligentnym, to taki, którego zaawansowanie technologiczne zdecydowanie poprawia jakość życia domowników. Pod tym pojęciem nie kryją się jedynie sprzęty AGD, dzięki którym można pominąć ręczne zmywanie naczyń czy pranie ubrań. „Dom inteligentny” to automatyka budynkowa, która opiera się na zbiorze systemów. Zbiór ten pozwala na komunikowanie się za pomocą aplikacji w telefonie z urządzeniami użytku codziennego. Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy mieszkańcy jednym kliknięciem palca mogą zapalić lub zgasić światło w każdym pomieszczeniu domu. Możliwe jest także nastawienie prania z fotela w pracy czy włączenie ogrzewania w trakcie powrotu do domu.

Jakie rozwiązania można znaleźć w „inteligentnym domu”?


Dom inteligentny ma za zadanie nie tylko maksymalnie ułatwić życie jego domownikom, ale także zapewnić im bezpieczeństwo. W tym celu warto wyposażyć go w popularne czujniki czadu, dymu czy gazu, ale również te mniej oczywiste, jak czujniki zalania czy temperatury. Dom inteligentny powinien być wyposażony również w alarmy antywłamaniowe, takie jak system monitoringu, czujniki ruchu czy syreny alarmowe. Wszystkie te systemy można oczywiście połączyć z aplikacją w telefonie, dzięki której będzie można kontrolować ich działanie.